Provozuje:
Juris Real Estate

Sklizeň obilí klesne o 7,9 procent.

Potraviny zdraží.

Sklizeň obilovin opravdu klesne o 7,9 procent.

autor. JURIS REAL

Potraviny zdraží.

Obilí se letos v tuzemsku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci svezli z polí 6,861 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který podle stavu k 15. září uveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Nižší sklizeň očekávají statistici taktéž u brambor o 19,1 procenta a cukrovky o čtvrtinu.

Mlynáři podle výkonného ředitele Svazu pekařů a cukrářů ČR Jaromíra Dřízala už zdražili mouku o pětinu, tedy o 1.000 korun na tunu. Malé pekárny již podle něj zdražily, velké vyjednávají s obchodními řetězci o cenách na příští rok.

Producenti brambor již v minulém týdnu odhadli, že se kolem Nového roku zvýší ceny brambor, poněvadž bude spotřebována tuzemská úroda a nižší výnosy měli letos zemědělci v hlavních bramborářských státech EU.

Např. hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda poukázal na to, že nynější odhad sklizně je slabší než k polovině srpna, kdy ČSÚ předpovídal pokles sklizně obilovin o 3,5 procenta. "Až o deset procent ještě do konce letošního roku zdraží pečivo," uvedl. V růstu cen se ale podle Kovandy projeví vedle slabší úrody také vyšší mzdové náklady a zdražení energií.

Po Novém roce by mohla výkupní cena brambor vzrůst na 7,0 Kč za kilogram, v současnosti činí 4,5 Kč za kilogram, odhadl již dříve předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan. Spotřebitelská cena je nyní 16 Kč za kilogram, podle odhadu místopředsedy svazu Vlastimila Rasochy by mohla stoupnout o 30 procent.

Pokles úrody obilovin je podle statistiků způsoben především nižším hektarovým výnosem, který klesl o 6,7 procenta na 5,15 tuny z hektaru.

"Podle aktuálního odhadu je úroda obilovin o 15,2 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let," uvedl ČSÚ.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Metropole zrušila plán rekonstrukce hotelu Opatov, zvažuje ho zbourat.

Pražský magistrát neuskuteční plán rekonstrukce bývalého hotelu Opatov na Jižním Městě na byty. Radní odmítli přidělení zakázky na přestavbu za 688 milionů korun bez DPH. Více»

ÚS zamítl návrh NS na zrušení části zákona o půdě.

Ve středu 20. ledna zveřejnil Ústavní soud svůj nález sp. zn. Pl. ÚS 21/19, podle kterého zamítl návrh Nejvyššího soudu na zrušení části zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku. Více»

Dědicové Rothschildů neuspěli se svými nároky na majetek u Ústavního soudu.

Ústavní soud svým nálezem publikovaným dne 14. ledna 2021 nedal šanci majetkovým nárokům dědiců rodu Rothschildů ve Slezsku. Ve spojeném řízení zamítl 12 jejich stížností. Více»

Sklizeň ovoce v ČR loni meziročně vzrostla o devět pct na 141.375 t.

Z dlouhodobého pohledu byla ale podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o osm procent. Razantní propady úrody ovocnáři loni zaznamenali u meruněk a třešní. Více»

Muzeum spustilo digitální archiv architekta Jana Kaplického a jeho rodiny.

Digitalizovaný archiv rodiny Kaplických připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum. Zpracovalo ho ve spoluprací s Nadačním fondem Kaplicky Centre a zveřejnilo, ve výroční den náhlého úmrtí architekta Jana Kaplického. Více»

Všechny články a aktuality »»