Provozuje:
Juris Real Estate

Sklizeň ovoce v ČR loni meziročně vzrostla o devět pct na 141.375 t.

Z dlouhodobého pohledu byla ale podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o osm procent. Razantní propady úrody ovocnáři loni zaznamenali u meruněk a třešní.

Sklizeň ovoce v ČR loni meziročně vzrostla o devět pct na 141.375 t.

autor. JURIS REAL, ČTK

Z dlouhodobého pohledu byla ale podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o osm procent. Razantní propady úrody ovocnáři loni zaznamenali u meruněk a třešní.

Toto zjištění vyplývá z bilance sklizně Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), kterou ČTK získala.

"Loňská úroda byla ovlivněna především jarními mrazy, což jsme zaznamenali na nízké úrodě meruněk a třešní. Navíc třešně také významně rozpraskaly při velkých červnových deštích," řekl ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

U jablek mrazy podle něj snížily jejich kvalitu, takže více jablek než v minulosti skončilo v průmyslovém zpracování.

Meziroční zvýšení sklizně ovoce loni zajistila jablka, která jsou hlavním ovocným druhem v České republice. Jejich úroda proti roku 2019 vzrostla o 15 procent na 117.801 tun.

V komparaci s pětiletým průměrem však byla sklizeň jablek o sedm procent nižší.

"V jabloňových sadech se nejvíce pěstuje odrůda Golden Delicious. Druhou nejpěstovanější odrůdou je stále odrůda Idared následovaná odrůdami skupiny Jonagold," uvedla mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková.

Úrodu meruněk loni zdecimovaly jarní mrazy. Sklidilo se jich pouhých 471 tun, což představovalo meziroční pokles skoro o 80 procent.

Úrodu třešní srazily vedle mrazů i silné červnové deště, a to téměř o 60 procent na 894 tun. V dlouhodobém porovnání byla úroda meruněk loni nižší o 69 procent a třešní o 62 procent.

Opět velmi slabá úroda 433 tun byla loni u broskví, které se v České republice přestávají pěstovat. Ještě v polovině 90. let minulého století se roční sklizeň broskví pohybovala na úrovni 11.000 tun.

Pěstování broskví v tuzemsku neuneslo konkurenci dovážených broskví z Itálie, Řecka a Španělska. Meziroční poklesy sklizní ovocnáři vykázali i u hrušek, višní, broskví, švestek a malin. Růst byl u angreštu a rybízu.

Z dlouhodobého pohledu si nadále dobře stojí pěstitelé švestek. Jejich úroda sice meziročně klesla o dvě procenta na 8 963 tun, ale v porovnání s pětiletým průměrem šlo o nárůst 12 procent. U švestek se projevují nové výsadby z posledních let.

Mrazy sráží v posledních letech úrodu ovoce v ČR dost často. Škody z mrazů ovocnáři utrpěli zejména v letech 2019, 2017, 2016 a 2011. Proti škodám z mrazů se nelze pojistit.

Loňskou úrodu se ovocnářům podařilo sklidit přesto, že se kvůli epidemii covidu-19 potýkali s nedostatkem pracovníků, a to zejména ze zahraničí. Naštěstí sklizeň začala v září v době, kdy ještě trvalo letní rozvolnění.

"Lidé sem nakonec najeli, ale neslo to zvýšené náklady na testování, organizaci práce, rozdělení do skupin, na ochranné pomůcky," sdělil Ludvík.

S obavou ovocnáři vyhlížejí do dalších měsíců. "Lidí bude potřeba méně, ale již nyní se bude dělat zimní řez, následovat budou jarní práce a v červnu i první sklizně," konstatoval.

Na ceny ovoce na pultech obchodů nemá výše úrody u českých sadařů žádný zásadní vliv. Česká republika je v produkci čerstvého ovoce soběstačná jen z 30 až 40 procent, takže ceny ovoce na pultech obchodů se řídí vývojem trhu a cen v Evropě.

Např. u jablek ceny významně závisí zejména na úrodě v Polsku, které plní přes polovinu dovozu jablek do České republiky.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Na místě stavby dalšího úseku dálnice D6 se nacházejí archeologické nálezy.

Na místě stavby dalšího úseku dálnice D6 u Krupé na Rakovnicku jsou archeologické nálezy. Pokračuje zde výzkum. Stavba dálnice by měla začít v červenci, tedy v již dříve plánovaném termínu. Více»

Zájemci již mohou začít navrhovat stromy do ankety Strom roku.

Zájemci už mohou přihlásit své oblíbené stromy do jubilejního 20. ročníku ekologické ankety Strom roku. Veřejnost v ní vybírá nejsympatičtější strom v Česku. Více»

Poslanecká sněmovna by dnes měla schvalovat omezení dětských dluhů.

Poslanci by dnes měli schvalovat omezení dětských dluhů. Vymáhání peněžitých dluhů dětí by bylo podle vládní novely občanského zákoníku možné jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Více»

Provozovatel chat každý měsíc přemítá, zda ještě vydrží.

Každý měsíc přemítá provozovatel hotelu a restaurace na Ještědu v Liberci a Prezidentské chaty v Jizerských horách, zda se to dá ještě vydržet. Nemá žádné příjmy od turistů a měsíčně platí statisícové náklady. Více»

Na Vysočině dnes odstartuje první ze dvou dílů biatlonového SP.

Štafetou žen začne ve čtvrtek první ze dvou dílů Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Více»

Všechny články a aktuality »»