Provozuje:
Juris Real Estate

Stavební firmy v Berlíně sužuje plánované zmrazení nájemného.

Stavební společnosti v Berlíně čelí výraznému úbytku zakázek v důsledku plánovaného zmrazení nájmů. Na svém webu o tom informuje list Financial Times (FT).

Stavební firmy v Berlíně sužuje plánované zmrazení nájemného.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Stavební společnosti v Berlíně čelí výraznému úbytku zakázek v důsledku plánovaného zmrazení nájmů. Na svém webu o tom informuje list Financial Times (FT).

Zákon o zmrazení nájemného v Berlíně na dobu pěti let by měl vstoupit v platnost do března. Management německé metropole tímto krokem reaguje na prudký nárůst nákladů na bydlení z uplynulých let. "Je to naprostá katastrofa," konstatoval podle listu Joachim Meder, ředitel stavební firmy Jörg Jahnke Dachbau. "Přišel jsem o zakázky za 4,5 milionu eur (zhruba 114 milionů Kč). Vypadá to, jako kdyby někdo právě zhasl světla," poznamenal.

Kritici rozhodnutí města označují za jeden z nejdalekosáhlejších zásahů do berlínského trhu s bydlením od znovusjednocení Německa v roce 1990.

Berlínská senátorka pro rozvoj města a bydlení Katrin Lompscherová ze strany Levice sice připouští, že se jedná o radikální plán, pokládá ho však za přiměřenou reakci na nynější vývoj.

Ceny nájemného v Berlíně se za posledních deset let zdvojnásobily, poněvadž obytná výstavba nedokázala držet krok s rostoucí poptávkou. Nájemní bydlení přitom využívá zhruba 85 procent obyvatel města.

"Potřebujeme nová řešení," řekla nedávno Lompscherová. "A to znamená nejen stavět více bytů, ale také chránit nájemce před nadměrným zvyšováním nájmů," upozornila.

Ekonomové, konzervativní politici a stavební průmysl však podle FT na plánované zmrazení nájmů reagují s pobouřením.

"Důvěra v právní systém se otřásla, a když je tato důvěra zničena, trvá její obnovení dlouho," uvedla šéfka asociace stavebních firem v Berlíně a Braniborsku Manja Schreinerová.

Dodala, že důsledky plánovaného zmrazení nájmů jsou už znát. Pronajímatelé domů podle ní zastavili veškeré větší stavební práce, což způsobilo vážné problémy zedníkům, instalatérům, elektrikářům a dalším profesím.

"V podstatě dělají pouze nouzové opravy," řekla Schreinerová.

"Vidíme první rušení zakázek, investice plánované na letošní rok dramaticky klesají a nevyřízených objednávek rychle ubývá," dodala.

Asociace privátních a státních developerů v Berlíně a Braniborsku BBU předpověděla, že její členové v důsledku zmrazení nájmů přijdou v příštích pěti letech o 1,1 miliardy eur (téměř 28 miliard Kč) na tržbách, investují o 5,5 miliardy eur méně, než plánovali, a omezí výstavbu nejméně o čtvrtinu.

Zmrazení nájmů ale má značnou podporu veřejnosti, u které mají soukromí developeři a pronajímatelé bytů často špatnou pověst, upozorňuje Financial Times.

Německý ekonomický institut v Kolíně nad Rýnem v nedávné studii varoval, že zmrazení nájmů sníží ceny některých nemovitostí až o 40 procent.

"Soukromí investoři, zejména ti, kteří začali působit na trhu v roce 2015 a koupili byty v Berlíně v rámci svého důchodového zabezpečení, by se mohli dostat do velkých finančních nesnází," uvedli autoři studie.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ženevský autosalon byl kvůli koronaviru zrušen.

Letošní ročník mezinárodního autosalonu v Ženevě byl kvůli epidemii koronaviru zrušen, oznámili včera organizátoři. Více»

Zaorálek potvrdil památkovou ochranu Hadích lázní.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) definitivně stvrdil památkovou ochranu teplických Hadích lázní. Více»

D11 by měla dle ministra Havlíčka končit na polských hranicích do roku 2026.

Dálnice D11 by měla skončit na česko-polské hranici u Královce na Trutnovsku, kde se napojí na polskou dálniční síť, do roku 2026. Více»

Po teplé zimě bude v sadech více škůdců.

Ovocnáři se bojí mrazů. Více»

Britský soud zamítl plán na rozšíření letiště Heathrow.

Britský odvolací soud kvůli dopadům na životní prostředí dnes zamítl kontroverzní vládní plán na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Informují o tom tiskové agentury. Více»

Všechny články a aktuality »»