Provozuje:
Juris Real Estate

Vláda ČR schválila vyšší strop pro příspěvky na bydlení.

U někoho až o 4.500 Kč.

Vláda ČR schválila vyšší strop pro příspěvky na bydlení.

autor. JURIS REAL, ČTK

U někoho až o 4.500 Kč.

Tzv. normativní náklady, které představují strop pro výpočet dávek na bydlení, se od října kvůli zdražování energií zvednou o 2 000 až 4 500 korun.

Podle počtu členů domácnosti a velikosti bydliště se zvýší o 11 až 68 procent. Nejvíc vzrostou samotným lidem či dvojicím v nájmu.

Návrh nařízení schválila vláda. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Petr Fiala (ODS).

Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí by se výdaje na příspěvky po úpravě mohly pro letošek zvýšit o 400 milionů korun.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) upřesnil, že nové normativní částky platí pro poslední čtvrtletí a od ledna se znovu upraví.

Resort odhaduje, že by na zvýšení příspěvků na bydlení po úpravě normativů bylo potřeba do konce roku asi 400 milionů korun.

Na zvýšení dávek nynějším příjemcům by z toho bylo asi 335 milionů. Pokud by se ale počet těch, kdo dávku pobírají, zvedl o 30 procent, stálo by to 585 milionů navíc.

"Příspěvek na bydlení bude ještě víc odpovídat reálným nákladům, které lidé vydávají. Zbavíme se toho umělého stropu, který mohl omezovat přístup k této pomoci," sdělil předseda vlády.

Podle něj zvýšení cílí hlavně na samotné seniory, dvojice či samoživitelské domácnosti.

Příspěvek na bydlení mohou získat lidé, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent.

Dávka pak odpovídá rozdílu mezi skutečnými výdaji - ale nejvýš do normativů - a právě 30 či 35 procenty příjmu.

Normativní náklady neboli strop pro výpočet dávek v nájmu se teď pohybují podle počtu členů domácnosti a velikosti bydliště od 6.746 korun pro samotného člověka v malém městě do 22.495 korun pro domácnost se čtyřmi a více členy v Praze.

Ve vlastním či družstevním bydlení činí částka 6.232 až 14.368 korun podle počtu členů domácnosti, velikost bydliště nehraje roli.

Podle nařízení se samotným lidem a dvojicím v nájmu částka kvůli růstu cen energií zvedne od října do konce roku o 4.500 korun, ve vlastním a družstevním bytě pak o 2.500 korun.

Tříčlenným a početnějším domácnostem se strop v nájmu posune o 2.500 korun nahoru, ve vlastním a družstevním bytě o 2.000 korun.

Pro samotného člověka v nájmu v malém městě se tak celkový normativ zvedá zhruba o 68 procent, v Praze o 44 procent.

Nejméně by se upravil početným rodinám v hlavním městě v nájmu, a to o 11 procent. Činit má téměř 25.000 korun.

Ministerstvo v podkladech k nařízení uvedlo, že víc než normativní částku vydává za bydlení teď asi pětina příjemců z početných domácností.

U jednočlenných a dvoučlenných domácností normativ dávku stropuje a podporu omezuje asi polovině příjemců.

To kritizovali experti na sociální politiku i někteří politici. Uváděli, že jsou normativní stropy nízké a neodpovídají realitě.

Podle Jurečky letos příspěvek dosahuje v průměru přes 4.000 korun, takže stát průměrné domácnosti za rok přispěje na bydlení částkou asi 50.000 korun.

Ministr uvedl, že při stanovení normativů na příští rok se zohlední nejen předpokládaný růst cen, ale vyhodnotí se i nynější zastropování.

Od ledna by se ve stanovených nákladech mělo víc odlišit nájemné a platby za energie, dodal Jurečka. Již dříve řekl, že by se v dávce měla víc odrážet i poloha bydliště a místní situace.

Setřel by se tak např. rozdíl mezi okrajovou čtvrtí města a přilehlou samostatnou obcí se stejnými podmínkami. Využívat by se měly cenové mapy.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Reality jsou podle České národní banky nadhodnocené.

ČNB konstatovala, že ceny nemovitostí zůstávají nadhodnocené. Více»

Rokytnice nad Jizerou uhájila u NSS stavební uzávěru.

Město Rokytnice nad Jizerou na Semilsku uhájilo před Nejvyšším správním soudem v Brně svou stavební uzávěru z listopadu 2021. Více»

ČEZ obdržel na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech tři nabídky.

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Více»

Slovenským rodinám elektřina nezdraží.

Cena plynu a tepla vzroste o 15 %. Více»

Inflace v eurozóně v listopadu překvapivě klesla na deset pct.

Míra inflace v eurozóně v listopadu klesla na deset procent z říjnové hodnoty 10,6 procenta. Ve svém rychlém odhadu to včera oznámil statistický úřad Eurostat. Více»

Všechny články a aktuality »»