Provozuje:
Juris Real Estate

ČR může pomoci při obnově budov po požáru v Banské Štiavnici.

Česká republika může pomoci především při obnově budov po požáru v Banské Štiavnici, řekl na tiskové konferenci prezident Petr Pavel.

ČR může pomoci při obnově budov po požáru v Banské Štiavnici.

autor. JURIS REAL, ČTK

Česká republika může pomoci především při obnově budov po požáru v Banské Štiavnici, řekl na tiskové konferenci prezident Petr Pavel.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) nabídl při telefonickém jednání pomoc slovenské ministryni kultury Natálii Milanové, v příštích dnech podle něj na Slovensko pojede generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Finanční dar slovenskému městu plánuje pražský magistrát.

Požár v sobotu poničil historické budovy v centru středoslovenského města, nikdo nezemřel ani nebyl zraněn. Pomoc českých restaurátorů při obnově zničených či poškozených památek Pavel nabídl v neděli v telefonátu se svou slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou.

Českému prezidentovi sdělila, že se téměř všechny umělecké předměty podařilo zachránit a nebyly poškozeny. "Vidím možnost spolupráce při obnově budov, které samy o sobě představují historické památky, především historických krovů," prohlásil Pavel.

"Vyjádřil jsem paní ministryni účast a nabídl možnosti pomoci. Z naší strany můžeme poskytnout kapacity a odbornost kolegů z Národního památkového ústavu a Národního muzea. Budeme hledat konkrétní možnosti podle potřeb slovenské strany," uvedl Baxa v tiskové zprávě.

"Paní ministryně nabídku velmi přivítala, v následujících dnech se bude přesně definovat její konkrétní náplň. Na Slovensko v nejbližších dnech z mého pokynu osobně zamíří generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, aby byla pomoc co nejlépe zacílena," doplnil ministr.

Národní muzeum má např. odborníky na mineralogické sbírky, kteří by mohli pomoci se zachováním poškozené unikátní mineralogická sbírky slovenského hornického muzea, které bylo požárem zasaženo. Požár zasáhl osm historických objektů, předběžné odhady škod jsou miliony eur.

Národní muzeum má zkušenosti s pomocí při záchraně válkou ohrožovaného kulturního dědictví například v Afghánistánu či Sýrii, kam posílalo odborníky a pomáhalo třeba také školit tamní muzejníky v Česku. Loni dvakrát poslalo pomoc válkou zasažené Ukrajině, kde trpí mimo jiné také kulturní dědictví.

Finanční dar deset milionů korun plánuje na rekonstrukci poškozených budov na Slovensko poslat pražský magistrát. Dnes to po jednání městských radních řekl předseda kulturního výboru zastupitelstva Jan Wolf (KDU-ČSL). Radní se podle něj předběžně dohodli, s konečnou platností by měli dar schvalovat na svém příštím jednání.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj se dnes otevře pro veřejnost.

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj na rohu Národní a Spálené ulice v Praze se dnes otevře pro veřejnost. Návštěvníkům v devíti patrech nabídne obchody, restaurace, zábavní centrum a střešní vyhlídkovou terasu. Více»

Bankovní rada České národní banky dál sníží sazby.

Otázkou ale zůstává, jak výrazně. Více»

Pracovníci z Liberty by mohli dostat náhrady mzdy začátkem července.

Zaměstnanci Liberty Ostrava by mohli začít dostávat náhradu mzdy první týden v červenci, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Stát bude hledat cestu, jak vyplácet mzdy déle než tři měsíce, aby je v podniku udržel. Více»

Kladno prodá nájemcům desítky bytů.

Opozice má výhrady. Více»

Začala dostavba poldru Kutřín za více než půl mld. Kč.

Ochrání povodí Novohradky. Více»

Všechny články a aktuality »»