Provozuje:
Juris Real Estate

Vlekaři přivítali státní kompenzace.

Asociace horských středisek (AHS) přivítala vládou přijatý program kompenzací za nucené uzavření kvůli covidu. Bez státní pomoci by podle asociace mnoho areálů nemuselo nynější uzavření přežít.

Vlekaři přivítali státní kompenzace.

autor. JURIS REAL, ČTK

Asociace horských středisek (AHS) přivítala vládou přijatý program kompenzací za nucené uzavření kvůli covidu. Bez státní pomoci by podle asociace mnoho areálů nemuselo nynější uzavření přežít.

Vlekaři věří, že se epidemická situace postupně uklidní a provoz vleků lanovek budou moci opět spustit. ČTK to řekl ředitel asociace Libor Knot.

"Přijetí kompenzačního programu pro lyžařské areály velmi vítáme. Jsme rádi, že vláda vyslyšela naše argumenty, že jsme specifický obor, který má sezonnost a vysokou nákladovost. Areálů je několik stovek a jsou v nezáviděníhodné situaci," konstatoval Knot.

Jiné kompenzační programy, kde se dotace počítají podle zaměstnanců, by byly pro vlekaře podle jeho názoru jen velmi obtížně využitelné.

Knot připomněl, že od prvního nuceného uzavření loňského 13. března byla střediska v provozu pouze devět dnů ve druhé polovině loňského prosince.

"Náklady jsou přitom obrovské, jak na nájmy či splátky a leasingy, tak na provozní výdaje jako zasněžování a rolby," sdělil.

Bez státní pomoci, i když bude sanovat jen část ztrát, by byly areály podle Knota ve velkých problémech. "Mnoho z nich by to nemuselo přežít," uvedl.

Za dobré považuje dojednané podmínky ředitel Ski bižu Pavel Bažant, která provozuje tři největší lyžařská střediska v Jizerských horách.

"Myslím, že je to maximum, co jsou ochotní nám dát," řekl.

Dodal, že provozovatelé středisek požadovali vyšší kompenzace, ale vládou schválené podmínky jsou výrazně lepší než v návrhu minulý týden. Kompenzace by měla podle Bažanta stačit, aby střediska přežila, než zahájí provoz.

"Abychom to ustáli, tak se řeší provozní úvěry a odklady splátek. Na to to (kompenzace) není. A pokud nás pustí a pojedeme aspoň únor, březen, tak snad ten rok vyjde," dodal.

Provozovatelé sjezdovek na Vysočině oslovení ČTK vesměs uváděli, že se s kompenzacemi schválenými vládou ještě nestačili seznámit.

"Jsem ráda, že se aspoň pro něco rozhodli, že nějaké kompenzace budou," informovala ČTK Magda Vaňková, která se stará o sjezdovky v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku u Pelhřimova. Dodala, že vláda mohla mít návrh připravený dřív; s výrobou technického sněhu se začínalo koncem listopadu.

"Strategii na to, že skiareály přeruší provoz, mohli mít už před lyžařskou sezonou a nemuseli nás nechat ve stresu," sdělila.

Podle provozovatelů Skiareálu Lipno vládní návrh zřejmě plně nedorovná ztrátu z uzavření areálů.

"Podle prvotních informací administrativa na žádání kompenzací není zrovna jednoduchá, takže si budeme muset asi najmout externí specialisty, kteří nám s tím pomohou," uvedla ČTK za Skiareál Lipno Olga Kneiflová.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Na místě stavby dalšího úseku dálnice D6 se nacházejí archeologické nálezy.

Na místě stavby dalšího úseku dálnice D6 u Krupé na Rakovnicku jsou archeologické nálezy. Pokračuje zde výzkum. Stavba dálnice by měla začít v červenci, tedy v již dříve plánovaném termínu. Více»

Zájemci již mohou začít navrhovat stromy do ankety Strom roku.

Zájemci už mohou přihlásit své oblíbené stromy do jubilejního 20. ročníku ekologické ankety Strom roku. Veřejnost v ní vybírá nejsympatičtější strom v Česku. Více»

Poslanecká sněmovna by dnes měla schvalovat omezení dětských dluhů.

Poslanci by dnes měli schvalovat omezení dětských dluhů. Vymáhání peněžitých dluhů dětí by bylo podle vládní novely občanského zákoníku možné jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Více»

Provozovatel chat každý měsíc přemítá, zda ještě vydrží.

Každý měsíc přemítá provozovatel hotelu a restaurace na Ještědu v Liberci a Prezidentské chaty v Jizerských horách, zda se to dá ještě vydržet. Nemá žádné příjmy od turistů a měsíčně platí statisícové náklady. Více»

Na Vysočině dnes odstartuje první ze dvou dílů biatlonového SP.

Štafetou žen začne ve čtvrtek první ze dvou dílů Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Více»

Všechny články a aktuality »»