Provozuje:
Juris Real Estate

PS podpořila jednotné environmentální stanovisko při povolování staveb.

Zrychlit a zjednodušit povolování staveb z hlediska ochrany životního prostředí má nový institut tzv. Jednotného environmentálního stanoviska (JES).

PS podpořila jednotné environmentální stanovisko při povolování staveb.

autor. JURIS REAL, ČTK

Zrychlit a zjednodušit povolování staveb z hlediska ochrany životního prostředí má nový institut tzv. Jednotného environmentálního stanoviska (JES).

Zákon, který ho má zavést, v úvodním kole podpořila Sněmovna.

Stanovisko bude podle ministerstva životního prostředí zahrnovat požadavky na posouzení dopadů na životní prostředí až podle devíti platných zákonů.

Změna má přinést vyšší přehlednost a srozumitelnost pro stavebníky i investory a zrychlí povolovací procesy.

Předloha odolala návrhu na vrácení vládě k dopracování, který kvůli svým výhradám vznesla bývalá ministryně pro místní rozvoj a nynější místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO).

Sněmovna naproti tomu prodloužila lhůtu pro projednání ve výborech o 20 dní na 80 dní. Návrh nového zákona o jednotném environmentálním stanovisku souvisí s novelou nového stavebního zákona, kterou Sněmovna v úvodním kole projednávala.

Změna stavebního zákona má především zrušit již schválený ale zatím nefungující Nejvyšší stavební úřad.

Zákon o JES má podle vládního návrhu začít platit k 1. červenci příštího roku. Stanovisko budou vydávat ve stanovených případech krajské úřady, v ostatních případech úřady obcí s rozšířenou působností.

U některých záměrů podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) bude vydávat jednotné stanovisko ministerstvo životního prostředí. Půjde třeba o ropné rafinerie, elektrárny nad stanovený výkon, železniční tratě nebo např. hutě.

Stavebník bude moci o vydání stanoviska požádat před řízením o povolení záměru. Pokud o něj nepožádá, vyžádá si ho u patřičného úřadu stavební úřad. Povolení bude platit pět let a bude možné ho prodloužit.

Na žádost stavebníka bude možné stanovisko i změnit. V rámci posuzování vlivů na životní prostředí, tzv. EIA, bude stanovisko současně i stanoviskem EIA. Bude se to týkat staveb, které vyjmenovává příloha k zákonu o EIA.

Stanovisko bude podkladem pro všechny stavební záměry. Bude se to týkat i takzvaných vyhrazených staveb, které budou spadat do pravomoci Specializovaného a odvolacího stavebního úřadu.

"Přínosem Jednotného environmentálního stanoviska je i právní jistota pro stavebníky a investory. Povolovací orgány budou posuzování jednotlivých složek životního prostředí koordinovat, zatímco dnes posuzování často probíhá odděleně, navíc u různých správních úřadů," uzavírá ministerstvo životního prostředí.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj se dnes otevře pro veřejnost.

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj na rohu Národní a Spálené ulice v Praze se dnes otevře pro veřejnost. Návštěvníkům v devíti patrech nabídne obchody, restaurace, zábavní centrum a střešní vyhlídkovou terasu. Více»

Bankovní rada České národní banky dál sníží sazby.

Otázkou ale zůstává, jak výrazně. Více»

Pracovníci z Liberty by mohli dostat náhrady mzdy začátkem července.

Zaměstnanci Liberty Ostrava by mohli začít dostávat náhradu mzdy první týden v červenci, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Stát bude hledat cestu, jak vyplácet mzdy déle než tři měsíce, aby je v podniku udržel. Více»

Kladno prodá nájemcům desítky bytů.

Opozice má výhrady. Více»

Začala dostavba poldru Kutřín za více než půl mld. Kč.

Ochrání povodí Novohradky. Více»

Všechny články a aktuality »»