Provozuje:
Juris Real Estate

Stavebnictví pomůže pouze změna legislativy a zjednodušení povolování staveb.

České stavebnictví se po loňském růstu letos propadá, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla stavební produkce také v dubnu, a to meziročně reálně o 13,7 procenta.

Stavebnictví pomůže pouze změna legislativy a zjednodušení povolování staveb.

autor. JURIS REAL

České stavebnictví se po loňském růstu letos propadá, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla stavební produkce také v dubnu, a to meziročně reálně o 13,7 procenta.

Navázala tak na propady z předchozích měsíců. Za celý loňský rok přitom české stavebnictví vzrostlo meziročně o 7,1 procenta. Letos v dubnu klesl i počet zahájených bytů, meziročně o 3,3 procenta.

Ve čtvrtém letošním měsíci bylo dokončeno dokonce o 17,8 procenta méně bytů, než ve stejném období loňského roku.

Stále více se potvrzuje, že loňský rok byl zcela mimořádným díky efektu Bruselských peněz, kdy se všichni snažili dočerpat co nejvíce dotací z fondů EU. Stavební firmy měly tolik práce, že často ani nestíhaly brát nové zakázky.

Stavaři opakovaně deklarovali, že mají zajištěnu práci na dlouhé měsíce dopředu. Právě to nyní mnoho firem drží nad vodou.

Příchod letošního roku, kdy se nové programové období teprve rozbíhá a evropských peněz se tak ještě mnoho nerozděluje, totiž české stavebnictví opět sráží na dno. A všechny ukazatele naznačují, že lépe hned tak nebude.

Propadá se objem veřejných stavebních zakázek, výrazně ubývá i vydaných stavebních povolení. Vázne příprava nových infrastrukturních staveb i vyjednávání s Bruselem o udělení výjimky pro významné dopravní stavby za desítky miliard korun.

Stavaři se tak po loňském hodování probudili do pěkné kocoviny.

Viníkem je hlavně veřejný sektor, který jako by se vyčerpal loňským horečným sháněním projektů, za které by narychlo utratil zbylé evropské peníze. Stavebnictví příliš nepomáhají ani soukromí investoři, protože je brzdí nepřátelská legislativa.

I proto se letos staví výrazně méně bytů, než by dokázalo pokrýt neutuchající poptávku. Nabídky dostupných bytů tak řídnou a zájemci o nové bydlení tak často musí zvolit méně výhodný či předražený byt.

Pokud se má současná tristní situace českého stavebnictví opravdu změnit, musí se proměnit nynější prostředí nepřátelské jakékoliv nové výstavbě. Současná vláda opakovaně deklaruje podporu českému stavebnictví jako jednomu z pilířů celé ekonomiky, po dlouhé době má sektor i svého vlastního ministerského náměstka. Kromě této personální změny toho však vláda zatím příliš nepředvedla. Je na čase přejít od slov k činům.

Lék na problémy sektoru je přitom velice jednoduchý: výrazně zjednodušit proces povolování staveb ze třístupňového na jednostupňový. Abychom se tak v délce získání stavebního povolení nemuseli poměřovat s Irákem, ale raději s vyspělými státy západního světa.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Luxusní byt slavného návrháře se prodal za 253 mil. korun.

Pařížský byt zesnulého módního návrháře Karla Lagerfelda se prodal za deset milionů eur (253 milionů korun). Více»

Na památkách po celé České republice začíná hlavní turistická sezona.

Na státních památkách dnes začíná hlavní turistická sezona. Tradiční termín otevření památek se letos z 1. dubna posunul kvůli Velikonocům. Více»

Investor, který vstoupí do Vít. sléváren, by měl být znám za několik týdnů.

Jméno investora, který by měl do ostravské společnosti Vítkovické slévárny vstoupit jako její nový vlastník, by mělo být známo do několika týdnů. ČTK a MF Dnes to řekl insolvenční správce Jan Mašek ze společnosti AZAM - insolvence. Více»

Společnost PlaneStation musí vyklidit vojenské letiště Líně.

Krajský soud v Plzni rozhodl, že firma PlaneStation musí do dvou měsíců od obdržení rozsudku vyklidit záložní vojenské letiště Líně. Nájemce, který letiště od roku 2000 provozuje, včera uvedl, že se ještě dovolá k Nejvyššímu soudu. Více»

Útlum uhelných elektráren dodávky neohrozí.

Výrazně však zdraží energie. Více»

Všechny články a aktuality »»