Provozuje:
Juris Real Estate

Subjekty prosazující novelu lesního zákona požadují zřízení lesních orgánů.

Privátní vlastníci lesů, Svaz ochránců přírody i zástupci dřevozpracujícího průmyslu chtějí do novely lesního zákona zanést zřízení samostatných lesních úřadů, větší volnost majitelů pro hospodaření v lesích nebo prodloužení lhůt pro zalesnění holin.

Subjekty prosazující novelu lesního zákona požadují zřízení lesních orgánů.

autor. JURIS REAL, Právní prostor a ČTK

Privátní vlastníci lesů, Svaz ochránců přírody i zástupci dřevozpracujícího průmyslu chtějí do novely lesního zákona zanést zřízení samostatných lesních úřadů, větší volnost majitelů pro hospodaření v lesích nebo prodloužení lhůt pro zalesnění holin.

Členy platformy za novelizaci lesního zákona jsou SVOL, Český svaz ochránců přírody, spolek Pro Silva Bohemica, Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků, Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu, Česká lesnická společnost, Asociace soukromého zemědělství a Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity.

Svých osm návrhů představili na tiskové konferenci zástupci osmi organizací, které se spojili do Platformy za novelizaci lesního zákona. Novela zákona by podle ministerstva zemědělství měla být připravena do poloviny příštího roku. Jedním z iniciátorů společné platformy je Sdružení vlastníků obecních soukromých a církevních lesů v ČR (dále i jako "SVOL"), jehož členové hospodaří zhruba na pětině celkové výměry lesů. Již delší dobu upozorňuje na to, že lesní zákon platný od roku 1996 je značně zastaralý. Zřízení samostatného úřadu by podle platformy přineslo zlepšení odborného fungování lesů a mělo by dojít k oddělení správy lesů od samosprávy a přenesení pravomocí obecních nebo krajských úřadů na samostatné úřady. "Ambice je, abychom nezvyšovali počet úředníků," řekl předseda SVOL Jiří Svoboda. Novela by rovněž podle organizací měla dát lesním úřadům kompetence ochrany lesa před stavebními záměry. Platforma taktéž uvádí, že by mělo dojít k odstranění duplicity v dohledu nad lesním hospodářství, které nyní vykonává Česká inspekce životního prostředí spadající pod ministerstvo životního prostředí a současně vrchní dohled nad lesy vykonává ministerstvo zemědělství.

Platforma též prosazuje větší volnost v rozhodování pro vlastníky lesů, což by jim umožnilo hospodařit více flexibilně. Navrhují snížení byrokracie, např. redukci závazných ustanovení lesních hospodářských plánů na maximální výši těžeb nebo např. oznámení provádění nahodilých těžeb na ploše nad 0,2 hektaru. Zákon by podle organizací měl také zavést nové definice např. holin nebo zavést termín přírodě bližší hospodaření. Mezi požadavky platformy je také prodloužení lhůt pro zalesnění holin po kůrovcové kalamitě ze dvou na šest let a pro zajištění lesních porostů ze sedmi na 12 let. Cílem je poskytnutí většího prostoru pro přirozenou obnovu lesů. Svoboda uvedl, že platforma chce vyjednávat i se státním podnikem Lesy ČR, který spravuje přes polovinu rozlohy lesů v České republice. "Máme signály, že se dokážeme na zásadních věcech shodnout," doplnil s tím, že chce počkat, až budou mít Lesy ČR nového generálního ředitele.

Tomáš Pospíšil z Lesnické a dřevařské fakulta Mendelovy univerzity v Brně, která s k platformě také připojila, sdělil, že současná legislativa neumožňuje reagovat na měnící se podmínky v lesních ekosystémech. "Vědecké poznatky dlouhodobě ukazují, že náš systém je příliš restriktivní. Potřebujeme mít volnost, aby lesní hospodáři, kteří jsou odbornými pracovníky, přenášeli vědecké poznatky do praxe a v mnoha případech naráží na současnou legislativu," řekl.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Do akce Den za obnovu lesa se po celé ČR zapojily tisíce občanů.

Tisíce lidí se zapojily do celorepublikové akce Den za obnovu lesa. Účastníci dobrovolnické akce pomáhali uklízet lesy, obnovovat oplocení či sázet stromky. Součástí akce byl program pro děti i dospělé. Více»

Česká pošta prodala reality na Praze 4 za takřka 400 mil. korun.

Státní podnik Česká pošta dnes prodal v elektronické aukci tři nemovitosti v pražské Krči. Dohromady za ně získá téměř 400 milionů korun. Vítěz musí cenu uhradit do 30 dní, informoval ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík. Více»

Fotovoltaiky postupně zlevňují.

Příčinou je pokles cen komponentů i širší nabídka. Více»

Úroda jablek má být letos podprůměrná.

Hrušek bude nejvíc od roku 2015. Více»

Michl odmítá brzké snížení úrokových sazeb.

Příští rok čeká nízkou inflaci. Více»

Všechny články a aktuality »»