Provozuje:
Juris Real Estate

Polovinu rezidenčního trhu v metropoli ovládá 7 developerů.

Polovinu trhu rezidenčního developmentu v hlavním městě drží jen sedm firem. Velká trojka má 30procentní podíl. Central Group se dokonce na trhu podílí více než 18 procenty.

Polovinu rezidenčního trhu v metropoli ovládá 7 developerů.

autor. JURIS REAL

Polovinu trhu rezidenčního developmentu v hlavním městě drží jen sedm firem. Velká trojka má 30procentní podíl. Central Group se dokonce na trhu podílí více než 18 procenty.

V prvním kvartálu prodal 246 bytů, což je více než 2,5násobek prodeje následujícího Finepu.

Vyplývá to ze společných analýz firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Celkem bylo v nabídce developerů na konci čtvrtletí 3 450 bytů, za první tři měsíce roku se pak prodalo 1 350 bytů.

„V minulosti poměrně stabilním žebříčkem developerů začíná hýbat nedostatek bytů v nabídce. Z předních pozic vypadlo několik větších firem, někteří velcí hráči dokonce již avizovali, že v důsledku zastaveného povolování nové výstavby nebudou mít letos co prodávat,“ uvedl šéf Central Group Dušan Kunovský. Ukazuje se, že zdaleka ne všechny firmy, a dokonce ani ty velké, nejsou schopny čelit situaci, kdy úřady razantně omezily vydávání povolení na nové byty. „Délka stavebního řízení se prodloužila na aktuálně neuvěřitelných deset let,“ dodal Kunovský. Vedoucí trojka žebříčku je ale stabilní, tvoří ji Central Group, Finep a Skanska Reality. V současné situaci, kdy se naplno projevují důsledky omezeného a dlouhého povolování bytové výstavby, mají výhodu ty největší firmy, které současně pracují na přípravě řady projektů a pokud se v důsledku sporů prodlouží vydání potřebných povolení u některého z nich, firmy jsou obvykle schopny nabídnout jiný projekt. Pro menší hráče může být ale tato situace fatální. Central Group je dlouhodobě největším stavitelem nových bytů v Praze i celé ČR. Vloni prodal 1 243 bytů za 5,2 miliardy korun a letos za první čtvrtletí pak dalších 246 bytů. Na pražském trhu se tak firma podílí 18,2 procenty. Žádný z dalších developerů nepřekročil stovku prodaných bytů za čtvrtletí. Dvojkou na pražském trhu je Finep s 92 prodanými byty a se 6,8 procenty trhu. Následuje Skanska Reality s 90 prodanými byty a 6,7 procenty. Celkem bylo v Praze za čtvrtletí 2016 prodáno 1 350 bytů s vydaným územním rozhodnutím.

Nabídka developerů se ale za stejnou dobu ztenčila. Z 5 250 bytů na konci 1. čtvrtletí v loňském roce se teď na realitním trhu nachází jen 3 450. Nedostatečná nabídka vede k razantnímu zvýšení cen, v průběhu loňského roku o 19,5 procenta. V prvním čtvrtletí ceny dále rostly a navíc naprostá většina bytů v nabídce tak spadá do vyšší hladiny s cenami nad 60.000 Kč za m2. Pro střední třídu je proto reálně cenově dostupných jen asi 700 bytů. Průměrná nabídková cena nového pražského bytu je nyní již na úrovni 82.000 Kč za m2. Není přitom vinou developerů, že je nabídka tak omezená. Podle analýzy připravovaných developerských projektů, jež provedla společnost Central Group, mají pražští developeři v přípravě celkem přes 70 tisíc nových bytů. Jen zhruba 23.500 se jich ale může začít stavět zhruba do pěti let.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V Berlíně včera vstoupil v platnost zákon, který na pět let zmrazuje nájemné.

Cílem kontroverzního opatření je zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala. Jmenovaný zákon se dotýká 1, 5 mil. bytů. Více»

Velkolepý rodinný dům v blízkosti vily Tugendhat je na prodej.

Bydlet v ulici Černopolní v Brně něco znamená. Rezidenční čtvrť, která začala vznikat před první světovou válkou, skrývá ale i další méně známé poklady, jako je např. čtyřpatrový dům s benátskými žaluziemi a parapety z mramoru. Více»

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Všechny články a aktuality »»