Provozuje:
Juris Real Estate

Snížení nájmů obchodů za covidových uzávěr nesmí být v Německu paušální.

Obchody v Německu mohou žádat nižší nájem za nucenou uzávěra za pandemie nemoci covid-19. Ke snížení nájmu ale nelze přistupovat paušálně, vždy musí odpovídat místním okolnostem.

Snížení nájmů obchodů za covidových uzávěr nesmí být v Německu paušální.

autor. JURIS REAL, Advokátní deník

Obchody v Německu mohou žádat nižší nájem za nucenou uzávěra za pandemie nemoci covid-19. Ke snížení nájmu ale nelze přistupovat paušálně, vždy musí odpovídat místním okolnostem.

Dne 12. ledna 2022 o tom rozhodl Spolkový soudní dvůr (BGH), který je nejvyšší soudní instancí v zemi.

Verdikt, který se týkal sporu o komerční nájem v Sasku, média označují za klíčový, neboť nižší soudy pro podobné případy dosud neměly jednotný postup.

Na chybějící jednotnou linii řešení sporů o nájem upozorňovala v Německu také obchodní komora.

Případ, kterému se Spolkový soudní dvůr věnoval, se týkal jednoho obchodu s oděvy v Sasku. Ten musel na začátku pandemie od 19. března do 19. dubna 2020 kvůli karanténě zavřít, což chtěl zohlednit ve výši nájemného.

Vrchní zemský soud v Drážďanech následně rozhodl, že provozovatel obchodu za toto období zaplatí jen polovinu nájmu, protože události z jara 2020 nebyly následkem běžného podnikatelského rizika, ale vynucených zásahů státu kvůli pandemii.

S rozsudkem ale nesouhlasili jak majitel obchodu, tak ani pronajímatel, spor proto přešel k nejvyšší instanci, což je BGH.

„Nájemce komerčních prostor může v případě uzavření obchodu státním nařízením kvůli boji s pandemií nemoci covid-19 nárokovat úpravu nájmu,“ konstatoval soudní dvůr ve svém verdiktu.

Zdůraznil ale, že nárok a jeho zohlednění musí vycházet z daných okolností včetně propadu tržeb, výše státní pomoci nebo plnění pojistného, což by paušální rozhodnutí o snížení nájmu nesplnilo. Rizika spojená s pandemií v takovýchto případech nemůže nést jen jedna strana.

Očekává se, že nový verdikt vnese do podobných sporů jasno. Zatím totiž různé soudy postupovaly odlišně. Zmíněný obchod s oděvy nebyl jediný, kdo se v Německu snažil dosáhnout za nucenou uzávěru snížení nájmu.

Již v roce 2020 soudy mnoho takových žádostí zamítly s konstatováním, že nucené uzávěry nijak nezasahují do stavu pronajaté nemovitosti.

I kvůli těmto sporům Spolkový sněm zákonem otevřel komerčním nájemcům možnost žádat o snížení nájmu kvůli nařízeným uzávěrám a dalším karanténním omezením.

Nárok ale není automatický a předpokládá prověření daných okolností, výsledkem navíc nemusí být sleva, ale třeba jen odklad splatnosti.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

MPO připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi.

Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mj. zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v ČR. Více»

Cena plynu pro evropský trh dál klesá.

Polevily obavy z nedostatku suroviny. Více»

Nejvíce kapitálu v českých firmách kontrolují i letos vlastníci z Lucemburska.

Firmy a fyzické osoby z Lucemburska jsou podle objemu ovládaného kapitálu v základním jmění podruhé v řadě největšími zahraničními vlastníky českých firem. Více»

Stát za dostavbu D4 zaplatí stejně bez ohledu na růst finančních nákladů.

Stát za dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem zaplatí stejně bez ohledu na růst nákladů. Protože jde o tzv. PPP projekt, jsou veškerá rizika přenášena na soukromý sektor. Více»

Nehammer podpoří rozšíření ropovodu TAL.

Rakouský kancléř Karl Nehammer je podle premiéra Petra Fialy (ODS) připraven podpořit rozšíření kapacity ropovodu TAL (Transalpinský ropovod). ČR by tak měla zajištěnu dostatečnou kapacitu pro případ, že by nemohlo využívat ropu z Ruska. Více»

Všechny články a aktuality »»