Konečně konec nejasností s daňovými odpočty při refinancování hypotečních úvěrů.
Tento článek či aktualita by se klidně mohla podle našeho názoru jmenovat - "Problémy a zmatky na Ministerstvu financí", nicméně my budeme k výše uvedené ministerstvu daleko shovívavější.
Konečně konec nejasností s daňovými odpočty při refinancování hypotečních úvěrů.
Tento článek či aktualita by se klidně mohla podle našeho názoru jmenovat - "Problémy a zmatky na Ministerstvu financí", nicméně my budeme k výše uvedené ministerstvu daleko shovívavější.
autor. JURIS REAL
Nyní už klienti hypotečních ústavů nemusí mít obavy, že při refinancování svých hypotečních úvěrů přijdou o možnost odečíst si od základu daně úroky z úvěrů na uspokojení bytové potřeby. Nový pokyn Ministerstva financí totiž jednoznačně definuje, co se pro účely zákona o dani z příjmu rozumí bytovou potřebou: "Za bytovou potřebou lze totiž považovat i splácení úvěrů na splacení následných hypotečních úvěrů či úvěrů ze stavebního spoření, kterými byly refinancovány předchozí úvěry na financování bytových potřeb." Z výše uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, že odečítat úroky z úvěrů lze férově i při druhém a každém dalším refinancování. Díky novému pokynu Ministerstva financí by už tak neměly nastávat situace, kdy některé finanční úřady odpočet "schválí" jen při prvním refinancování - a jiné ho umožní kdykoliv. Pokyny Ministerstva financí nejsou z právně-teoretického hlediska obecně závaznou právní normou. Jejich cílem je pouze sjednocení výkladu zákona. V případě daňových sporů není možné na ně odkázat, avšak ve finančním (pozn. daňovém) řízení by ke sporným případům nemělo docházet. V praxi se nestává, že by finanční úřady aplikovaly jiný výklad zákona, než jaký doporučuje pokyn Ministerstva financí, i když člověk nikdy neví. Také není moc obvyklé, aby jeden pokyn jakéhokoliv ministerstva či ústředního orgánu státní správy de facto "schazoval" dřívější vydané pokyny. Předcházejí právní pokyn Ministerstva financí byl značně nelogický, a to z toho důvodu, že většina (pozn. zhruba 80 %) občanů v České republice řeší financování své bytové potřebý právě prostřednictvím úvěrů na bydlení. Na rozdíl od jiných států EU vydávají občané v ČR 80 % svých příjmů právě na splácení hypoték. Naopak si myslíme, že v době ekonomické krize by Ministerstvo financí mělo spíše podporovat občany v "utrácení" svých finančních prostředků, tak, aby se národní hospodářství rozhýbalo. Současně si myslíme, že nový pokyn Ministerstva financí jistě přivítají i bankovní ústavy.
Fórum

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti:
Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Nejlepší rekonstrukce památkových objektů dnes dostanou cenu Památka roku.
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska dnes v Praze na Žofíně vyhlásí vítěze soutěže Památka roku 2022. Více»
Na brněnském výstavišti začíná veletrh Amper.
Představí se na něm 400 firem. Více»
Pavel obešle 23 organizací, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce.
Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily kandidáty na nové ústavní soudce. Návrhy bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Více»
Vasky hodlá z výtěžku prodeje 8 000 párů bot koupit značku Botas.
Obuvnická firma Vasky ze Zlína, která chce koupit značku Botas, prodala 8 000 zlevněných párů svých bot. Z výtěžku plánuje koupit tradiční značku ze Skutče. Více»
Vasky ze Zlína chce koupit značku Botas.
Obuvnická firma Vasky ze Zlína chce koupit značku Botas, jedná s vlastníkem firmy o podmínkách. Peníze na odkup chce získat výprodejem některých svých modelů, uvedl zakladatel zlínské společnosti Václav Staněk v tiskové zprávě. Více»