Konečně konec nejasností s daňovými odpočty při refinancování hypotečních úvěrů.
Tento článek či aktualita by se klidně mohla podle našeho názoru jmenovat - "Problémy a zmatky na Ministerstvu financí", nicméně my budeme k výše uvedené ministerstvu daleko shovívavější.
Konečně konec nejasností s daňovými odpočty při refinancování hypotečních úvěrů.
Tento článek či aktualita by se klidně mohla podle našeho názoru jmenovat - "Problémy a zmatky na Ministerstvu financí", nicméně my budeme k výše uvedené ministerstvu daleko shovívavější.
autor. JURIS REAL
Nyní už klienti hypotečních ústavů nemusí mít obavy, že při refinancování svých hypotečních úvěrů přijdou o možnost odečíst si od základu daně úroky z úvěrů na uspokojení bytové potřeby. Nový pokyn Ministerstva financí totiž jednoznačně definuje, co se pro účely zákona o dani z příjmu rozumí bytovou potřebou: "Za bytovou potřebou lze totiž považovat i splácení úvěrů na splacení následných hypotečních úvěrů či úvěrů ze stavebního spoření, kterými byly refinancovány předchozí úvěry na financování bytových potřeb." Z výše uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, že odečítat úroky z úvěrů lze férově i při druhém a každém dalším refinancování. Díky novému pokynu Ministerstva financí by už tak neměly nastávat situace, kdy některé finanční úřady odpočet "schválí" jen při prvním refinancování - a jiné ho umožní kdykoliv. Pokyny Ministerstva financí nejsou z právně-teoretického hlediska obecně závaznou právní normou. Jejich cílem je pouze sjednocení výkladu zákona. V případě daňových sporů není možné na ně odkázat, avšak ve finančním (pozn. daňovém) řízení by ke sporným případům nemělo docházet. V praxi se nestává, že by finanční úřady aplikovaly jiný výklad zákona, než jaký doporučuje pokyn Ministerstva financí, i když člověk nikdy neví. Také není moc obvyklé, aby jeden pokyn jakéhokoliv ministerstva či ústředního orgánu státní správy de facto "schazoval" dřívější vydané pokyny. Předcházejí právní pokyn Ministerstva financí byl značně nelogický, a to z toho důvodu, že většina (pozn. zhruba 80 %) občanů v České republice řeší financování své bytové potřebý právě prostřednictvím úvěrů na bydlení. Na rozdíl od jiných států EU vydávají občané v ČR 80 % svých příjmů právě na splácení hypoték. Naopak si myslíme, že v době ekonomické krize by Ministerstvo financí mělo spíše podporovat občany v "utrácení" svých finančních prostředků, tak, aby se národní hospodářství rozhýbalo. Současně si myslíme, že nový pokyn Ministerstva financí jistě přivítají i bankovní ústavy.
Fórum

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti:
Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Do akce Den za obnovu lesa se po celé ČR zapojily tisíce občanů.
Tisíce lidí se zapojily do celorepublikové akce Den za obnovu lesa. Účastníci dobrovolnické akce pomáhali uklízet lesy, obnovovat oplocení či sázet stromky. Součástí akce byl program pro děti i dospělé. Více»
Česká pošta prodala reality na Praze 4 za takřka 400 mil. korun.
Státní podnik Česká pošta dnes prodal v elektronické aukci tři nemovitosti v pražské Krči. Dohromady za ně získá téměř 400 milionů korun. Vítěz musí cenu uhradit do 30 dní, informoval ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík. Více»
Fotovoltaiky postupně zlevňují.
Příčinou je pokles cen komponentů i širší nabídka. Více»
Úroda jablek má být letos podprůměrná.
Hrušek bude nejvíc od roku 2015. Více»
Michl odmítá brzké snížení úrokových sazeb.
Příští rok čeká nízkou inflaci. Více»