Provozuje:
Juris Real Estate

Vláda ČR projedná legislativní novelu omezující vydávání půdy.

Novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), která by měla výrazně omezit vydávání státní zemědělské půdy, projedná ve středu vláda.

Vláda ČR projedná legislativní novelu omezující vydávání půdy.

autor. JURIS REAL

Novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), která by měla výrazně omezit vydávání státní zemědělské půdy, projedná ve středu vláda.

Úřad by měl podle návrhu nakupovat a hospodařit s pozemky, které bude potřebovat k pozemkovým úpravám, ale také ke stavbě dálnic nebo přehrad.

Podle dnešního vyjádření mluvčího předkládajícího ministerstva zemědělství Hynka Jordána by změna legislativy mohla začít platit od července příštího roku.

Od začátku 90. let minulého století Pozemkový fond a následně z něj vzniklý SPÚ privatizovaly celkem 660.000 hektarů zemědělské půdy, vyplývá z důvodové zprávy.

Bylo to však více, než si mohl dovolit, i než říkal původní plán, který předpokládal privatizaci 500.000 hektarů.

Nyní tak státu schází půda na dokončení restitucí, ale třeba i na případnou směnu kvůli stavbám dálnic či protipovodňových hrází.

Úřad proto chce pokračování dalšího výprodeje státní půdy utnout. Zbývající restituenti, kteří mohou ještě nárokovat až 300.000 hektarů zemědělské půdy, by měli být vyplaceni. Dostat mají zhruba půl miliardy korun.

SPÚ by měl podle návrhu do budoucna mimo jiné také více využívat předkupní právo státu k privatizovaným pozemkům. To jim komplikuje současná právní úprava.

"Vlastníci ve většině případů učiní formální nabídku, kterou nemíní vážně, a využívají možnosti vzít ji zpět, jestliže SPÚ projeví vůli nabídku přijmout," píše MZe v důvodové zprávě. Vlastníci tak berou zpět i takové nabídky, kdy jim již úřad zaplatil kupní cenu.

Jak uvedl koncem února v debatě v České televizi ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), nemá novela další převody půdy zcela znemožnit.

Zachována má zůstat například možnost převodů pozemků obcím a krajům a částečně také její prodej již aktivním zemědělcům.

Státní rezerva by měla činit minimálně 50.000 hektarů půdy, v současnosti SPÚ hospodaří s cca 160.000 hektary.

Potřebuje je například na pozemkové úpravy, kterých by se mělo v následujících třech letech zahájit 742 z celkově předpokládaných 7000.

Podle Jurečky stát v minulosti privatizoval i rozsáhlé pozemky na místech o nichž věděl, že je bude následně potřebovat, poté je musel za velké peníze vykupovat zpět.

Jako jeden z příkladů uvedl ministr privatizaci rozsáhlých pozemků v okolí letiště Ruzyně.

Podezřelé případy z minulosti SPÚ prověřuje a spolupracuje s policií.

Podle nařízení, které loni v říjnu přijala vláda si úřady mají ponechat v rezervě pro stavbu dálnic, průmyslových zón či protipovodňových opatření zhruba 550 pozemků o celkové výměře 245 hektarů.

Více než tři čtvrtiny rezervy připadá na ministerstvo dopravy. SPÚ však eviduje žádosti o zařazení další, výrazně větší výměry do rezerv.

Například ministerstvo životního prostředí chce až desítky tisíc hektarů.

Podle Jurečky požadují jednotlivé resorty dohromady okolo 220.000 hektarů, k dispozici je však zhruba jen 168.000 hektarů, z toho téměř polovina je blokovaná pro restituce a další účely.

Dalších více než 300.000 hektarů však představují potencionální nevypořádané restituční nároky jednotlivých osob.

Nikdo však v současné době neví kolik z této výměry budou chtít lidé opravdu vydat či zda naopak dají přednost finančnímu vypořádání.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Letošní Jizerskou padesátku poběží minimálně profesionální lyžaři

Pořadatelé získali od ministerstva zdravotnictví výjimku z opatření proti šíření koronaviru pro elitní závod na neděli 14. února i pro páteční sprinty. Více»

Loňské srážky byly jako na houpačce.

Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl jen květen. Více»

Ruský prezident odmítl informaci Navalného, že vlastní luxusní nemovitost.

Putin odmítl tvrzení svého úhlavního kritika Alexeje Navalného, že mu patří luxusní rezidence na pobřeží Černého moře. Více»

IKEA letos otevře v metropoli první projekční studio v ČR.

Nábytkářský řetězec IKEA plánuje letos v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České republiky, Slovenska a Maďarska. Zaměřené bude na plánování kuchyní, úložných prostor a koupelen. Více»

Americký firma Ball postaví v Plzni továrnu na plechovky za 4,4 mld. Kč.

Americká korporace Ball, výrobce recyklovatelných hliníkových obalů, hodlá letos na jaře zahájit výstavbu nového výrobního závodu v nové průmyslové zóně v Plzni. Více»

Všechny články a aktuality »»