Provozuje:
Juris Real Estate

Senioři si stále častěji kupují nové byty.

Nové byty si v poslední době pořizují zejména mladí lidé. Mohou za to výhodné sazby hypoték a optimistické vyhlídky do budoucna.

Senioři si stále častěji kupují nové byty.

autor. JURIS REAL

Nové byty si v poslední době pořizují zejména mladí lidé. Mohou za to výhodné sazby hypoték a optimistické vyhlídky do budoucna.

Jak ale vyplývá z kontinuálního průzkumu největšího rezidenčního developera společnosti Central Group, změnu bydlení řeší stále více i starší generace.

Klienti ve věku nad 50 let často vlastní velký byt v lukrativní části Prahy a jeho prodejem mohou získat byt menší a současně dostatečnou finanční rezervu.

Podle dat Central Group představovali lidé nad 50 let asi 25 procent loňských prodejů. V meziroční komparaci se jedná o více než 15procentní růst. Za celý loňský rok prodal Central Group 1243 nových bytů, tedy pětinu pražského trhu.

Průměrný věk zájemců o novostavby v posledních letech ale spíše klesá. Zatímco před deseti lety byl stabilně nad 45 lety, předloni poprvé klesl pod hranici 40 let.

S rostoucí cenou nemovitostí v Praze se však ukazuje i nový trend, a to u lidí v důchodovém či spíše předdůchodovém věku. Ti velmi často vlastní starší velkoprostorové byty v prémiových lokalitách a hledají byty menší, s nižšími náklady.

Jak ukazují čísla Central Group, kromě menší dispozice preferují tito zájemci novostavby, které jsou z dlouhodobého hlediska úspornější a nevyžadují zvýšené platby za energie či do fondu oprav.

Dnešní padesátníci započali produktivní věk těsně po revoluci a jejich pracovní kariéra nebyla nikdy deformována dobou komunismu.

Jde vesměs o lidi, kteří mají v plánu žít aktivně a v důchodu hodně cestovat a nechtějí ztrácet čas péčí o starší domácnost. Často také přenechají větší rodinný byt mladší generaci k založení rodiny a koupí si na stáří byt nový.

Pokud se na data u zákazníků nad 50 let podíváme z hlediska pohlaví, je poměr prakticky vyrovnaný. Zajímavým ukazatelem je zde však způsob financování.

Zatímco celkově je u Central Group každý druhý byt financován hypotečním úvěrem, u zákazníků nad 50 let využilo hypotéku jen necelých 30 procent zájemců.

To je dáno zejména věkovým omezením u hypoték, ale také faktem, že tato cílová skupina často disponuje vlastními prostředky. Central Group analyzoval také data o vícenásobném nákupu novostaveb a předpoklady se potvrdily.

„U starší věkové kategorie výrazně vrostl podíl těch, kteří si koupili dva a více bytů. Opakovaně totiž u nás nakoupil každý třetí zákazník nad 50 let a nejčastěji to byly dva byty,“ sdělila výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. To opět nahrává předpokladu prodeje velkého staršího bytu a koupě bytu pro sebe a pro mladé.

Pro většinu lidí je změna bytu dobrou volbou. Když se Central Group zajímal o důvody zákazníků, často zaznívaly podobné odpovědi. Stěhování jim dává energii a chuť do nového života.

Pokud jsou již děti samostatné a mají vlastní bydlení, je pro ně důležité otevřít novou kapitolu. Zásadní je pro ně hlavně stav nemovitosti.

I proto se často orientují na novostavby v lokalitách, které disponují dobrou občanskou vybaveností s možností aktivního odpočinku v blízkosti přírody.

Zajímavý je pohled na statistiky tzv. indexem stáří, který zpracovává IPR Praha a který je počítán jako počet seniorů ve věku 65 a více let na sto dětí ve věku de 14 let. Z něho vyplývá, že mezi jednotlivými lokalitami v Praze existují velké rozdíly.

Nejstarší obyvatelé žijí na území MČ Praha 4 a MČ Praha 10. V těchto lokalitách je index stáří na hodnotě 174 resp. 171. S lehkým odstupem je na třetím místě centrum města, tedy MČ Praha 1, kde je hodnota indexu 152.

Průměrný index stáří v Praze je přitom 122. Zajímavostí je, že lokality s nejstaršími obyvateli patří k velice žádaným místům na realitní mapě.

„Není výjimkou, že se velké čtyřpokojové byty ve starší zástavbě Prahy 4 prodávají i za osm milionů korun. Za tuto částku lze přitom pohodlně sehnat dva menší byty v některé z našich novostaveb a ještě zůstane slušná rezerva,“ doplnila Tomášková.

Pohledem na opačnou stranu žebříčku zjistíme, že se zde nacházejí lokality s čilým developerským ruchem. Vůbec nejnižší index má Praha 22, tedy lokalita Uhříněvsi a Pitkovic.

V obou lokalitách nabízí Central Group svoje úspěšné projekty Nad Volyňkou (Uhříněves) resp. Pitkovické zahrady. Mládí převládá významně také na Zličíně.

Tato lokalita patří dlouhodobě k nejžádanějším, o čemž svědčí fakt, že v rámci projektu Central Group Metropole se byty prodávají vždy velice rychle. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších developerských projektů, které kdy byly v naší metropoli realizovány.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Dvorecký most je komplikovaná stavba.

Řekl ČTK stavbyvedoucí Metrostavu. Více»

Ministerstva se dohodly na rozdělení výnosů z emisních povolenek.

Ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu našla shodu na rozdělení výnosů z emisních povolenek a vláda by ji dnes měla potvrdit. Vyplývá to z vyjádření ministrů při příchodu na jednání kabinetu. Více»

Škody způsobené mrazem na úrodě vinařů v ČR budou ve stovkách milionů korun.

Škody způsobené mrazem na letošní úrodě vinařů v České republice půjdou do stovek milionů korun, v Čechách pomrzlo 40 procent vinohradů, řekl ČTK prezident Svazu vinařů Martin Chlad. Více»

Zájem o dřevostavby loni v České republice stagnoval.

Přibývá veřejných staveb. Více»

Zájem o tepelná čerpadla v České republice stagnuje.

Obor jedná se státem o podpoře. Více»

Všechny články a aktuality »»