Provozuje:
Juris Real Estate

ÚS odložil vykonatelnost změn v územím plánu Pece p. S.

V Peci pod Sněžkou na Trutnovsku bude prozatím v plném rozsahu platit územní plán schválený v roce 2011. Ústavní soud (ÚS) na základě stížnosti zastupitelstva odložil vykonatelnost starších rozhodnutí soudů a Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

ÚS odložil vykonatelnost změn v územím plánu Pece p. S.

autor. JURIS REAL

V Peci pod Sněžkou na Trutnovsku bude prozatím v plném rozsahu platit územní plán schválený v roce 2011. Ústavní soud (ÚS) na základě stížnosti zastupitelstva odložil vykonatelnost starších rozhodnutí soudů a Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Vytvořil si tak prostor pro vyřešení stížnosti. Kraj v roce 2014 územní plán proškrtal, justice dříve zásah potvrdila.

Ústavní soudci rozhodli o odkladu vykonatelnosti před necelým měsícem, nyní uveřejnili odůvodnění.

Podle informací na webu městského úřadu v Peci pod Sněžkou teď znovu platí stejná regulace jako před 27. říjnem 2014, což je datum zásahu krajského úřadu.

Kraji vadil např. princip regulačních bublin. Jde o pomyslné kružnice kolem každé stavby, jejichž poloměr se odvíjí od míry zátěže území. Podmínkou pro umístění nové stavby je to, aby se nová bublina vešla mezi kružnice kolem už existujících staveb. Krajský úřad dospěl k závěru, že takový typ regulace není přípustný. Kvůli principu bublin je totiž v podstatě územní plán proměnlivý v čase.

Proti zásahu kraje se město bránilo nejprve správní žalobou. Postup kraje označili zastupitelé za zásah do práva na samosprávu.

Pec pod Sněžkou však neuspěla ani u Krajského soudu v Hradci Králové, ani u Nejvyššího správního soudu. Poté se zastupitelstvo obrátilo na ÚS, a to například s argumentem, že po zásahu krajského úřadu odpadla jakákoliv omezení a hrozí nevratné škody. "ÚS shledává, že kdyby nepřistoupil k odkladu vykonatelnosti napadených aktů, mohlo by skutečně dojít k nevratným stavebním zásahům, a to navíc v území, které vyžaduje kvůli své geografické poloze uvnitř Krkonošského národního parku o to větší pozornost, a to z důvodu ochrany krajinného rázu a územní ochrany přírody a krajiny, což má i ústavní aspekt," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Filipem. ÚS v usnesení zdůraznil, že odkladem vykonatelnosti nepředjímá celkový výsledek řízení o stížnosti zastupitelstva.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Zeman jmenoval Mazance novým předsedou NSS.

Prezident Miloš Zeman jmenoval 18. září 2018 na Pražském hradě Michala Mazance (vlevo) předsedou Nejvyššího správního soudu. Mazanec soud povede od 1. října 2018, kdy ve funkci vystřídá Josefa Baxu. Více»

Management Prahy bude požadovat změnu zákona na regulaci Airbnb.

Metropole bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli např. povinnost poskytnout údaje o ubytovaných a Praha hodlá rovněž zavést možnost regulovat Airbnb prostřednictvím vyhlášky. Více»

Fasádu kina v Nové Pace vytvořil architekt Vávra v bruselském stylu.

Kino v Nové Pace na Jičínsku má novou originální fasádu, kterou navrhl známý architekt David Vávra. Zvolený retro design odkazuje na úspěšný bruselský styl šedesátých let, kdy objekt kina vznikl, sdělil ČTK vlastník kina David Horáček. Více»

Experti z ČVUT zkoumají stav pražského Hlávkova mostu.

Odborníci z Kloknerova ústavu ČVUT osadili na pražský Hlávkův most čidla zaznamenávající jeho pohyb, odebírají vzorky betonu a provádějí akustická měření. Více»

ČNB by do konce letošního roku mohla ještě dvakrát zvýšit své úrokové sazby.

V rozhovoru pro agenturu Reuters to sdělil guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Bankovní rada ČNB počátkem srpna zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»