Provozuje:
Juris Real Estate

Vlastníci čekají na vyšší výkupní ceny pozemků.

Přísliby resortu dopravy o navýšení cen za vykupované pozemky k dopravním stavbám zastavily, nebo na mnoha místech minimálně komplikují, přípravy silničních staveb v České republice.

Vlastníci čekají na vyšší výkupní ceny pozemků.

autor. JURIS REAL

Přísliby resortu dopravy o navýšení cen za vykupované pozemky k dopravním stavbám zastavily, nebo na mnoha místech minimálně komplikují, přípravy silničních staveb v České republice.

Problémy jsou např. na R 6 z Karlových Varů do Prahy nebo R 35 z Liberce na Hradec Králové a Olomouc. "Někteří vlastníci nechtějí příliš o výkupech pozemků vyjednávat a očekávají zvýšení cen s ohledem na nový zákon," sdělil ředitel Ředitelství silnic a dálnic v Karlových Varech Lukáš Hnízdil. Výkupy pozemků se nezastavily zcela, ale jen tam, kde vlastníci zaznamenali, že se chystají změny. "U některých není problém, ale ti, co zřejmě sledují média, tak pochopitelně vyčkávají," doplnil ředitel, podle něj ale nemusí ani případné zvýšení cen vést k urychlení přípravy. "Vlastníci, kteří byli vypořádáváni podle předchozích právních předpisů, mohou blokovat další postup přípravy," dodal. Na změnu pravidel si budou muset silničáři ještě několik měsíců počkat, zřejmě až do podzimu. Novelizaci sice schválila vláda na konci dubna, ale na začátku května opozice z TOP 09 a ODS vetovala schválení zákona hned v prvním čtení ve Sněmovně. Sněmovna ale souhlasila se zkrácenými lhůtami pro jednání o novelizaci ve výborech. "Sněmovna by ji mohla schválit na červnové schůzi, a pokud s ní budou souhlasit i Senát a prezident, mohla by nová pravidla pro výkupy pozemků platit v září či říjnu," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Znalecky stanovené ceny zemědělských pozemků se pohybují v závislosti na regionu obvykle mezi 8 až 35 Kč za čtvereční metr. Dosud bylo možné nabídnout vlastníkům max. dvojnásobek této ceny. Novela umožní resortním investorským organizacím, jako např. Ředitelství silnic a dálnic, navýšit tuto cenu až na osminásobek. Ve výjimečných případech, které budou jasně zdůvodněny, může ministr dopravy povolit navýšení až na šestnáctinásobek. "Zatímco nyní tak stát při ceně 35 korun za čtvereční metr může nabídnout vlastníkovi max. zvýšení na 70 korun, nově bude moci ve výjimečném případě dostat až 560 korun. To je ale pouze příklad pro tuto hodnotu, odvíjí se od znalcem stanovené ceny," pokračoval Neřold. Podle něho praxe ukázala, že dosavadní maximální bonus ve výši sto procent je nízký, vlastníky zemědělské půdy dostatečně nemotivuje k prodeji pozemků. Někteří kritici novelizace poukazují, že se informace o zvyšování cen za výkupy pozemků k dopravním stavbám nemusely dostat na veřejnost. Stát totiž prodělá na tom, že vlastníci čekají na vyšší ceny. Navíc se zdržuje příprava staveb. Podle Neřolda ale nebylo možné práci na novelizaci zákona o urychlení dopravní infrastruktury tajit, protože ji projednávala vláda a pak Sněmovna. "Je přirozené, že do schválení novely vlastníci nebudou mít vůli pozemky prodávat a nebylo by ani čestné, kdyby stát na poslední chvíli tlačil na takové výkupy pozemků," konstatoval mluvčí Neřold. Podle něj vláda chtěla věc projednat co nejrychleji, ale nemohla ovlivnit uvedený postup opozice.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Letošní Jizerskou padesátku poběží minimálně profesionální lyžaři

Pořadatelé získali od ministerstva zdravotnictví výjimku z opatření proti šíření koronaviru pro elitní závod na neděli 14. února i pro páteční sprinty. Více»

Loňské srážky byly jako na houpačce.

Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl jen květen. Více»

Ruský prezident odmítl informaci Navalného, že vlastní luxusní nemovitost.

Putin odmítl tvrzení svého úhlavního kritika Alexeje Navalného, že mu patří luxusní rezidence na pobřeží Černého moře. Více»

IKEA letos otevře v metropoli první projekční studio v ČR.

Nábytkářský řetězec IKEA plánuje letos v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České republiky, Slovenska a Maďarska. Zaměřené bude na plánování kuchyní, úložných prostor a koupelen. Více»

Americký firma Ball postaví v Plzni továrnu na plechovky za 4,4 mld. Kč.

Americká korporace Ball, výrobce recyklovatelných hliníkových obalů, hodlá letos na jaře zahájit výstavbu nového výrobního závodu v nové průmyslové zóně v Plzni. Více»

Všechny články a aktuality »»