Provozuje:
Juris Real Estate

ÚS odložil vykonatelnost změn v územím plánu Pece p. S.

V Peci pod Sněžkou na Trutnovsku bude prozatím v plném rozsahu platit územní plán schválený v roce 2011. Ústavní soud (ÚS) na základě stížnosti zastupitelstva odložil vykonatelnost starších rozhodnutí soudů a Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

ÚS odložil vykonatelnost změn v územím plánu Pece p. S.

autor. JURIS REAL

V Peci pod Sněžkou na Trutnovsku bude prozatím v plném rozsahu platit územní plán schválený v roce 2011. Ústavní soud (ÚS) na základě stížnosti zastupitelstva odložil vykonatelnost starších rozhodnutí soudů a Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Vytvořil si tak prostor pro vyřešení stížnosti. Kraj v roce 2014 územní plán proškrtal, justice dříve zásah potvrdila.

Ústavní soudci rozhodli o odkladu vykonatelnosti před necelým měsícem, nyní uveřejnili odůvodnění.

Podle informací na webu městského úřadu v Peci pod Sněžkou teď znovu platí stejná regulace jako před 27. říjnem 2014, což je datum zásahu krajského úřadu.

Kraji vadil např. princip regulačních bublin. Jde o pomyslné kružnice kolem každé stavby, jejichž poloměr se odvíjí od míry zátěže území. Podmínkou pro umístění nové stavby je to, aby se nová bublina vešla mezi kružnice kolem už existujících staveb. Krajský úřad dospěl k závěru, že takový typ regulace není přípustný. Kvůli principu bublin je totiž v podstatě územní plán proměnlivý v čase.

Proti zásahu kraje se město bránilo nejprve správní žalobou. Postup kraje označili zastupitelé za zásah do práva na samosprávu.

Pec pod Sněžkou však neuspěla ani u Krajského soudu v Hradci Králové, ani u Nejvyššího správního soudu. Poté se zastupitelstvo obrátilo na ÚS, a to například s argumentem, že po zásahu krajského úřadu odpadla jakákoliv omezení a hrozí nevratné škody. "ÚS shledává, že kdyby nepřistoupil k odkladu vykonatelnosti napadených aktů, mohlo by skutečně dojít k nevratným stavebním zásahům, a to navíc v území, které vyžaduje kvůli své geografické poloze uvnitř Krkonošského národního parku o to větší pozornost, a to z důvodu ochrany krajinného rázu a územní ochrany přírody a krajiny, což má i ústavní aspekt," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Filipem. ÚS v usnesení zdůraznil, že odkladem vykonatelnosti nepředjímá celkový výsledek řízení o stížnosti zastupitelstva.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Nové byty jsou nejdostupnější na Vysočině.

Naše metropole je přitom na tom nejhůře. Více»

Nový stavební zákon je podle Babiše priorita.

Musí být schválen do konce roku 2021. Více»

Metropole se hodlá podnikem k metru D zabývat znovu od počátku.

Nové vedení Prahy se nebrání spolupráci s privátním sektorem při rozvoji okolí stanic plánované linky metra D, na projekt předchozí rady o spolupráci se společností Penta nicméně navazovat nehodlá. Více»

Stát vydává podle Nejvyššího kontrolního úřadu na bydlení miliardy.

Jejich využití ale přitom nesleduje. Více»

Nejdelším tunelem v tuzemsku již jezdí vlaky s pasažéry oběma tubusy.

Vlaky s cestujícími začaly jezdit i severním tubusem nejdelšího tunelu v České republice u Ejpovic u Plzně. Více»

Všechny články a aktuality »»