Provozuje:
Juris Real Estate

Ústavní soud má vyhlásit nález, který může ovlivnit náhrady za nevydané pozemky.

ÚS chystá na středu příštího týdne vyhlášení nálezu, který může ovlivnit vyplácení finančních náhrad restituentům za nevydané pozemky.

Ústavní soud má vyhlásit nález, který může ovlivnit náhrady za nevydané pozemky.

autor. JURIS REAL, ČTK, Advokátní deník

ÚS chystá na středu příštího týdne vyhlášení nálezu, který může ovlivnit vyplácení finančních náhrad restituentům za nevydané pozemky.

Nejvyšší soud totiž navrhl zrušit část zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, která při výpočtu náhrady odkazuje na ceny ze začátku 90. let a vyhlášku ze stejného období.

Termín vyhlášení ústavního nálezu oznámil soudce zpravodaj Radovan Suchánek na webu soudu.

Aktuální řízení volně souvisí s nálezem z roku 2017. Tehdy Ústavní soud řekl, že náhrada za pozemky, které už nelze restituentům vydat, musí být přiměřená a rozumná.

Justice může podle nálezu v konkrétních sporech zohlednit současné poměry, a nejen ceny z počátku 90. let.

Šlo o průlomový nález, před tím se ceny obdobně aktualizovaly pouze u náhrad podle zákona o mimosoudních rehabilitacích, a to na podkladě rozsudků Evropského soudu pro lidská práva (ESLP).

Soudce zpravodaj Pavel Rychetský v roce 2017 uvedl, že nález je aktuální i čtvrtstoletí po vydání restitučních předpisů, poněvadž mnoho nároků ještě není vyřešených. Zdůraznil, že restituenti mají získat přiměřenou finanční náhradu.

Nemusí být sice ekvivalentem nynější tržní ceny, nesmí však být jen symbolická a měla by odstranit či alespoň zmírnit křivdu způsobenou komunistickým režimem.

Podle Nejvyššího soudu se ale nálezem Ústavního soudu otevřel příliš široký prostor pro interpretaci, včetně rizika, že lidé nebudou za srovnatelné pozemky dostávat také srovnatelné náhrady. Lepší než překlenovat deficity právní úpravy výkladem by bylo ji zrušit, míní Nejvyšší soud.

"Zrušení citovaného ustanovení by sice tuto obtíž plynoucí z "nedostatku práva" bezprostředně neodstranilo, avšak mohlo by se stát impulzem pro zákonodárce, aby převzal iniciativu a pokusil se řešenou problematiku případně uchopit novým a ústavně konformním způsobem," píše se v návrhu podaném v roce 2019.

Zákon konkrétně říká, že za pozemky, které se nevydávají a za které nelze poskytnout jinou parcelu jako náhradu, náleží peněžitá náhrada. Stanovuje se však v cenách platných ke 24. červnu 1991 podle dobové vyhlášky.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Firmy z České republiky vyráběly i loni materiál pro ruské reaktory.

Firmy z ČR pokračovaly i loni s dodávkami materiálu pro reaktory typu VVER ruské státní korporace Rosatom. Více»

Počet nových smluv o stavebním spoření loni poklesl.

Stavební spořitelny loni uzavřely zhruba 462.000 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o pět procent. Toto zjištění vyplývá z informací, které uveřejnilo ministerstvo financí na webu. Více»

Otevření prvního vesmírného hotelu se plánuje na rok 2027.

Pokud sníte o budoucích cestách, zatímco jste během pandemie uvázli doma, proč si v duchu představovat pláže na Bali nebo benátské kanály, když by vaší budoucností mohla být dovolená ve vesmíru? Více»

V sousedním Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí.

Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě proudu se dostal na rekordních 47 procent ze 42,3 procenta v roce 2019. S odkazem na údaje německého statistického úřadu o tom na svém webu informuje týdeník Die Zeit. Více»

Pražská práva výjimečně přijímají přihlášky ke studiu až do konce března.

Zájemci o pětileté magisterské studium oboru právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy mohou letos podávat elektronické přihlášky až do 31. března 2021. Více»

Všechny články a aktuality »»