Provozuje:
Juris Real Estate

Zeman s Čaputovou otevřeli Český dům v Bratislavě.

Prezident to označil za jeden ze svých snů.

Zeman s Čaputovou otevřeli Český dům v Bratislavě.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČT 24)

Prezident to označil za jeden ze svých snů.

Prezidenti Česka a Slovenska Miloš Zeman a Zuzana Čaputová v Bratislavě slavnostně otevřeli Český dům. Ještě předtím položili věnec k pamětní desce, která připomíná průvod bratislavských studentů z 16. listopadu 1989. Ti požadovali v tehdejším komunistickém Československu reformu školství a svobodné volby.

„17. listopad a všechny změny, které následovaly, byly společným vítězstvím občanů tehdejšího Československa. Byla to ukázka toho, jak solidarita a spolupráce může vést k úžasné a velké změně,“ poznamenala Čaputová. Oba státníci pak v historickém centru města společně otevřeli Český dům, jehož vznik Zeman dlouhodobě prosazoval.

Novým střediskem českého dění ve slovenské metropoli se stal měšťanský dům ze 17. století, který je součástí městské památkové rezervace. Slovensko na vytvoření Českého domu přispělo částkou 376 tisíc eur (9,6 milionu korun). Česká republika naopak v minulosti podpořila podobnou částkou vznik Slovenského domu v Praze.

Český prezident označil otevřené Českého domu v Bratislavě za jeden ze svých splněných snů. „Trvalo to pět let, neustálé výmluvy, že to nejde, ale nakonec jsme našli spřátelené duše, které nám v tom pomohly. V první řadě bych chtěl poděkovat panu velvyslanci Tuhému, protože ten na své první tiskové konferenci říkal, že otevření Českého domu je jeho priorita,“ prohlásil Zeman. Dále poděkoval ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové a ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi (oba za ANO). „Přeji Českému domu, aby se stal místem setkávání a místem přátelství,“ dodal prezident.

Podle Čaputové navzdory rozdělení Československa zůstaly Česko a Slovensko nejbližšími partnery. „Věřím, že Český dům v Bratislavě k této blízkosti přispěje. Věřím rovněž, že Bratislava i celá země získala otevřením Českého domu důležité místo pro setkávání, místo, které prospěje vzájemnému obchodu i kulturní výměně,“ řekla slovenská prezidentka.

Český dům bude sloužit jako informační a kontaktní místo pro komunikaci se slovenskou veřejností a podporovat aktivity české krajanské komunity na Slovensku. Sídlit v něm bude České centrum, agentury CzechTrade a CzechTourism a v budoucnu také agentura CzechInvest.

Budova nabídne rovněž prostory např. pro výstavy. V současnosti je tam instalována výstava k výročí sametové revoluce. Ve čtyřpatrové stavbě naopak nebude hospoda, kterou si tam Zeman představoval.

Český dům v Bratislavě je třetí takovou institucí, kterou Česko ve světě zřídilo. České domy fungují taktéž v Moskvě a v Jeruzalémě. Ve všech případech tato zařízení provozují Česká centra.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

ČMSS prodává své sídlo na Vinohradech.

Skončí i tamní poradenské centrum. Více»

Finančník Schönfeld otevírá nový realitní fond.

Zapojit se mohou i drobní investoři. Více»

Wuestenrot stavební spořitelna se mění na MONETA Stavební Spořitelnu.

Wüstenrot – stavební spořitelna, která se v dubnu stala součástí Skupiny MONETA, začne od 4. července 2020 fungovat pod názvem MONETA Stavební Spořitelna. Více»

Na Příbramsku nechtějí těžbu z hald.

Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě kameniva z hald v bývalém uranovém revíru. Více»

Objem nových hypotečních úvěrů klesl v květnu o 5 pct na 14,8 mld.

Objem nových hypoték od komerčních bank a stavebních spořitelen dosáhl v květnu 14,8 miliardy Kč. To je o pět procent méně než v letošním dubnu, ale o tři procenta více než v květnu 2019. Toto zjištění vyplývá ze statistik ČNB a ČBA. Více»

Všechny články a aktuality »»