Provozuje:
Juris Real Estate

Žně brzy skončí.

Farmáři sklidili 94 % ploch obilovin a 99 procent řepky.

Žně brzy skončí.

autor. JURIS REAL, ČTK

Farmáři sklidili 94 % ploch obilovin a 99 procent řepky.

Žně v České republice postoupily do závěrečné fáze, sklizeno je přes 94 procent ploch obilovin. Stejně jako v minulých týdnech postupuje sklizeň rychleji než loni, kdy bylo touto dobou sklizeno přes 51 pct obilovin.

Řepky je již sklizeno 99 procent osetých ploch, minulý rok to bylo 89 pct. Nejvíce se opožďuje sklizeň ovsa, kterého je sklizeno přes 68 procent ploch, loni to bylo v této době asi osm procent ploch.

Toto zjištění vyplývá ze včerejšího žňového zpravodajství ministerstva zemědělství (MZe).

Podle ministerstva bylo pro sklizeň v minulém týdnu převážně příznivé počasí - na většině území ČR bylo jasno až polojasno, srážky se objevily až koncem týdne.

Obilovin už z polí zemědělci sklidili 7,42 milionu tun. Posekáno je obilí na výměře 1,226.918 hektarů z 1,298.775 hektarů osetých ploch. Řepky je sklizeno 1,14 milionu t.

Resort oznámil, že jsou stále patrné rozdíly mezi jednotlivými kraji, ve většině z nich je sklizeň obilovin v závěrečné pětině.

"Ve sklizni stále mírně zaostává Karlovarský kraj, kde je zatím sklizeno 72 procent obilovin a 87 procent řepky. Morava má sklizeno 348.000 hektarů, tedy 97 procent sklizňových ploch obilovin, Čechy mají posekáno 879.000 hektarů, což je 93 procent sklizňových ploch," sdělilo Ministerstvo zemědělství.

Těsně před závěrem je sklizeň ječmene ozimého, kterého zbývá sklidit zhruba 0,4 procenta osetých ploch. Takřka u konce je také sklizeň ozimé pšenice, které je už sklizeno přes 95 procent osetých ploch. Stejné procento ploch je sklizeno rovněž u jarního ječmene.

Průměrný výnos obilovin činil v minulém týdnu 6,05 tuny na hektar, oproti minulému roku je o 0,33 tuny na hektar nižší, oproti roku 2020 je nižší o 0,04 t na hektar.

MZe upozornilo, že letošní výnos je ale vyšší, než byly výnosy ve stejné době v roce 2019, 2018 i 2017, kdy byly nižší než šest tun na hektar. Průměrný výnos řepky byl v minulém týdnu 3,37 tuny na hektar.

Stejně jako v minulých týdnech se uskutečnila analýza kvality vzorků obilovin v laboratoři Agrofest fyto. Pšenice analyzovaná ze sklizně do konce července je hodnocena jako velmi dobrá. U analýzy vzorků sladovnického ječmene ze sklizně mezi 27. červnem a 26. červencem pak kvalita byla hodnocena jako dobrá.

Sklizeň obilovin podle odhadu Českého statistického úřadu letos bude 7,4 milionu tun, což je o 2,5 procenta více než loni.

ČSÚ také odhadl, že o 4,7 procenta na 1,07 milionu vzroste sklizeň řepky, oba odhady podle aktuálních odhadů sklizeň lehce překonala.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

EVROPA realitní kancelář přešla na platformu Igluu.

EVROPA realitní kancelář a společnost Igluu podepsali smlouvu o užívání realitní platformy Igluu. Více»

Alijev naléhá na zvýšení kapacity plynovodů TAP a TANAP.

Ázerbájdžán začal jednat s partnery o zdvojnásobení kapacit plynovodů přivádějících plyn od Kaspického moře do Evropy. Více»

Vláda ČR schválila vyšší strop pro příspěvky na bydlení.

U někoho až o 4.500 Kč. Více»

Raiffeisenbank je nejlepší v oblasti jednání s klientem při poskytování hypoték.

Raiffeisenbank se v rámci mystery shoppingové studie, zaměřené na poskytování nových hypotečních úvěrů, umístila na prvním místě v oblasti jednání poradce s klientem. Více»

Nájemné a poplatky za služby v pražských kancelářích rostou.

Poptávka přesto stoupá. Více»

Všechny články a aktuality »»