Provozuje:
Juris Real Estate

Sklizeň obilovin je letos zrychlená, žně jsou už skoro v polovině.

Sklizeň obilovin a řepky je letos v předstihu o několik týdnů, řekl viceprezident Agrární komory ČR Josef Kubiš.

Sklizeň obilovin je letos zrychlená, žně jsou už skoro v polovině.

autor. JURIS REAL

Sklizeň obilovin a řepky je letos v předstihu o několik týdnů, řekl viceprezident Agrární komory ČR Josef Kubiš.

Podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) je sklizeno 45,4 procenta ploch základních obilovin a skoro 83 procent ploch řepky, loni nebyla touto dobou sklizena ani pětina.

Výnosy řepky jsou mírně nadprůměrné, proti loňsku je na tom lépe také pšenice.

"My jsme museli počkat se sklizní ječmene na 22. června, abychom nesklízeli ještě na jaře," řekl Kubiš, který takto brzké žně nepamatuje. Pokud pěkné počasí vydrží, mohlo by být podle něj na počátku srpna již po žních. "Vždycky byly časové rozdíly, začínala jižní Morava, a letos ne, začínali jsme zhruba stejně," dodal Kubiš, který je zároveň ředitelem firmy Agro Jesenice. Přesto podle fondu vykazuje sklizeň značné regionální rozdíly. "Nejpomaleji probíhají žně v Karlovarském kraji, kde je zatím sklizeno pouze 3,5 procenta ploch obilovin a 19,3 procenta ploch řepky. Sklizeň má zpoždění proti průměru ČR také v Moravskoslezském kraji, v kraji Vysočina a v Libereckém kraji," uvedl fond. Naopak tradičně jsou nejrychlejší žně na jižní Moravě, kde je pod střechou obilí ze čtyř pětin plochy a na polích zbývají tři procenta řepky. "Region vstoupil do závěru žňových prací a podle dosavadních výsledků sklizně je zde patrné, tak jako loni, výrazné snížení výnosů (4,76 tuny z hektaru) proti jiným krajům (Olomoucký 6,02 t/ha, Zlínský 6,02 t/ha) vinou sucha. Aktuální průměrný výnos obilovin v ČR 5,27 t/ha je zatím na dobré úrovni a je o 0,05 t/ha vyšší než v roce 2017, kdy dosáhl k tomuto datu hodnoty 5,22 t/ha," uzavřel fond.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Na Černém Mostě hlavní město privatizuje další panelák.

Panelový dům v Bojčenkově ulici na Černém Mostě bude moci odkoupit družstvo nájemců. Pražští zastupitelé po diskuzi o pravidlech privatizace jednomyslně schválili cenu asi 181 milionů korun. V činžovním domě se nachází 60 bytů. Více»

Pražské metro má svou architektku.

Vzhled metra včetně připravované nové linky D má v dopravním podniku nově na starosti architektka Anna Švarc. Ta uspěla ve výběrovém řízení. Více»

V metropoli vznikne Muzeum paměti 20. století.

Jeho účelem je zachovat historickou paměť o klíčových událostech minulého století, které souvisely s totalitními režimy v Československu. Více»

Přízemní mráz může poškodit úrodu.

Varovali meteorologové. Více»

SŽDC čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun.

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Více»

Všechny články a aktuality »»