Provozuje:
Juris Real Estate

Úroda základních obilovin bude v ČR o 2,5 procenta vyšší než loni.

Podle zveřejněného druhého odhadu Českého statistického úřadu (dále i jako ČSÚ) jich zemědělci letos sklidí 7,403 milionu tun. O 4,7 procenta na 1,073 milionu t vzroste i sklizeň řepky.

Úroda základních obilovin bude v ČR o 2,5 procenta vyšší než loni.

autor. JURIS REAL, ČTK

Podle zveřejněného druhého odhadu Českého statistického úřadu (dále i jako "ČSÚ") jich zemědělci letos sklidí 7,403 milionu tun. O 4,7 procenta na 1,073 milionu t vzroste i sklizeň řepky.

Naopak odhad úrody máku je pro letošek v meziročním srovnání o třetinu nižší. Důvodem je výrazný pokles osevních ploch, oznámil ČSÚ. Zemědělci jsou v současné době podle statistiků ve svých odhadech úrody optimističtější než před měsícem. "Přispělo k tomu příznivé počasí a rychlý postup žní," sdělila Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Podle aktuálního odhadu ČSÚ by se letos mohlo sklidit 7,4 milionu tun základních obilovin bez započtení kukuřice na zrno. To by bylo o 431.000 tun více ve srovnání s pětiletým průměrem a o 178.000 tun víc než v loňském roce. Pšenice ozimé sklidí zemědělci podle odhadu 4,822 milionu tun, meziročně o zhruba pět procent víc. Ječmene jarního se urodí 1,098 milionu tun, podobně jako loni, zatímco úroda ozimého ječmene vzroste o takřka 12 procent na 728.000 tun.

Pokles o 31,8 procenta na 253.000 tun očekávají statistici u úrody pšenice jarní. Ovsa zemědělci sklidí 166.000 tun, což představuje meziroční pokles o 14,6 procenta.

O necelé procento na 125.000 tun klesne množství sklizeného žita. Naopak o 8,5 procenta víc bude triticale, tohoto křížence pšenice a žita se podle odhadu sklidí 210.000 tun.

Letošní předpokládaná úroda řepky 1,073 milionu tun je meziročně o 48.000 tun vyšší. Proti loňsku to představuje nárůst o 4,7 procenta. V porovnání s průměrem sklizní za posledních pět let to činí o desetinu méně.

Máku se letos podle odhadů statistiků v České republice sklidí 20.000 tun, o 32,9 procenta méně než vloni a o 13,9 procenta méně ve srovnání s pětiletým průměrem.

"Zatímco v loňském roce se sklidilo 30 tisíc tun máku a úroda byla nejvyšší za posledních dvanáct let, letos bude kvůli výraznému poklesu osevních ploch jeho sklizeň o třetinu nižší," uzavřela Dagmar Lhotská z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

EVROPA realitní kancelář přešla na platformu Igluu.

EVROPA realitní kancelář a společnost Igluu podepsali smlouvu o užívání realitní platformy Igluu. Více»

Alijev naléhá na zvýšení kapacity plynovodů TAP a TANAP.

Ázerbájdžán začal jednat s partnery o zdvojnásobení kapacit plynovodů přivádějících plyn od Kaspického moře do Evropy. Více»

Vláda ČR schválila vyšší strop pro příspěvky na bydlení.

U někoho až o 4.500 Kč. Více»

Raiffeisenbank je nejlepší v oblasti jednání s klientem při poskytování hypoték.

Raiffeisenbank se v rámci mystery shoppingové studie, zaměřené na poskytování nových hypotečních úvěrů, umístila na prvním místě v oblasti jednání poradce s klientem. Více»

Nájemné a poplatky za služby v pražských kancelářích rostou.

Poptávka přesto stoupá. Více»

Všechny články a aktuality »»