Provozuje:
Juris Real Estate

JURIS REAL na výkup komerčních prostor nezapomněl.

I nadále se mu věnujeme!

JURIS REAL na výkup komerčních prostor nezapomněl.

I nadále se mu věnujeme!

autor. JURIS REAL

Česko má nákupních ploch více než dost.

Česko na špici. Má nejvíce maloobchodních ploch na tisíc obyvatel ze sedmi zemí v regionu a nejvyšší nájmy v nákupních centrech. I to jsou závěry studie.

Ze sedmi zemí střední a jihovýchodní Evropy má Česká republika nejvíce maloobchodních ploch v moderních nákupních centrech na jeden tisíc obyvatel, konkrétně 231 metrů čtverečních. Uvádí to studie CEE&SEE realitně-poradenské společnosti Jones Lang LaSalle (JLL), která mapuje maloobchodní trhy v Česku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Srbsku a na Slovensku. Ze zjištění HN navíc vyplývá, že při srovnání 22 evropských zemí se hustotou maloobchodních ploch Česko umístilo v polovině žebříčku, přičemž v přepočtu na obyvatele jich má naše země více než například Belgie a Německo.

Center je dost, stále se však staví.

"I když Česká republika a Praha jsou dostatečně pokryty maloobchodními plochami a představují jeden z nejvyspělejších trhů z hlediska nabídky v celém regionu, ve velkých městech je ve výstavbě přes 166 tisíc metrů čtverečních a jejich dokončení je plánováno do roku 2013," uvedla Beatrice Moutonová, vedoucí oddělení maloobchodu pro oblast střední a jihovýchodní Evropy ve společnosti JLL. V současné době výstavba nových nákupních center stagnuje. To je dané nejen krizí, ale i saturací trhu. Developeři se zaměřují v největších tuzemských městech v Praze, Brně a Ostravě zejména na rozšíření již zavedených nákupních center v Česku na přístavby. To je i případ nákupních center Černý Most v Praze nebo Futurum v Hradci Králové. Naopak příští rok na jaře se má v Ostravě otevřít zbrusu nové Forum Nová Karolína. "Hlavní trhy saturují a developeři se proto začínají zaměřovat na středně velká a menší města (40 tisíc až 80 tisíc obyvatel, pozn. red.)," uvádí dále studie. Příkladem je nákupní centrum Breda&Weinstein v Opavě. Investoři využívají také rekonstrukcí starších budov na obchodní domy, jako je budova Diamant na Václavském náměstí v Praze.

V Česku jsou i nejvyšší nájmy.

Praha, konkrétně ulice Na Příkopě a Václavské náměstí, je nejatraktivnější lokalitou pro vlajkové obchody maloobchodních značek, které se chtějí na českém trhu zviditelnit. Mezi mezinárodní značky, které letos vstoupily na český trh, patří Desigual, Foot Locker, Dolce&Gabbana a luxusní italský prodejce spodního prádla La Perla. Praha má ostatně ze sedmi sledovaných zemí i nejpočetnější zastoupení luxusních značek, ty upřednostňují Pařížskou ulici. "Rakouští a němečtí obchodníci mají tendenci být více přítomni v Česku, na Slovensku a v Maďarsku doplňuje Moutonová. Je zajímavé, že Polsko a Rumunsko mají širší sortiment mezinárodních a národních obchodníků, zatímco menší země včetně Česka závisí na mezinárodních prodejcích.V České republice jsou také v rámci regionů střední a jihovýchodní Evropy nejvyšší nájmy za maloobchodní prostory, které vycházejí u stometrového obchodu v nákupním centru na 95 eur za m2 a měsíc, v přepočtu necelých 2 500 korun. Naopak nejnižší srovnatelné nájmy jsou v Chorvatsku, kde za stejných podmínek obchodníci zaplatí 40 eur za m2 a měsíc. Výsledky průzkumu studie Retail Barometr across CEE&SEE vycházejí z internetového dotazníku mezi klíčovými maloobchodníky, developery a pronajímateli působícími v několika zemích (Marečková, M. Česko má nákupních ploch více než dost. Hospodářské noviny - příloha Business Class, dne 16. 11. 2011, s. 16).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Masarykova univerzita vyzvala hygieniky ke zrušení zákazu prezenční výuky.

Rektor brněnské Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš vyzval krajskou hygienickou stanici k odvolání zákazu prezenční výuky na vysokých školách. Podle univerzity je toto opatření ilegální (nezákonné). Více»

Poslanecká sněmovna obdržela ministerský návrh na ústavní ochranu vody.

Zakotvení práva lidí na pitnou vodu za sociálně a ekonomicky přijatelných podmínek nebo prohlášení ochrany vodních zdrojů za veřejný zájem obsahuje návrh ústavního zákona, který dostala Sněmovna. Více»

Zeměměřičský úřad bude poskytovat otevřená data.

Zeměměřičský úřad bude poskytovat databázové údaje nebo státní mapy bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona. Více»

Novela zákona o pozemkových úpravách umožní také reagovat na klimatické změny.

Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se nově budou moci provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Více»

Slavnosti piva v Brně jsou zrušeny.

Jediný den před začátkem zrušili pořadatelé Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte, jejichž druhý ročník se měl uskutečnit v pátek 25. září v centru Brna. ČTK to řekl zástupce agentury Snip&Co Ondřej Morávek. Více»

Všechny články a aktuality »»