Provozuje:
Juris Real Estate

Průměrná sazba hypotečních úvěrů v lednu poklesla podesáté v řadě.

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu klesla na 1,94 procenta z prosincových 1,96 procenta. Sazba se snížila desátý měsíc v řadě.

Průměrná sazba hypotečních úvěrů v lednu poklesla podesáté v řadě.

autor. JURIS REAL, ČTK

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu klesla na 1,94 procenta z prosincových 1,96 procenta. Sazba se snížila desátý měsíc v řadě.

Toto zjištění vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. V lednu klesl objem poskytnutých hypoték proti prosinci loňského roku o více než 4,5 miliardy korun. Meziročně však vzrostl objem sjednaných hypoték o více než osm miliard korun. "Ve srovnání s předchozími měsíci nepatřil leden mezi nejsilnější, nicméně jako začátek roku je to s objemem poskytnutých úvěrů 24,942 miliardy korun nejlepší start do nové hypoteční sezony za celou historii Hypoindexu," konstatoval hypoteční specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Vzhledem k tomu, že cena zdrojů již několik měsíců roste a pozvolna se zvyšuje i rizikovost úvěrů, je podle něj pokračující pokles průměrné sazby překvapující. Podíl nesplácených úvěrů ale zatím není tak vysoký, jak hypoteční banky očekávaly při první vlně pandemie, dodal.

Ve porovnání s prosincem klesl v lednu i počet poskytnutých hypoték, a to o 1 571 na 8 380. Úspěšnější start do nového roku v počtu poskytnutých hypoték se přesto podařil hypotečnímu trhu pouze v roce 2017, kdy banky sjednaly 8 665 hypoték. Stejně jako několik měsíců v řadě klesá průměrná sazba hypoték, tak současně roste jejich průměrná výše. Nyní dosáhla 2,976.346 korun. Růst průměrné hypotéky však podle Sýkory v lednu přibrzdil. Zatímco během prosince průměrná hypotéka vzrostla o téměř 80.000 korun, v lednu to bylo pouze o 10.000 Kč. To může ukazovat na zpomalení růstu cen nemovitostí.

"Zájem o hypotéky je obrovský, průměrná úroková sazba se drží na stejné hladině, nadále roste průměrná financovaná částka i podíl refinancování," komentoval čísla ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. V únoru podle něj zájem nepolevuje, banky jsou zavalené žádostmi o hypotéky, nicméně stále pozvolna roste cena peněz na trzích. "Čili můžeme očekávat, že se trend snižování průměrné sazby otočí. Zatím nijak dramaticky, průměrná sazba bude stále kolem dvou procent," odhadl.

Za mírný pokles sazeb mohou podle hypotečního specialisty Daniela Horňáka kratší fixace a refinancování úvěrů, protože díky vysoké konkurenci jsou banky ochotné klienta získat i za cenu nižší marže a úroku. Hranice tří milionů korun na průměrnou hypotéku bude v dalších měsících určitě překonána, ceny nemovitostí zatím neklesají, podotkl.

Pod nárůst poptávky po hypotékách na internetu, která nepolevuje ani na začátku roku 2021, se výrazně podepsaly pandemie a s ní související omezení. Např. zprostředkovatel hypoték on-line Zaloto.cz v lednu zprostředkoval poptávky za 6,2 miliardy korun. V lednu 2020 to přitom bylo 2,7 miliardy korun. Zároveň jde o rekord, letošní leden překonal ve zprostředkovaných poptávkách všechny loňské měsíce, dodal spoluzakladatel Zaloto.cz Marek Kříž.

Zájem o hypotéky dramaticky ovlivnila kovidová situace, míní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Je zde zřejmá snaha lidí zajistit se do budoucnosti a na stáří. Při oživení ekonomiky a návratu života domácností do normálu se pozornost lidí vrátí zpátky k běžné spotřebě a spotřebním úvěrům. To podle něj přinese menší zájem o předražené nemovitosti a dražší hypoteční úvěry.

"Ovšem i tak, pokud trh ve srovnání s loňským rokem klesne o deset až 20 procent, stále to bude znamenat velmi dobrý až výjimečný výsledek," uzavřel.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Česká republika směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to uvedl v televizi CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat zítra ve čtvrtek. Více»

Zákonem roku se stala novela zákona o bankách, resp. tzv. bankovní identita.

Dvanáctý ročník ankety Zákon roku byl včera 20. dubna 2021 vpodvečer vyhlášen online. S velkým náskokem vyhrálo téma „Univerzální způsob identifikace v on-line prostředí“, in concreto zákon o bankovní identitě. Více»

Vláda ČR vyřadila z tendru na rozšíření Dukovan ruský Rosatom.

Vláda vyřadila z účasti v tendru na nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom. Více»

Pro uvolňování ve sportu budou rozhodující počty nakažených.

Národní sportovní agentura doplní plán. Více»

O rozvolnění obchodů a služeb má rozhodnout vláda ve čtvrtek.

O rozvolnění obchodů a služeb rozhodne vláda na mimořádném zasedání ve čtvrtek. Zhodnotí dopady posledního otevření z minulého týdne a představí plán uvolňování. Více»

Všechny články a aktuality »»