Provozuje:
Juris Real Estate

Zákon o podpoře v bydlení půjde následující týden do připomínkového řízení.

Zákon o podpoře v bydlení, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (dále i jako "MMR"), by měl příští týden zamířit do meziresortního připomínkového řízení, kde se k němu vyjádří ostatní instituce a další připomínková místa.

Zákon o podpoře v bydlení půjde následující týden do připomínkového řízení.

autor. JURIS REAL, Advokátní deník a ČTK

Zákon o podpoře v bydlení, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (dále i jako "MMR"), by měl příští týden zamířit do meziresortního připomínkového řízení, kde se k němu vyjádří ostatní instituce a další připomínková místa.

Do konce roku by ho měla dostat k projednání vláda a platit má od roku 2025.

Na kulatém stole Budoucnost bydlení v Česku, který se konal 23. května ve sněmovně, to řekl ministr PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

Uvedl, že právní norma zahrne až 1,4 mil. lidí, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení, čelí nadměrným nákladům nebo energetické chudobě.

Bartošova předchůdkyně ve funkci a nynější místopředsedkyně sněmovny Ing. Klára Dostálová sdělila, že situace v dostupnosti bydlení je víc než alarmující.

Také Ivan Bartoš potvrdil, že ohledně bydlení panuje v tuzemsku krize. Oba se shodli, že situaci lze řešit pouze kombinací různých nástrojů, nejen změnou zákonů.

Návrh zákona o podpoře v bydlení už prošel procesem hodnocení dopadů regulace RIA a jeho paragrafové znění už je připraveno, sdělil Ivan Bartoš.

Zákon má podle MMR nabídnout obcím soubor volitelných nástrojů, které jim umožní řešit situaci obyvatel v souladu s jejich potřebami.

Zákon má podpořit různé formy poradenství v kontaktních místech, bydlení v soukromém sektoru za využití záruk pro vlastníka bytu i motivaci obcí rozvíjet obecní bytový fond.

„Určitě můžeme tu normu podpořit, pokud u té tvorby vůbec budeme,“ prohlásila Klára Dostálová. Pokud by se tvorba zákona měla odehrát tak, že se poslanci ANO dozvědí pouze paragrafové znění a budou chystat komplexní pozměňovací návrhy, pak to není správná cesta, domnívá se exministryně. Nejpalčivější problémy by si měli zúčastnění vyříkat předtím, než návrh půjde ke schválení, uvedla. Usnadnilo by to podle ní i projednávání ve sněmovně.

Ministr Ivan Bartoš podotkl, že v případě vyšší dostupnosti bydlení neexistuje univerzální řešení a vždy půjde o soubor nástrojů, zákonů i o vůli politiků.

Chce vyjma jiného nabídnout obcím investiční nástroje a chce jim také dodat potřebné znalosti, aby uměly projekty v bydlení realizovat. Zejména v malých obcích podle něj není realistické, aby měly svoje týmy, které jim budou investice propočítávat.

Klára Dostálová jako možnosti řešení uvedla např. nové určení pravomocí krajů a obcí nebo návrat institutu trvalého a přechodného pobytu, který by podle ní mohl pomoci např. boji s chudobou.

Podporu si podle ní zaslouží jak vlastnické, tak i nájemní bydlení nebo např. družstevní výstavba. Značný efekt by podle ní přinesla možnost rozdělit vícegenerační domy tak, aby v nich mohly vzniknout dvě bytové jednotky.

„Mnoho mladých rodin by tento způsob bydlení zvolilo,“ poznamenala. Jako jednu z dalších možností uvedla třeba vícegenerační hypotéky.

Přímé řešení nákladů bytové nouze podle modelu MMR činí zhruba 2,5 miliardy korun. Nepřímé náklady jsou obtížně vyčíslitelné, ale odhad nákladů státu je zhruba čtyřikrát vyšší, konstatoval Ivana Bartoš.

Bytová nouze ve smyslu sociálního bydlení, kde občané potřebují okamžitou pomoc bydlení s garancí se týká podle Ivana Bartoše asi 154 000 lidí.

Ústavní soud začátkem května varoval, že nejistota spojená s bydlením může ohrozit důvěru lidí v demokratický právní stát.

České republice chybí zákon o sociálním bydlení, uvedl soud. Jde podle něj o dlouhodobě neudržitelný stav odporující mezinárodním závazkům státu.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Čepro odstartovala v Hněvicích výstavbu šesti nádrží na pohonné hmoty.

Společnost Čepro, která je státním distributorem paliv, zahájila v areálu v Hněvicích na Litoměřicku výstavbu šesti velkokapacitních nádrží na skladování automobilového benzinu a motorové nafty. Více»

Centrální banka na své hlavní budově odhalila emblémy Živnostenské banky.

Česká národní banka na své hlavní budově odhalila emblémy Živnostenské banky. Zdobné prvky v podobě písmen ŽB se po osmdesáti letech vrátily na své původní místo - mříže oken budovy v ulici Na Příkopě. ČNB o tom informovala novináře. Více»

Cena silové elektřiny bude dva roky klesat.

S plynem potíže nebudou. Více»

Centra Kyjeva a Lvova jsou světovým dědictvím v ohrožení.

Rozhodlo UNESCO. Více»

Šéfové sportu se kvůli škrtům v rozpočtu bojí mj. i devastace sportovišť.

Šéfové velkých sportovních organizací, jako je Česká unie sportu (ČUS), Česká obec sokolská a Sdružení sportovních svazů ČR (SSS ČR), kvůli navrhovanému snížení rozpočtu píší premiérovi Petru Fialovi a ministru financí Zbyňku Stanjurovi. Více»

Všechny články a aktuality »»