Provozuje:
Juris Real Estate

Sázení brambor v České republice zdržují deště.

Na Vysočině ještě skoro nezačalo.

Sázení brambor v České republice zdržují deště.

autor. JURIS REAL, ČTK

Na Vysočině ještě skoro nezačalo.

Sázení brambor v ČR zdržují deště. Na Vysočině, kde se jich tradičně pěstuje nejvíc, výsadba kvůli mokré půdě do dneška prakticky ještě nezačala, zatímco jindy touto dobou se už dělala naplno.

Brambory bývají obvykle nasázené do 10. května, letos se sázení pravděpodobně protáhne do druhé poloviny příštího měsíce. ČTK to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Mimo Polabí, kde jsou lehčí půdy, jsou v republice podle předsedy svazu zatím osázené jen desítky hektarů bramborových polí. Na Vysočině některé podniky začaly připravovat půdu, osázených mají nejvýše do pěti procent z celkové plochy určené pro brambory. "Obvyklé to určitě není," uvedl.

Sázení nemůže začít hned, jak vysvitne slunce, pole musí zemědělci nejdřív připravit a zbavit kamenů. "Sázení samo o sobě už jde poměrně rychle, ale příprava, než sazečka může vyjet, ta trvá dlouho," řekl Králíček.

Navíc, jak se otepluje, začínají v bramborárnách klíčit sadbové brambory. "Bylo by velmi špatně, kdyby se ta sadba musela odkličovat, protože by nešla sazečkou nasázet," sdělil.

Zemědělské podniky v České republice loni podle Českého statistického úřadu pěstovaly brambory na 21.680 hektarech polí, na Vysočině z nich byla třetina. V meziročním porovnání se rozloha bramborových polí v ČR loni snížila o pět procent. Nezvedne se zřejmě ani letos.

"My bychom byli rádi za stagnaci," uvedl Králíček. Podle signálů od pěstitelů se podle něj dá spíš počítat s poklesem rozlohy o několik procent. Letošní statistická data budou až počátkem léta.

Ve skladech podle předsedy svazu ještě nějaké tuzemské konzumní brambory z loňska jsou. "Nicméně to jsou brambory, které jsou smluvně zajištěné. Volné brambory podle mě nejsou," řekl. Brambory se také dovážejí, zatím v menším množství než obvykle touto dobou.

Brambor se loni podle statistiků v České republice sklidilo okolo 655.000 tun. V tomto množství jsou vedle brambor na jídlo zahrnuté i brambory na výrobu škrobu a na sadbu.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Bezrealitky se startupem Ownest chtějí změnit přístup Čechů k hypotékám.

Zájemce posoudí do čtyř minut. Více»

Úroda chmele byla v ČR letos mírně nadprůměrná.

Činila 6 997 tun. Více»

Tuzemská ekonomika klesla ve 3. čtvrtletí meziročně o 0,7 pct.

ČSÚ zhoršil odhad. Více»

KS v Ostravě vyhlásil v případě Liberty Ostrava moratorium.

Krajský soud v Ostravě vyhlásil v případě hutní společnosti Liberty Ostrava individuální moratorium. O ochranu před jedním z věřitelů firma sama před časem požádala. Více»

HDP ve 3. kvartálu meziročně klesl o 0,7 procenta.

Klesne i celoročně. Více»

Všechny články a aktuality »»