Provozuje:
Juris Real Estate

Provozovatel chat každý měsíc přemítá, zda ještě vydrží.

Každý měsíc přemítá provozovatel hotelu a restaurace na Ještědu v Liberci a Prezidentské chaty v Jizerských horách, zda se to dá ještě vydržet. Nemá žádné příjmy od turistů a měsíčně platí statisícové náklady.

Provozovatel chat každý měsíc přemítá, zda ještě vydrží.

autor. JURIS REAL, ČTK

Každý měsíc přemítá provozovatel hotelu a restaurace na Ještědu v Liberci a Prezidentské chaty v Jizerských horách, zda se to dá ještě vydržet. Nemá žádné příjmy od turistů a měsíčně platí statisícové náklady.

A naděje na zlepšení v nedohlednu. Petr Šmaus podniká již zhruba 30 let, ale tak špatný rok jako ten uplynulý zásadně ovlivněný pandemií koronaviru a vládními restrikcemi nezažil.

"Myslím, že to nezažil nikdo obecně v našem oboru, v cestovním ruchu. Nevím, s čím by to šlo srovnat," řekl v rozhovoru s ČTK.

Od prvních zjištěných případů koronaviru v zemi uplynul rok. Od té doby byly Ještěd a Prezidentská chata nuceně uzavřené zhruba půl roku. Je tomu tak i nyní.

"Vždycky si říkám, že ještě měsíc a pak už to položíme. Ale pak si řeknu, když jsem to vydržel tak dlouho, tak to musíme dát ještě. Dáváme do toho vlastní peníze a platíme i z půjček," sdělil Šmaus.

Žádnou naději na brzké otevření ale zatím nevidí. "Vyjádření jsou protichůdná. Co pochytáváme kolem, tak je to spíše tristní a spíš to nahrává tomu, že by to člověk měl zabalit," uvedl.

"A do toho slyšíte v televizi, že se máte dobře a že vám někdo pomáhá," dodal. Podle něj se snažili být při čerpání kompenzací od státu hodně aktivní, na pokrytí nákladů to ale nestačí.

"Využili jsme program Antivirus, což je pomoc s výplatami zaměstnanců, takže jsme díky tomu zachovali pracovní místa. Alespoň ta nejdůležitější, náš základní tým, řádově 45 zaměstnanců," konstatoval Šmaus. Běžně jinak zaměstnával 58 lidí a dalších zhruba 40 brigádníků na dohody pro letní a zimní sezonu.

I přes kompenzace od státu ale musí měsíčně doplácet na nejnutnější výdaje více než 600.000 korun. A to mu ještě vlastníci Ještědu a chaty vycházejí vstříc

"Naše největší výhoda je, že máme jako pronajímatele České radiokomunikace (Ještěd) a na Prezidentské pana Dědka, a s těmi jsme se vždycky dohodli," řekl Šmaus.

Zatímco jinde fungují alespoň výdejní okénka, na Ještědu ani Prezidentské to nejde. Náklady v zimním období by za údržbu objektů neúměrně stouply a příjmy nepokryly.

"A když lidi zaměstnáte, tak na ně nelze ani čerpat státní podporu," dodal Šmaus. Turistů, co chodí pěšky na Ještěd, nebo se nyní v zimě na běžkách vydají do Jizerských hor, jsou stovky, možná tisíce. "A my na to můžeme jen koukat," sdělil Šmaus.

Nejzvláštnější pro něj v minulém roce bylo, když měl kvůli nařízenému uzavření restaurací a hotelů volno i na vánoční prázdniny a silvestra.

"To jsem si nikdy nedovedl představit. To se za 30 let nikdy nestalo, aby bylo zavřeno v takové extrémní dny. A najednou jsme si i my hoteliéři a restauratéři museli, sice nuceně, ale užít volno jako každý jiný," uvedl.

Nezvyklý je pro něj klid i v tomto období, kdy by za normálního stavu bylo na Prezidentské chatě i Ještědu plno.

"Koukám z okna (Prezidentské), jak tady jezdí kolem lyžaři, a je to divné. A postihlo to všechny zaměstnance. Strašně bych byl rád, kdybychom se všichni vrátili do práce, ale každý měsíc naděje ubývá," uzavřel Šmaus.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Česká republika směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to uvedl v televizi CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat zítra ve čtvrtek. Více»

Zákonem roku se stala novela zákona o bankách, resp. tzv. bankovní identita.

Dvanáctý ročník ankety Zákon roku byl včera 20. dubna 2021 vpodvečer vyhlášen online. S velkým náskokem vyhrálo téma „Univerzální způsob identifikace v on-line prostředí“, in concreto zákon o bankovní identitě. Více»

Vláda ČR vyřadila z tendru na rozšíření Dukovan ruský Rosatom.

Vláda vyřadila z účasti v tendru na nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom. Více»

Pro uvolňování ve sportu budou rozhodující počty nakažených.

Národní sportovní agentura doplní plán. Více»

O rozvolnění obchodů a služeb má rozhodnout vláda ve čtvrtek.

O rozvolnění obchodů a služeb rozhodne vláda na mimořádném zasedání ve čtvrtek. Zhodnotí dopady posledního otevření z minulého týdne a představí plán uvolňování. Více»

Všechny články a aktuality »»