Provozuje:
Juris Real Estate

Česká republika má třikrát více prodejen na obyvatele než Německo.

V ČR připadá jedna prodejna na 1 681 obyvatel, v Německu na 5 700 lidí. V tuzemsku je tedy hustota obchodů více než trojnásobná.

Česká republika má třikrát více prodejen na obyvatele než Německo.

autor. JURIS REAL, ČTK

V ČR připadá jedna prodejna na 1 681 obyvatel, v Německu na 5 700 lidí. V tuzemsku je tedy hustota obchodů více než trojnásobná.

Na tiskové konferenci k legislativní novele zákona o ochraně půdního fondu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zákon podle něj neomezí důležité infrastrukturní stavby ani rozvoj např. vědeckých center.

Má ale zakázat stavbu velkých logistických a nákupních center na nejkvalitnější zemědělské půdě. Česká republika podle ministra nepotřebuje další skladovací prostor.

Novelu zákona o ochraně půdního fondu poslal do Sněmovny ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novinářům sdělil, že v ochraně půdního fondu odpovídá cíli, který si vláda dala.

Ministr Výborný poukázal na skutečnost, že proti omezování staveb na nejkvalitnější půdě se staví prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

"S nedostatkem pozemků pro výstavbu moderních obchodních areálů se potýkáme už nyní. Projevuje se to na ceně pozemků v nabídce. Pokud chce český stát lákat do země projekty s vyšší přidanou hodnotou, nemá při současném nedostatku pozemků tyto projekty kam umístit," napsal Prouza na sociální síti X.

Hladík uvedl, že Česká republika za 100 let přišla o 900.000 hektarů zemědělské půdy. "Z toho každý rok se ze zemědělského půdního fondu vyjme zhruba 700 hektarů. To je 1 000 fotbalových hřišť," oznámil. V ČR je zároveň 110 metrů čtverečních logistických hal na 1 000 obyvatel.

"Každý Čech, Moravan a Slezan má svůj metr skladové plochy," poznamenal. Připomněl také, že v ČR existuje 13.000 hektarů tzv. brownfieldů, kde by se mělo podle něj stavět prioritně.

Novela podle Hladíka ukotvuje do půdního fondu krajinné prvky, jako jsou remízky, stromořadí a další prvky. "Tím chceme podpořit zemědělce, stejně tak obce, aby se krajinné prvky do krajiny dostávaly," doplnil.

Produkčně nejkvalitnější zemědělská půda v České republice je zařazená do první a druhé třídy ochrany podle takzvané bonitované půdní ekologické jednotky.

Právě na tomto typu půdy by na základě novely platil zákaz výstavby obchodních a logistických center s rozlohou nad jeden hektar a také fotovoltaických elektráren. Zařízení na získávání solární energie by se na zemědělské půdě směla stavět jako agrovoltaická.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Dvě desítky privátních hradů a zámků se otevřou veřejnosti.

Dvě desítky soukromých hradů a zámků se ode dneška do neděle otevřou veřejnosti. Některé pamětihodnosti si budou moci zájemci prohlédnout pouze v těchto dnech, po zbytek roku jsou totiž nepřístupné. Více»

PS mj. odmítla omezit inflační doložku k fin. náhradám církvím.

Sněmovna schválila novelu církevního zákona, která má přinést digitalizaci, sjednocení terminologie a snížení administrativní zátěže týkající se církví. Více»

Zákaz smlouvy na digitalizaci stavebního řízení platí.

Předseda ÚOHS Petr Mlsna potvrdil zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem pro místní rozvoj a firmou InQool na vytvoření části systémů pro digitalizaci stavebního řízení. Zákaz začne platit za čtyři měsíce. Více»

Personál justice bude ve středu stávkovat za vyšší platy.

Zaměstnanci soudů budou ve středu 29. května stávkovat za zvýšení platů. Jednodenní výstražnou stávku vyhlásily justiční odbory po jednání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) Více»

Experti hodlají urychlit ochranu lužních lesů u Dyje.

Odborné společnosti chtějí urychlit ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje, osm jich podepsalo společné prohlášení. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie, v přípravě je, že se lokalita stane chráněnou krajinnou oblastí. Více»

Všechny články a aktuality »»