Provozuje:
Juris Real Estate

Ústavní soud projedná návrh senátorů na zrušení vládních opatření v maloobchodu.

Návrhem senátorů na zrušení vládních omezení pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru se jako soudce zpravodaj bude zabývat Jaroslav Fenyk.

Ústavní soud projedná návrh senátorů na zrušení vládních opatření v maloobchodu.

autor. JURIS REAL, Advokátní deník, ČTK

Návrhem senátorů na zrušení vládních omezení pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru se jako soudce zpravodaj bude zabývat Jaroslav Fenyk.

Místopředseda Ústavního soudu návrh dostal na stůl podle rozvrhu práce. Rozhodovat o výsledku bude plénum, tedy sbor všech 15 soudců a soudkyň.

Senátoři žádají přednostní projednání, což zdůvodňují závažností situace pro podnikatele i vysokým počtem podpisů pod návrhem.

Když členové horní komory parlamentu chtějí u soudu zpochybnit nějaký právní předpis, stačí jim deset podpisů. Tentokrát jich shromáždili 63, což znamená více než tři čtvrtiny Senátu. Žádají zrušit část vládního usnesení z 16. listopadu s omezeními pro maloobchodní prodej a části tří dalších usnesení, která prodlužovala platnost některých opatření, naposledy do 12. 12. Senátoři také očekávají, že soud o jejich návrhu rozhodne, i když daná opatření v mezičase pozbudou platnost či účinnost, případně jim umožní upravit znění návrhu podle aktuálních okolností.

Zákazy jsou podle senátorů neurčité, přístup k podnikatelům podle kritéria prodávaného zboží je nerovný a diskriminační. Vláda prý nevysvětlila ani nedoložila, že právě ty provozovny, které nařídila uzavřít, jsou epidemickou hrozbou. Zatímco železářství či květinářství zůstávají otevřené, nákup dětské obuvi nebo zimního oblečení není ve specializovaných kamenných prodejnách možný. Důvody podle senátorů zůstávají záhadou. „Obdobně je nepochopitelné, v čem je nezbytnější prodej zbraní a střeliva či služby stříhání koček a psů oproti dalším kategoriím zboží a služeb,“ stojí v návrhu.

Ústavní soudci letos dostali už desítky podnětů v souvislosti s jarním a podzimním nouzovým stavem a vládními opatřeními proti koronaviru.

Zatím žádnému návrhu ani stížnosti nevyhověli, často je odmítali z formálních a procesních důvodů, rovněž proto, že v mezičase sporné předpisy pozbyly platnost.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

mBank zlevňuje hypoteční úvěry.

Akce na zlevnění hypotéky je časově omezená. Trvá do 28. února 2021. Více»

Od února nelze prodávat psa ani kočku ve zverimexech a na veřejných místech.

Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích, chovatelé tří a více fen budou muset vést evidenci. Více»

Liška má (opět) akci na stavební spoření.

Získat můžete až 3 500 korun. Více»

Conseq nakupuje reality.

Nově mu patří Retail Park Poděbradská v Praze. Více»

Strakonické sídliště bude mít dodávky tepla.

Přislíbil to i místopředseda vlády Havlíček. Více»

Všechny články a aktuality »»