Provozuje:
Juris Real Estate

Zájem o družstevní byty může kvůli novým právním předpisům rapidně poklesnout.

Kvůli nové - platné legislativě, která bytovým družstvům nařizuje často těžko splnitelné podmínky, se zájem občanů o družstevní byty může podle realitních expertů a odborníků na bytová družstva snížit.

Zájem o družstevní byty může kvůli novým právním předpisům poklesnout.

autor. JURIS REAL

Kvůli nové - platné legislativě, která bytovým družstvům nařizuje často těžko splnitelné podmínky, se zájem občanů o družstevní byty může podle realitních expertů a odborníků na bytová družstva snížit.

Od koupě takového bytu je totiž mohou odradit nejasnosti kolem výkladu zákonů a sankcí, které bytovým družstvům podle platných paragrafů hrozí. Situaci přitom zřejmě příliš neuklidní ani resortem spravedlnosti avizovaná několikaměsíční benevolence (moratorium) soudů. V kličkách nového občanského zákoníku a souvisejícího zákona o obchodních korporacích, které začaly platit letos v lednu, totiž tápou nejen laici, ale i advokáti a notáři. Téměř vše je nové, pojmově nezažité a budí nedůvěru, shodují se odborníci na bytové družstevnictví. Do 30. června měly všechny obchodní korporace včetně bytových družstev přizpůsobit nové legislativě své zakladatelské listiny a stanovy. Byť teoretické riziko likvidace družstva je bariérou pro člověka, který chce zakoupit družstevní byt.

Většina družstev (a ani firem) to ale za půl roku od začátku účinnosti zákona nezvládla – mj. kvůli nejasným výkladům zákona, podmínce souhlasu ke změně od všech členů družstva a také i kvůli relativně malému počtu notářů.

Kvůli nesplnění nových povinností nyní družstvům a firmám hrozí nemalé pokuty, v krajním případě by mohly skončit i v likvidaci. „Byť teoretické riziko likvidace družstva je bariérou pro člověka, který chce zakoupit podíl v družstvu a tedy družstevní byt za mnohdy několik miliónů korun. Nechci tvrdit, že se trh s družstevními byty zastavil, ale horská dráha nové legislativy nepřináší jistotu, nýbrž komplikace,“ řekl Právu právník Ivan Přikryl. Ministerstvo spravedlnosti nepředpokládá, že by v nejbližších měsících rejstříkové soudy uplatňovaly sankce. „Bude jistě nějaký čas trvat, než se lidé s novou legislativou naučí žít,“ dodal Přikryl. Výbušný problém konečně vystrašil i ministerstvo spravedlnosti. Ministryně Helena Válková (ANO) po pátečním jednání s prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým oznámila, že o situaci informovala předsedy krajských a vyšších soudů.

Současně přislíbila, že soudy nebudou v nejbližších měsících trestat firmy, družstva a ostatní obchodní korporace, které nestihnou provést revizi zakladatelských listin vyžadovanou novou legislativou. „Ministerstvo spravedlnosti nepředpokládá, že by v nejbližších měsících byla rejstříkovými soudy v takových případech využívána možnost uplatnění sankcí vůči obchodním korporacím,“ uvedla Kristina Labohá z tiskového oddělení ministerstva. Družstvům ale velké starosti přidělává hlavně podmínka stoprocentního souhlasu členů a ani několik měsíců navíc jim v tomto ohledu nemusí pomoci.

Podle Martina Sládka z kanceláře Edox reality může nastat problém u transformace bytových družstev na společenství vlastníků jednotek, když např. dojde v mezidobí k úmrtí člena. Nebude tak možné docílit zákonem vyžadovaných 100 procent hlasů pro schválení stanov na členské schůzi. Pokud by některý z družstevníků úmyslně blokoval hlasování ohledně schválení stanov či jiný potřebný krok vyžadovaný zákonem, je podle Sládka možné ho žalovat a soudní cestou se domáhat náhrady případné škody, která by vznikla. "Nedomnívám se, že by na základě např. sousedských rozepří docházelo k bezdůvodnému blokování kroků vyžadovaných zákonem pro bytová družstva či společenství vlastníků bytových jednotek, neboť by se tím konkrétním družstevník či člen vystavoval poměrně vysokým sankcím a náhradám,“ míní Sládek.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Černým odběratelem elektřiny se může člověk stát i neúmyslně.

Jestliže nemáte v pořádku smlouvu o dodávkách energií, můžete se stát neúmyslně černým odběratelem. Více»

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»