Provozuje:
Juris Real Estate

Ohlídejte si provádění plateb soudním exekutorům!

V dnešní aktualitě se opět budeme zabývat významnou problematikou exekucí, neboť exekuce nemusí vždy skončit posláním peněz exekutorskému úřadu.

Ohlídejte si provádění plateb soudním exekutorům!

V dnešní aktualitě se opět budeme zabývat významnou problematikou exekucí, neboť exekuce nemusí vždy skončit posláním peněz exekutorskému úřadu.

autor. JURIS REAL

Staré dluhy posláním peněz exekutorům nemusí skončit.

Když má člověk někde dluh a dopadne na něj kladivo exekuce, nestačí peníze poslat na uvedený účet. Ještě si je třeba pečlivě ověřit, jestli peníze skutečně doputovaly k exekutorovi či věřiteli. Jinak se totiž klidně může stát, že po něm budou chtít jednu splátku dvakrát, navýšenou o další penále z prodlení. Přesně to teď řeší čtenář Práva Jiří S. z Prahy, jehož si podává exekutorský úřad a banka jako pingpongový míček, a jde mu teď o jediné – aby peníze doputovaly na místo určení a on už měl navždy pokoj od starých dluhů. Ty, jak přiznává, skutečně nasekal, a to tím, že léta jezdil v městské hromadné dopravě načerno a ignoroval několik pokut od dopravního podniku. A tak se původní dluh kolem deseti tisíc vyšplhal až na osmdesát tisíc a přišla mu exekuce na plat, rozdělená do několika částek. Když tak velkou finanční ztrátu oplakal a začal peníze posílat, myslel si, že tím je věc uzavřena.

Z jedné splátky jsou najednou dvě.

„Na 17 tisíc korun mi exekutorský úřad v západočeském kraji nechal obstavit účet. Banka provedla převod na tzv. technický účet, kde částka leží dosud. Mezitím jsem příkazem zaplatil další dvě exekuce a telefonicky se ujistil, že jsou věci vyřízené. Po měsíci ale přišla od exekutorského úřadu výzva, abych zaplatil zcela jinou, nižší částku s variabilním symbolem odpovídajícím první platbě, již ale odvedené na technický účet,“ popisuje Jiří. Exekutoři mu následně sdělili, že nejspíš nedostali od banky zprávu, a banka mu zase oznámila, že žádnou zprávu exekutorům nedá, leda by si o ni napsali. “Nebo bych si musel o potvrzení o převodu peněz na technický účet zažádat sám, což by mne stálo 200 korun. Exekutoři mne tedy telefonicky ujistili, že banku písemně o potvrzení požádají. Jenže nechápu, proč je to všechno třeba, proč se to dělá přes technický účet, když exekutoři by měli podle variabilních symbolů na svém účtu vědět, co jsem už zaplatil. Zatím to vypadá tak, že zaplatím jednou a pak si vzpomenou a pošlou mi na to samé další příkaz,“ diví se čtenář. Pokud exekutoři banku o potvrzení nepožádají a nevyjasní si příchozí platby na technický účet od dlužníka, tak je možné, že dlužníkovi opět exekučním příkazem z účtu odečtou peníze, které půjdou opět na technický účet a tam se administrativně „ztratí“. „Kromě toho mám strach, aby mi pak exekutoři nenapočítali penále za zpoždění plateb, i když jsem já peníze posílal včas a ne moji vinou je exekutorský úřad nevidí,“ zlobí se čtenář.

Prioritní srážky z platu

Přitom z exekučního řádu jednoznačně vyplývá, že právě srážky z platu jsou preferovanou metodou, jak z člověka dostat dluhy. Zabavování majetku by mělo být až na posledním místě. „Současná právní úprava vede exekutory k tomu, aby peněžité pohledávky přednostně vymáhali jinými způsoby než prodejem movitých a nemovitých věcí. Exekuční řád stanoví přiměřenost exekuce na finanční plnění, přičemž prioritní je způsob přikázání pohledávky z účtu, srážkami ze mzdy nebo zřízením exekutorského zástavního práva,“ potvrdila Právu Tereza Palečková z ministerstva spravedlnosti (Ginter. J. Staré dluhy posláním peněz exekutorům nemusí skončit. Deník Právo, dne 25. 5. 2011, s. 1 a 15).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Muzeum spustilo digitální archiv architekta Jana Kaplického a jeho rodiny.

Digitalizovaný archiv rodiny Kaplických připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum. Zpracovalo ho ve spoluprací s Nadačním fondem Kaplicky Centre a zveřejnilo, ve výroční den náhlého úmrtí architekta Jana Kaplického. Více»

Čezeta pravděpodobně skončí v insolvenci.

Nenašla kupce. Více»

Nápor turistů v Beskydech přináší problémy přírodě a obcím.

Nápor turistů, který v posledních týdnech zažívají Beskydy, přináší problémy přírodě i obcím. Lidé často ruší chráněnou zvěř, pohybují se mimo značené stezky a zanechávají po sobě odpadky. Více»

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 mil. pasažérů, což je o 79 pct méně.

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Současně je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Více»

Chcípl PES se má stát politickým hnutím.

Restaurace budou buňkami. Více»

Všechny články a aktuality »»