Provozuje:
Juris Real Estate

Metropole nekoupí Jindřišskou věž kvůli vysoké ceně a dlouhé nájemní smlouvě.

Hlavní město nekoupí od pražského arcibiskupství středověkou Jindřišskou věž, řekl ČTK pražský radní Adam Zábranský (Piráti).

Metropole nekoupí Jindřišskou věž kvůli vysoké ceně a dlouhé nájemní smlouvě.

autor. JURIS REAL, ČTK

Hlavní město nekoupí od pražského arcibiskupství středověkou Jindřišskou věž, řekl ČTK pražský radní Adam Zábranský (Piráti).

Důvodem jsou vysoká cena, kterou za stavbu církev chce, nutnost nákladných oprav a dlouhá nájemní smlouva, kterou má současný nájemce do roku 2044. Na odmítnutí koupě se podle Zábranského shodla celá pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti a STAN. Arcibiskupství za stavbu požaduje 100 milionů korun, což je podle radního asi dvakrát víc, než stanovil znalecký posudek. "Arcibiskupství pražské nemá od MHMP v této věci žádné informace. Vzhledem k tomu, že jsou jeho zástupci, stejně tak jako zástupci MHMP, vázáni mlčenlivostí, nemůžeme se k situaci v tuto chvíli vyjadřovat. Jestliže má magistrát nějaké nové informace, mrzí nás, že se je dozvídáme z médií. Věříme, že se v blízkých dnech potkáme normálně u jednacího stolu tak, jak je obvyklé, a sdělíme si navzájem svoje stanoviska," sdělil ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz.

Arcibiskupství nabídlo Jindřišskou věž v centru města k prodeji koncem loňského roku, protože podle něj nemá význam pro věřící a je především turistickou památkou. Prodat hodlá také za 308 milionů korun hotel Clara Futura v Dolních Břežanech. Peníze, které by těmito prodeji arcibiskupství získalo, by měly jít do církevního školství. "Nákup za současných podmínek nemá smysl, shodli jsme se na tom v koalici. Cena je dvakrát dražší, než určil znalecký posudek, a do roku 2044 je věž pronajata, což pro město omezuje do budoucna využití, v nákupu nevidí příležitost ani Prague City Tourism (PCT)," uvedl Zábranský. PCT je městská firma, která má na starosti cestovní ruch.

Na věži je podle radního rovněž třeba provést nákladné opravy, například střechy, které by muselo hlavní město zaplatit. "Praha má na svých bedrech velké množství památek, které musí opravovat, zároveň nemá neomezené množství peněz," prohlásil Zábranský. Podle dřívějšího vyjádření arcibiskupství věž vyžaduje opravy za 20 až 30 milionů korun. Radní nyní uloží úředníkům vypracovat materiál, ve kterém bude usnesení, že město nemá o koupi zájem. Dokument následně projednají pražští radní. Své rozhodnutí sdělí arcibiskupství. Prodej věže je součástí zefektivnění hospodaření církve s výhledem na dobu, kdy přestane od státu dostávat příspěvek na svou činnost. Arcibiskupství věž nabízelo k prodeji původně za 75 milionů korun. Později cenu zvýšilo.

Jindřišská věž na rozhraní stejnojmenné ulice a Senovážného náměstí v Praze 1 je původně zvonice sousedního kostela sv. Jindřicha a sv. Kunhuty. Je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pozdně gotická věž byla vybudována v letech 1472 až 1476. Pískovcovou stavbu zakryla dřevěná střecha s břidlicovou krytinou. Spolu s kostelem a věží byla v místě vybudována i fara a farní škola. Ve věži byly později umístěny i věžní hodiny se dvěma cimbály datované rokem 1577.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Dolní Cerekev podává ÚS kvůli možné podjatosti MŽP kvůli úložišti.

Městys Dolní Cerekev podal ÚS díky dosavadnímu řešení námitky obcí o možné podjatosti MŽP v procesu přípravy stavby hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Ministerstvo vyřizuje žádosti SÚRAO o stanovení průzkumných území pro úložiště. Více»

Hlavní město podepíše smlouvy s pachtýři.

Praha uzavře pachtovní smlouvy na 12 zemědělských pozemků, tj. celkem 187 ha s ekologicky hospodařícími farmáři. Jedná se např. o katastry Běchovice, Dolních a Horních Počernic, Dubče, Kyjí, Vysočan, Třeboradic a Točné. Více»

Magistrát hl. m. musí u Budějovické opětovně rozhodnout.

Magistrátní odbor stavebního řádu bude muset znovu projednat umístění stavby administrativního centra Budějovická, s nímž nesouhlasí Městská část Praha 4. Více»

Provoz dobíjecí infrastruktury pro elektroauta dál roste.

Přibyly desítky dobíjecích stanic. Více»

Administrativní budovy v metropoli stárnou.

Realitní trh je v očekávání strategických rekonstrukcí. Více»

Všechny články a aktuality »»