Provozuje:
Juris Real Estate

ÚS odložil vykonatelnost změn v územím plánu Pece p. S.

V Peci pod Sněžkou na Trutnovsku bude prozatím v plném rozsahu platit územní plán schválený v roce 2011. Ústavní soud (ÚS) na základě stížnosti zastupitelstva odložil vykonatelnost starších rozhodnutí soudů a Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

ÚS odložil vykonatelnost změn v územím plánu Pece p. S.

autor. JURIS REAL

V Peci pod Sněžkou na Trutnovsku bude prozatím v plném rozsahu platit územní plán schválený v roce 2011. Ústavní soud (ÚS) na základě stížnosti zastupitelstva odložil vykonatelnost starších rozhodnutí soudů a Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Vytvořil si tak prostor pro vyřešení stížnosti. Kraj v roce 2014 územní plán proškrtal, justice dříve zásah potvrdila.

Ústavní soudci rozhodli o odkladu vykonatelnosti před necelým měsícem, nyní uveřejnili odůvodnění.

Podle informací na webu městského úřadu v Peci pod Sněžkou teď znovu platí stejná regulace jako před 27. říjnem 2014, což je datum zásahu krajského úřadu.

Kraji vadil např. princip regulačních bublin. Jde o pomyslné kružnice kolem každé stavby, jejichž poloměr se odvíjí od míry zátěže území. Podmínkou pro umístění nové stavby je to, aby se nová bublina vešla mezi kružnice kolem už existujících staveb. Krajský úřad dospěl k závěru, že takový typ regulace není přípustný. Kvůli principu bublin je totiž v podstatě územní plán proměnlivý v čase.

Proti zásahu kraje se město bránilo nejprve správní žalobou. Postup kraje označili zastupitelé za zásah do práva na samosprávu.

Pec pod Sněžkou však neuspěla ani u Krajského soudu v Hradci Králové, ani u Nejvyššího správního soudu. Poté se zastupitelstvo obrátilo na ÚS, a to například s argumentem, že po zásahu krajského úřadu odpadla jakákoliv omezení a hrozí nevratné škody. "ÚS shledává, že kdyby nepřistoupil k odkladu vykonatelnosti napadených aktů, mohlo by skutečně dojít k nevratným stavebním zásahům, a to navíc v území, které vyžaduje kvůli své geografické poloze uvnitř Krkonošského národního parku o to větší pozornost, a to z důvodu ochrany krajinného rázu a územní ochrany přírody a krajiny, což má i ústavní aspekt," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Filipem. ÚS v usnesení zdůraznil, že odkladem vykonatelnosti nepředjímá celkový výsledek řízení o stížnosti zastupitelstva.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Bytová krize se stává volebním tématem číslo jedna.

Politici ovšem místo zjednodušení zákonů pro výstavbu nových bytů vymýšlejí způsoby, jak utratit další miliardy z veřejných rozpočtů. Více»

ČNB by podle ČBA neměla mít zákonnou pravomoc určovat příjmové ukazatele.

Česká bankovní asociace změnila svůj neutrální postoj k chystané novele zákona o České národní bance. ČBA je přesvědčena, že se hypoteční trh již začal ochlazovat, regulovat hypoteční úvěry podle příjmu žadatele právní normou proto není nutné. Více»

Až pětina občanů nedosáhne na hypoteční úvěr na bydlení.

Podle České národní banky je to ale přehnané. Více»

Program má přispět mladým na bydlení.

Skoro tři stovky zájemců by do konce roku mohl uspokojit nový státní program podpory bydlení mladých rodin. Plán s letošní kapacitou 650 milionů korun z dílny MMR odsouhlasila vláda. Více»

Projekt DPP a Penty k výkupům pozemků na trase D je prý ohrožen.

Chystaná novela zákona o liniových stavbách umožňující rychlejší výkup pozemků by se mohla právně vztahovat i na připravovanou výstavbu nové trasy metra D. Více»

Všechny články a aktuality »»