Provozuje:
Juris Real Estate

Vláda ČR asi odmítne, aby se u staveb domů neplatilo za vynětí půdy.

Vláda ve středu zřejmě odmítne návrh skupiny poslanců z klubu TOP 09 a Starostů, kteří navrhují, aby se u pozemků pro bytovou výstavbu nemuselo platit za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu.

Vláda ČR asi odmítne, aby se u staveb domů neplatilo za vynětí půdy.

autor. JURIS REAL

Vláda ve středu zřejmě odmítne návrh skupiny poslanců z klubu TOP 09 a Starostů, kteří navrhují, aby se u pozemků pro bytovou výstavbu nemuselo platit za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu.

Jednalo by se o případy, kdy na pozemcích umožňují bytovou výstavbu územní plány. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro středeční jednání vlády.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou materiál k projednání poslanci.

Poplatky by podle legislativní předlohy neodváděly ani kraje a obce při výstavbě silnic, osvobozeny by byly i veřejně prospěšné stavby, tedy třeba školy nebo hřiště.

U staveb pozemních komunikací nemusí poplatek hradit stát, naproti tomu kraje a obce ho musí zaplatit.

U staveb pro bydlení by podle návrhu nebyl nutný ani úřední souhlas s vynětím pozemku z půdního fondu, čímž by se výstavba rodinných domů podle předkladatelů usnadnila.

Poslankyně z klubu TOP 09 a Starostů Věra Kovářová již dříve uvedla, že poplatek za vynětí z fondu může dosáhnout až 1 500 korun za metr čtvereční, a může tedy převýšit cenu metru čtverečního parcely.

Vláda ale v návrhu stanoviska konstatuje, že rozsáhlé plošné vyjmutí určité oblasti znamená vedle osvobození od poplatků i to, že takový zábor nebude veřejná správa posuzovat ani z hlediska ochrany zemědělského půdního fondu.

Pod navrhovaná ustanovení by podle vlády spadaly veškeré záměry realizované pro bydlení, tedy nejen rodinné domy.

Na plochách pro bydlení se totiž počítá i s rekreací a jsou tam zařazovány i plochy veřejných prostranství a občanské vybavenosti.

Takto rozsáhlé plošné vyjmutí určité oblasti z posouzení dotčení veřejného zájmu vláda považuje za neopodstatněné a z hlediska ochrany zemědělské půdy za nežádoucí, stojí v materiálu.

Vláda také uvádí, že návrh je jen obtížně slučitelný s právem EU, protože osvobození od odvodů představuje veřejnou podporu, kterou upravuje unijní právo.

Vláda také postrádá v důvodové zprávě vysvětlení nezbytnosti navrhované úpravy a vyčíslení dopadů na veřejné rozpočty.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ženevský autosalon byl kvůli koronaviru zrušen.

Letošní ročník mezinárodního autosalonu v Ženevě byl kvůli epidemii koronaviru zrušen, oznámili včera organizátoři. Více»

Zaorálek potvrdil památkovou ochranu Hadích lázní.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) definitivně stvrdil památkovou ochranu teplických Hadích lázní. Více»

D11 by měla dle ministra Havlíčka končit na polských hranicích do roku 2026.

Dálnice D11 by měla skončit na česko-polské hranici u Královce na Trutnovsku, kde se napojí na polskou dálniční síť, do roku 2026. Více»

Po teplé zimě bude v sadech více škůdců.

Ovocnáři se bojí mrazů. Více»

Britský soud zamítl plán na rozšíření letiště Heathrow.

Britský odvolací soud kvůli dopadům na životní prostředí dnes zamítl kontroverzní vládní plán na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Informují o tom tiskové agentury. Více»

Všechny články a aktuality »»