Provozuje:
Juris Real Estate

Češi mění pražské letiště za Vídeň nebo Mnichov.

Tvrdí někteří prodejci letenek.

Češi mění pražské letiště za Vídeň nebo Mnichov.

autor. JURIS REAL, ČTK

Tvrdí někteří prodejci letenek.

Z pražského letiště podle některých prodejců letenek odlétá čím dál méně Čechů. Roste zájem o odlety z Vídně nebo Mnichova, odkud jsou letenky levnější.

Největší meziroční propady zájmu o odlety z pražského letiště zaznamenali prodejci Pelikán a Student Agency Travel.

U společnosti Student Agency Travel v roce 2022 volilo Prahu jako místo odletu 61 procent Čechů, loni to bylo méně, a to 55 procent. Cestující společnosti Pelikán volili vídeňské a mnichovské letiště častěji než před pandemií koronaviru v roce 2019.

Zájem o vídeňské letiště vzrostl z 20 procent v roce 2019 na 30 procent loni, o letiště v Mnichově ze dvou na čtyři procenta, sdělila mluvčí prodejce Katarína Šuchterová.

Velkým lákadlem vídeňského letiště byl podle Šuchterové po skončení pandemie příchod nových dopravců, např. Saudia Airlines. Letiště v rakouském hlavním městě také po covidu-19 dříve zvládlo návrat na původní kapacity do vybraných destinací, uvedla.

"Obdobně jsou na tom i německá letiště, které mají ve srovnání s Prahou často výrazně vyšší kapacitu a letecké společnosti tak ve vysoce konkurenčním prostředí lákají právě na nižší ceny letenek," doplnila.

Češi podle prodejců volí vzdálenější letiště kvůli výhodným cenovým nabídkám. "Podle našich dat využívají cestující svoje spádové letiště v případě, že cena letenky v průměru není vyšší o 20 a více procent. Pokud jsou ceny vyšší, jsou ochotní lidé cestovat i na vzdálené letiště na úkor vlastního komfortu," řekl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Podle dat společnosti Pelikán se výhodnější ceny mimo pražské letiště týkají hlavně vzdálenějších exotických destinací. Také pražské letiště v období po pandemii eviduje do dálkových destinací větší zájem cestujících, uvedla mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Podle Šuchterové ale roste podíl lidí, kteří do těchto destinací upřednostňují odlety ze zahraničí.

"Zatímco v roce 2019 z Prahy do Thajska létala více než polovina našich cestujících, v minulém roce odlétalo 53 procent cestujících do Thajska z Vídně, letos je to zatím 56 procent," řekla Šuchterová. Cena letenky do Thajska je podle ní při odletu z Vídně nižší i o 30 procent.

Odlet z Vídně je výhodnější také v případě letů do Saúdské Arábie, o 67 procent, nebo o 20 procent u letů do Punta Cany v Dominikánské republice. Letenky do dominikánské destinace jsou při odletu z Mnichova proti Praze levnější o 40 procent. Cestující, kteří kupují letenky od společnosti Pelikán, volí také často Mnichov při cestách do thajského Bangkoku nebo Mexika. Cesta do Spojených arabských emirátů se pak podle Šuchterové nejvíce vyplatí s odletem z Budapešti. Oproti Praze je levnější o 60 procent. "I proto z maďarského hlavního města směřuje do Emirátů sedm procent cestujících, 46 procent volí Vídeň," sdělila Šuchterová.

Podle ředitelky prodeje Student Agency Travel Martiny Hrnčířové má na rostoucí poměr cestujících s odlety z Vídně vliv konkurenční prostředí. To je na letišti ve Vídni větší než na Letišti Praha, uvedla. Dražší jsou při odletu z Prahy podle Hrnčířové letenky např. do Bangkoku nebo New Yorku, naopak letenka do evropských destinací jako Paříž je levnější právě z Prahy.

Podíly letišť u rezervací přes Kiwi.com jsou podle dat společnosti v meziročním srovnání velmi podobné, liší se maximálně v několika procentech.

Zájem cestujících o pražské letiště loni v meziročním srovnání vzrostl o zhruba 1,6 procenta. Nárůst o méně než jedno procento zaznamenala společnost u Bratislavy, Brna, Norimberku nebo Mnichova. Zájem o odlety z Vídně naopak mírně klesl.

Portál Letuška.cz propad u ruzyňského letiště nezaznamenal. "V současnosti prodáme 93 procent letenek z Letiště Praha, dvě procenta z Mnichova a pět procent z Vídně, u té je to dáno spádovostí cestujících z jižní Moravy. Těch pět až sedm procent prodaných letenek mimo pražské letiště odpovídalo i předcovidovému období," uvedl Trejbal.

Společnost podle něj v roce 2021 zaznamenala výkyv, kdy z mimopražských letišť kvůli malé nabídce letů z Prahy a vyšším cenám letenek odcestovala pětina cestujících. Situace se podle něj ale změnila.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Dvě desítky privátních hradů a zámků se otevřou veřejnosti.

Dvě desítky soukromých hradů a zámků se ode dneška do neděle otevřou veřejnosti. Některé pamětihodnosti si budou moci zájemci prohlédnout pouze v těchto dnech, po zbytek roku jsou totiž nepřístupné. Více»

PS mj. odmítla omezit inflační doložku k fin. náhradám církvím.

Sněmovna schválila novelu církevního zákona, která má přinést digitalizaci, sjednocení terminologie a snížení administrativní zátěže týkající se církví. Více»

Zákaz smlouvy na digitalizaci stavebního řízení platí.

Předseda ÚOHS Petr Mlsna potvrdil zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem pro místní rozvoj a firmou InQool na vytvoření části systémů pro digitalizaci stavebního řízení. Zákaz začne platit za čtyři měsíce. Více»

Personál justice bude ve středu stávkovat za vyšší platy.

Zaměstnanci soudů budou ve středu 29. května stávkovat za zvýšení platů. Jednodenní výstražnou stávku vyhlásily justiční odbory po jednání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) Více»

Experti hodlají urychlit ochranu lužních lesů u Dyje.

Odborné společnosti chtějí urychlit ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje, osm jich podepsalo společné prohlášení. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie, v přípravě je, že se lokalita stane chráněnou krajinnou oblastí. Více»

Všechny články a aktuality »»