Provozuje:
Juris Real Estate

Zájem vinařů o výsadbu nových vinic byl letos vyšší než loni.

Letos podali 214 žádostí o výsadbu 248 hektarů nových vinic, loni to bylo 194 žádostí na výsadbu 226 hektarů.

Zájem vinařů o výsadbu nových vinic byl letos vyšší než loni.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Letos podali 214 žádostí o výsadbu 248 hektarů nových vinic, loni to bylo 194 žádostí na výsadbu 226 hektarů.

ČTK to sdělil Rostislav Gruna, vedoucí Oddělení registru vinic Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který rozlohu vinic sleduje a povoluje výsadbu podle kvót stanovených Evropskou unií. "V roce 2019 lze vysadit 181,3 hektaru vinic na základě povolení pro novou výsadbu vinic. K této ploše lze připočítat povolení pro opětovnou výsadbu vinic na ploše 64,8 hektaru," konstatoval Gruna.

Letošní žádosti, které mohli vinaři podávat od počátku ledna do konce února, překročily povolené množství o 67 hektarů, loni kvótu přesáhly o 48 hektarů.

"Z tohoto důvodu bylo žadatelům požadujícím výsadby mimo viniční trať nevyhověno a bohužel obdrží zamítavé rozhodnutí. Ostatní žadatelé, požadující vysadit vinici ve viniční trati, byli poměrně kráceni a obdrželi 80 procent z výměry, kterou uvedli na svých žádostech," sdělil Gruna.

Rozlohu svých vinohradů rozšiřuje letos např.Vinařství Pavlov ze skupiny Bohemia Sekt. Vysazuje 13 hektarů vinic v okolí Pavlova na Břeclavsku.

"Vysazujeme odrůdy, o které je na trhu dlouhodobě zájem a jsou i charakteristické pro danou oblast. Právě proto v okolí Pálavy vysazujeme Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Pálavu, které zde mají tradici," uvedl vinohradnický manažer skupiny Bohemia Sekt Josef Svoboda.

Evropská unie povoluje od roku 2016 zvyšování rozlohy tuzemských moštových vinic, jejichž hrozny slouží pro výrobu vína, o jedno procento. Vinaři, kteří povolení dostali, jej nemusí využít jen v letošním roce, ale mohou výsadbu rozložit až do tří let.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Metropole zrušila plán rekonstrukce hotelu Opatov, zvažuje ho zbourat.

Pražský magistrát neuskuteční plán rekonstrukce bývalého hotelu Opatov na Jižním Městě na byty. Radní odmítli přidělení zakázky na přestavbu za 688 milionů korun bez DPH. Více»

ÚS zamítl návrh NS na zrušení části zákona o půdě.

Ve středu 20. ledna zveřejnil Ústavní soud svůj nález sp. zn. Pl. ÚS 21/19, podle kterého zamítl návrh Nejvyššího soudu na zrušení části zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku. Více»

Dědicové Rothschildů neuspěli se svými nároky na majetek u Ústavního soudu.

Ústavní soud svým nálezem publikovaným dne 14. ledna 2021 nedal šanci majetkovým nárokům dědiců rodu Rothschildů ve Slezsku. Ve spojeném řízení zamítl 12 jejich stížností. Více»

Sklizeň ovoce v ČR loni meziročně vzrostla o devět pct na 141.375 t.

Z dlouhodobého pohledu byla ale podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o osm procent. Razantní propady úrody ovocnáři loni zaznamenali u meruněk a třešní. Více»

Muzeum spustilo digitální archiv architekta Jana Kaplického a jeho rodiny.

Digitalizovaný archiv rodiny Kaplických připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum. Zpracovalo ho ve spoluprací s Nadačním fondem Kaplicky Centre a zveřejnilo, ve výroční den náhlého úmrtí architekta Jana Kaplického. Více»

Všechny články a aktuality »»