Provozuje:
Juris Real Estate

Společnost OKD začala zasypávat první z jam někdejšího Dolu Paskov.

Těžební společnost OKD začala ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku zasypávat první z uzavřených jam někdejšího černouhelného Dolu Paskov. Ve Sviadnově zasype dvě jámy.

Společnost OKD začala zasypávat první z jam někdejšího Dolu Paskov.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Těžební společnost OKD začala ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku zasypávat první z uzavřených jam někdejšího černouhelného Dolu Paskov. Ve Sviadnově zasype dvě jámy.

První z nich je hluboká skoro 600 metrů a bude se zasypávat dva týdny, druhá má hloubku přes 900 metrů a její zasypání potrvá tři čtvrtě roku. Přijde to řádově na desítky milionů korun. Novinářům to sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

"Zásyp slouží ke stabilizaci jámy, tak aby potom v budoucích letech nedošlo k nějaké destrukci a neohrožovala své okolí," uvedl závodní dolu Ivan Šimek.

Důl ve Sviadnově se budoval od roku 1963. Stal se součástí Závodu Staříč, který byl později přejmenován na Důl Paskov.

Vyjma Sviadnova měl Důl Paskov šachty ještě ve Staříči a frýdecko-místecké části Chlebovice a uhlí se v něm přestalo těžit 31. března 2017. Nyní se důl oficiálně jmenuje Útlum-Jih.

"Na Frýdecko-Místecku měla těžební lokalita rozlohu 40 kilometrů čtverečních. Vytěženo bylo bezmála 47 milionů tun kvalitního černého koksovatelného uhlí. Konkrétně ve Sviadnově se těžilo v 17 štolách. Průměrně byly vysoké 1,1 metru a vytěžilo se tady 6,5 milionu tun uhlí," řekl Čelechovský. Sviadnovský důl fungoval bezmála 30 let. V posledních letech sloužil pro větrání okolních dolů, ve kterých se ještě těžilo. "Oficiálně 2. 5. 2014 byl vypnut hlavní ventilátor. Od té doby byl důl v konzervačním režimu a začal být de facto fyzicky likvidován," konstatoval mluvčí. První, výdušnou jámu firma zasypává tzv. nezpevněným zásypem, tedy štěrkem a hlušinou. "Na dvoře je připraveno 25.000 metrů krychlových hlušiny a asi 3.000 metrů krychlových kameniva," sdělil Čelechovský.

Druhá, vtažná jáma se bude likvidovat odlišnou technologií. "Nad nejvyšším patrem se dělá jámová zátka z betonu a nad ní se jáma postupně vyplní cemento-popílkovou směsí. Prostor pod tím bude sloužit na jímání metanu, který se potom odsud bude několik desítek let čerpat a používat stejným způsobem jako zemní plyn," uvedl Šimek. Obě jámy jsou široké 7,5 metru. Věž nad výdušnou jámou je národní kulturní památkou. Věž nad vtažnou jámou má být v budoucnu zbourána. Pozemek patří společnosti Green Gas, která bude i odčerpávat metan.

OKD už má připraven i harmonogram likvidace ostatních šachet bývalého Dolu Paskov, musí ale nejprve dostat povolení báňského úřadu k likvidaci důlního díla.

"Počítáme, že druhým bude důl v Chlebovicích a třetím důl ve Staříči. Výhledově by se mělo jednat asi o časový horizont do roku 2021," řekl Čelechovský.

V někdejším Ostravsko-karvinském revíru se už těží uhlí jen v karvinské části, a to v dolech ČSA, Lazy, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V Dole Lazy by měla těžba skončit ještě letos, postupný útlum čeká i ostatní doly.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v tuzemsku, její loňská produkce činila 4,62 milionu tun. V dolech pracuje na 9 000 lidí.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Britský soud zamítl plán na rozšíření letiště Heathrow.

Britský odvolací soud kvůli dopadům na životní prostředí dnes zamítl kontroverzní vládní plán na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Informují o tom tiskové agentury. Více»

Olomoucké arcibiskupství převzalo správu zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži.

Pro návštěvníky se podle slov olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera nic nemění. Více»

Magistrát hodlá odkoupit chátrající nádraží Vyšehrad.

V budově by po rekonstrukci mohla být umístěna Slovanská epopej. Více»

Jedním ze současných trendů v bytových interiérech se stala džungle.

Přírodní prostředí navozují jak různé vzory potahů, tak nábytek z přírodních materiálů, především ze dřeva, a rovněž květiny. Více»

Tuzemskou úrodu prý budou stále častěji poškozovat jarní mrazy.

Tuzemskou úrodu zemědělských plodin budou v příštích letech kvůli dřívějším příchodům jara stále častěji poškozovat jarní mrazíky. Více»

Všechny články a aktuality »»