Provozuje:
Juris Real Estate

Soud zamítl občanům Zeleného údolí žaloby kvůli pozemkům.

Odvolací soud pravomocně zamítl žaloby desítek obyvatel pražského developerského projektu Zelené údolí, kteří se domáhali zřízení vlastnictví nebo věcného břemene k pozemkům pod jejich byty a domy.

Soud zamítl občanům Zeleného údolí žaloby kvůli pozemkům.

autor. JURIS REAL

Odvolací soud pravomocně zamítl žaloby desítek obyvatel pražského developerského projektu Zelené údolí, kteří se domáhali zřízení vlastnictví nebo věcného břemene k pozemkům pod jejich byty a domy.

Společnost GV Reality, na jejíchž pozemcích stavby stojí, po obyvatelích rovněž požaduje v jiných sporech vydání bezdůvodného obohacení.

Rozhodnutí se týká zhruba 50 lidí ze dvou bytových domů, kterým nyní hrozí platby za užívání svých domů. Proti verdiktu Městského soudu v Praze je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Víc než třem stovkám domácností ze sídliště v Praze 4 hrozí zbourání jejich domů. Byty a rodinné domy v rámci developerského projektu Zelené údolí byly postaveny před deseti lety, dodnes ale nemají převedeny pozemky. K jejich odkoupení žalobou vyzvala společnost GV Reality, za kterou stojí advokát Vlastislav Andrš.

Byty a rodinné domy poblíž centra IKEM v Praze 4 stojí už deset let, jejich majitelé však dodnes nemají převedené pozemky. GV Reality, za kterou stojí advokát Vlastislav Andrš, pozemky získala od vedení bytového družstva v Zeleném údolí, které je prodalo údajně bez vědomí jeho členů za 18,5 milionu korun. Nyní se obyvatelé u soudů snaží domoci toho, aby jim přiznaly vlastnické právo nebo věcné břemeno k užívání pozemků. Části z nich dříve nevyhověl Obvodní soud pro Prahu 4, což dnes odvolací soud potvrdil. Podle soudkyně Evy Ištvánkové je předchozí verdikt správný a podle zákona. "Oprávněnost stavby se odvíjí od toho, zda byla vybudována se souhlasem vlastníka pozemku," uvedla. Právní zástupci obyvatel Zeleného údolí s tímto výkladem nesouhlasí. "Rozhodnutí pro obyvatele znamená patovou situaci, fakticky i právně zcela nedořešenou. To Andršovi umožňuje po lidech vymáhat další, naprosto nepřiměřené poplatky, které navíc neustále zvyšuje," sdělila ČTK Petra Věchtová z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která vlastníky staveb zastupuje. Verdikt se podle ní týká také dalších 1 500 obyvatel, kteří se soudí v samostatných řízeních.

Andrš se jednání účastnil, nechtěl ho ale komentovat. Podle Věchtové advokát dříve odmítl snahu obyvatel o odkoupení pozemků. "Odmítl i jejich aktuální nabídku stanovenou znaleckým posudkem na 3 000 korun za m2 a požaduje 7 300 Kč. A jeho cena stále roste. Původně přitom pozemky koupil za pouhých 400 korun," dodala Věchtová. Předseda společenství vlastníků jednotek Jan Preiss řekl, že obyvatelé jsou "oběťmi spekulanta a developerské společnosti". Soudkyně při odůvodnění verdiktu řekla, že si je vědomá toho, že její rozhodnutí patovou situaci neřeší. Soud podle ní ale musel především postupovat podle zákona. Obyvatelé Zeleného údolí čelí podle Věchtové dalším zhruba 100 žalobám, ve kterých po nich GV Reality chce u Obvodního soudu pro Prahu 4 vydání bezdůvodného obohacení. Firma se také před dvěma lety začala soudně domáhat zbourání rodinných domů, to ale soudy postupně zamítly.

Firma požaduje zaplatit 330 korun ročně za metr čtvereční, a to zpětně od roku 2012, kdy nabyla vlastnictví k pozemkům. Posudek, který si nechali zpracovat obyvatelé, oceňuje bezdůvodné obohacení na 150 korun za metr čtvereční ročně, tedy na méně než polovinu.

Celková plocha pozemků pod domy je 10.000 čtverečních metrů. Podle právníků majitelů bytů by takto GV Reality mohla získat minimálně 264 milionů Kč. Vzhledem k rostoucí hodnotě pozemků prý navíc může každý rok požadovat vyšší sumy.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Loňské srážky byly jako na houpačce.

Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl jen květen. Více»

Ruský prezident odmítl informaci Navalného, že vlastní luxusní nemovitost.

Putin odmítl tvrzení svého úhlavního kritika Alexeje Navalného, že mu patří luxusní rezidence na pobřeží Černého moře. Více»

IKEA letos otevře v metropoli první projekční studio v ČR.

Nábytkářský řetězec IKEA plánuje letos v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České republiky, Slovenska a Maďarska. Zaměřené bude na plánování kuchyní, úložných prostor a koupelen. Více»

Americký firma Ball postaví v Plzni továrnu na plechovky za 4,4 mld. Kč.

Americká korporace Ball, výrobce recyklovatelných hliníkových obalů, hodlá letos na jaře zahájit výstavbu nového výrobního závodu v nové průmyslové zóně v Plzni. Více»

Vláda ČR prý nesouhlasila s Havlíčkovým návrhem na otevření skiareálů.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) včera na vládě neuspěl s návrhem na otevření skiareálů. Více»

Všechny články a aktuality »»