Provozuje:
Juris Real Estate

O prodejnu na venkově přišla nejméně pětina nejmenších obcí.

O prodejnu přišla v posledních deseti letech nejméně pětina malých obcí do 200 obyvatel. Nejvíce těchto venkovských prodejen bylo uzavřeno v Ústeckém a Středočeském kraji.

O prodejnu na venkově přišla nejméně pětina nejmenších obcí.

autor. JURIS REAL, Garep a ČTK

O prodejnu přišla v posledních deseti letech nejméně pětina malých obcí do 200 obyvatel. Nejvíce těchto venkovských prodejen bylo uzavřeno v Ústeckém a Středočeském kraji.

Maloobchodní síť výrazně prořídla také v obcích s 200 až 500 obyvateli. Prodejny byly zrušeny zhruba v desetině z nich.

Nejhůř je na tom Zlínský kraj, kde venkovské prodejny přestaly fungovat ve třetině obcí této kategorie.

Toto zjištění vyplývá z průzkumu společnosti GaREP, jehož výsledky byly prezentovány na kongresu tradičního obchodu Samoška v Olomouci.

V České republice mělo původně svůj malý obchod 364 obcí do 200 obyvatel, zavřeno jich postupně bylo několik desítek.

Nejvíce prodejen bylo podle údajů GaREP zrušeno v roce 2017, zřejmě na to mělo vliv i zavedení elektronické evidence tržeb v březnu 2017.

Vyšší četnost uzavírání venkovských prodejen společnost GaREP zaznamenala ještě v roce 2021. Rušené obchody nejčastěji provozovali lokální obchodníci, obce ale přišly také o prodejny družstevního řetězce COOP či o provozovny vietnamských obchodníků.

Dvě třetiny uzavřených obchodů byly provozovány v obecních budovách. Provozovatelé venkovských prodejen jejich uzavření zdůvodnili konkurencí obchodních řetězců a úbytkem zákazníků. Mezi časté důvody patřila i personální situace, jelikož v malých obcích je problém zajistit prodavače.

V obcích s 200 až 500 obyvateli byla třetina zrušených obchodů uzavřena v roce 2022. Více než třetina zrušených prodejen byla provozována v obecních budovách, tedy za zvýhodněných podmínek.

"Obec samotná nicméně žádný z obchodů přímo neprovozovala. Mnohé obce ještě neztrácejí naději a hledají nové provozovatele. Ve více obcích obchod skončil s odchodem obchodníka do penze či jeho úmrtím," stojí v komentáři k výzkumu.

Více než čtvrtina oslovených provozovatelů venkovských prodejen uvedla, že jim loni velké problémy způsobilo výrazné zvýšení cen energií, které spolu se mzdami tvoří hlavní část nákladů na provoz.

Takřka pětina prodejen v malých obcích je podle údajů společnosti GaREP kvůli tomu na pokraji zavření. Mnohé prodejny fungují už jen díky tomu, že obce za ně platí energie nebo obchod provozují.

"Zrušení obchodu by totiž bylo problematické zejména pro obyvatele, kteří nemají automobil nebo neřídí, což jsou především senioři. Někteří respondenti také upozorňují na skutečnost, že obchod v obci plní také místo pro setkávání občanů, má tedy důležitou společenskou funkci a funguje jako informační uzel," upozornili autoři empirického šetření.

Venkovské prodejny už několik let podporuje např. olomoucké hejtmanství. Letos zvýšilo o čtyři miliony korun dotace pro provozovatele obchodů v malých obcích, i s příspěvkem ministerstva průmyslu a obchodu jim rozdělí 11 milionů korun.

Hejtmanství evidovalo 169 žádostí o tuto finanční podporu. Dotace loni pomohla zachovat např. malou prodejnu v Janoušově na Šumpersku, který má pět desítek obyvatel.

Výdaje na provoz tohoto obchůdku totiž kvůli drahým energiím a vysoké inflaci výrazně vzrostly a jeho tržby zaostávají za náklady.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Dvě desítky privátních hradů a zámků se otevřou veřejnosti.

Dvě desítky soukromých hradů a zámků se ode dneška do neděle otevřou veřejnosti. Některé pamětihodnosti si budou moci zájemci prohlédnout pouze v těchto dnech, po zbytek roku jsou totiž nepřístupné. Více»

PS mj. odmítla omezit inflační doložku k fin. náhradám církvím.

Sněmovna schválila novelu církevního zákona, která má přinést digitalizaci, sjednocení terminologie a snížení administrativní zátěže týkající se církví. Více»

Zákaz smlouvy na digitalizaci stavebního řízení platí.

Předseda ÚOHS Petr Mlsna potvrdil zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem pro místní rozvoj a firmou InQool na vytvoření části systémů pro digitalizaci stavebního řízení. Zákaz začne platit za čtyři měsíce. Více»

Personál justice bude ve středu stávkovat za vyšší platy.

Zaměstnanci soudů budou ve středu 29. května stávkovat za zvýšení platů. Jednodenní výstražnou stávku vyhlásily justiční odbory po jednání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) Více»

Experti hodlají urychlit ochranu lužních lesů u Dyje.

Odborné společnosti chtějí urychlit ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje, osm jich podepsalo společné prohlášení. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie, v přípravě je, že se lokalita stane chráněnou krajinnou oblastí. Více»

Všechny články a aktuality »»