Provozuje:
Juris Real Estate

Tuzemskou úrodu prý budou stále častěji poškozovat jarní mrazy.

Tuzemskou úrodu zemědělských plodin budou v příštích letech kvůli dřívějším příchodům jara stále častěji poškozovat jarní mrazíky.

Tuzemskou úrodu prý budou stále častěji poškozovat jarní mrazy.

autor. JURIS REAL (Zdroj: Ekolist a ČTK)

Tuzemskou úrodu zemědělských plodin budou v příštích letech kvůli dřívějším příchodům jara stále častěji poškozovat jarní mrazíky.

Již teď způsobují značné ztráty především pěstitelům ovoce a zeleniny. Na semináři Šlechtění a charakterizace šlechtitelských materiálů v éře genomiky to včera v Olomouci řekl bioklimatolog Zdeněk Žalud z týmu projektu InterSucho, na němž se podílí Ústav výzkumu globální změny AV ČR a Mendelova univerzita v Brně. Vegetační období v tuzemsku se kvůli postupnému růstu průměrné roční teploty v příštích 30 letech podle Žaluda prodlouží až o měsíc. Dřívější začátek jara je ale podle Žaluda pro pěstitele velmi nevýhodný. "Čím dříve jaro začne, tím dříve plodina ztratí mrazuvzdornost. Okno na jarní mrazíky je přitom třeba o pět týdnů delší než bylo dříve. Takže to pak prostě zmrzne," uvedl Žalud.

Jarní mrazíky na přelomu zimy a jara přicházejí po předchozím výrazném oteplení, přičemž jich podle Žaluda v posledních letech přibývá. Teploty totiž už v únoru často krátkodobě překračují hranici deseti stupňů a poté se začíná probouzet vegetace. Je to případ i letošního února. "Kolem roku 2050 očekáváme, že každý druhý rok bude naše jarní vegetace poškozena silnými jarními mrazíky," upozornil.

Brzký příchod jarního počasí má podle Žaluda negativní dopad rovněž na množství vody v půdě, kterou v prvních měsících roku spotřebuje předčasně probuzená vegetace.

"Potom tady máme v létě, i když prší naprosto normálně, tak tady máme letní sucho a nikdo neví proč," konstatoval Žalud. Rychlý nástup jara škodí i včelám, jelikož se zkracuje období, kdy kvetou stromy.

Změna klimatu je už pro některé tuzemské zemědělce podle Žaluda velkým problémem, platí to hlavně pro farmáře hospodařící v nížinách na jižní Moravě, kde se zvyšuje teplota i intenzita sucha.

Tamní farmáři se tak už aktuálně potýkají s propadem výnosů obilí. Naopak na Vysočině bude změna klimatu pro zemědělce do budoucna novou příležitostí, jelikož se zvýší teplota při zachování celkového úhrnu srážek i sněhové pokrývky.

Zemědělská produkce ve vyšších polohách České republiky v příštích letech podle Žaluda kvůli změnám klimatu vzroste, naopak klimatické podmínky v tuzemských nížinách se do roku 2050 přiblíží jihu Evropy.

Žalud upozornil, že kvůli klimatickým změnám vzroste podíl severněji položeného Polska na zemědělské produkci.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

KU zamítl žádost ŘSD o vyvlastnění pozemků kvůli D3.

Krajský úřad Jihočeského kraje zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Informaci ČT dnes ČTK potvrdili zástupci ŘSD i jeden z vlastníků pozemků. ŘSD se proti rozhodnutí odvolá. Více»

Hyundai v Nošovicích pojede po obnovení produkce na dvě směny.

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude po opětovném spuštění výroby fungovat zpočátku na dvě směny místo obvyklých tří. Více»

Právní norma by měla omezit výpovědi z bytů kvůli nezaplacenému nájemnému.

Vláda schválila návrh zákona, podle kterého nesmí nájemce dostat výpověď z bytu, pokud není kvůli epidemii koronaviru schopen platit nájemné. Více»

Společnosti s uzavřenými provozy budou mít nárok na odklad nájmu.

Firmy, které jsou v nájmu a kvůli vládním opatřením musely zavřít své provozy, budou moci požádat o odklad nájmu do 30. června. Využít ho budou moci od 12. března. Více»

Metropole hodlá v dubnu začít s rekonstrukcí Václavského náměstí.

I přes komplikace způsobené šířením koronaviru plánuje pražský magistrát v dubnu zahájit rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman Více»

Všechny články a aktuality »»