Provozuje:
Juris Real Estate

Podle informací Práva má Ministerstvo financí problémy s devizovým zákonem.

Na těchto stránkách jsme o Ministerstvu financí a zejména o jeho legislativní činnosti, která se týká právních vztahů k nemovitostem, naše věrné čtenáře informovali již několikrát.

Podle informací Práva má Ministerstvo financí problémy s devizovým zákonem.

Na těchto stránkách jsme o Ministerstvu financí a zejména o jeho legislativní činnosti, která se týká právních vztahů k nemovitostem, naše věrné čtenáře informovali již několikrát.

Bohužel to nebylo vždy v pozitivním směru. Nechceme být proto obviňováni ze zaujatosti vůči tomuto ministerstvu a z tohoto důvodu pouze “otiskujeme” článek Jindřicha Gintera, který vyšel 11. února 2010 v Právu pod názvem Česko má starý zákon, hrozí mu unijní sankce.

autor. JURIS REAL

“Kvůli dosud nezrušenému ustanovení devizové zákona, které zamezovalo po přechodnou dobu od vstupu do Unie cizincům u nás napřímo kupovat nemovitosti a půdu, hrozí Česku blíže nevyčíslené finanční sankce ze strany EU. Vyplývá to z informací ministerstva financí. Dnes již mohou cizinci v ČR kupovat nemovitosti bez omezení, jenže legislativci nebyli schopni devizový zákon aktualizovat ani po deseti měsících od uvolnění podmínek, přestože o změně se vědělo již léta předem. Sankce hrozí za to, že ustanovení je v současnosti v příkrém rozporu s hlavní zásadou EU, tedy umožnit volný pohyb osob a kapitálu mezi členy Unie. Již v současnosti může tuzemské nemovitosti, s výjimkou zemědělské půdy a lesů, nabývat jakákoli fyzická či právnická osoba z jakékoliv země světa. Vyplývá to ze Smlouvy o přistoupení ČR k EU, která má dle Ústavy přednost před vnitrostátní právní úpravou. Co se týče nabývání nemovitostí zahraničními osobami, vyjednalo si Česko před vstupem do EU v roce, 2004, přechodné období. To uplynulo už loni v květnu, zákon se však nezměnil. Nyní zůstává pro cizince regulováno nabývání zemědělské půdy a lesů v soukromém vlastnictví, a to až do května 2011.”

Na konci této aktuality si dovolujeme pouze upozornit na známou skutečnost, že devizový zákon byl přesto úspěšně obcházen. Stačilo jen, když si cizinec založil podle českého práva v tuzemsku českou právnickou osobu a prostřednictvím této právnické osoby později nabyl v Česku nemovitost. Nedivme se pak, že v centru Karlových Varů zní spíše ruština než čeština a naopak cizinec - fyzická osoba, který se u nás i oženil (vdala) nemůže i nadále vlastnit ani “garsonku”.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Nejlepší rekonstrukce památkových objektů dnes dostanou cenu Památka roku.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska dnes v Praze na Žofíně vyhlásí vítěze soutěže Památka roku 2022. Více»

Na brněnském výstavišti začíná veletrh Amper.

Představí se na něm 400 firem. Více»

Pavel obešle 23 organizací, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce.

Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily kandidáty na nové ústavní soudce. Návrhy bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Více»

Vasky hodlá z výtěžku prodeje 8 000 párů bot koupit značku Botas.

Obuvnická firma Vasky ze Zlína, která chce koupit značku Botas, prodala 8 000 zlevněných párů svých bot. Z výtěžku plánuje koupit tradiční značku ze Skutče. Více»

Vasky ze Zlína chce koupit značku Botas.

Obuvnická firma Vasky ze Zlína chce koupit značku Botas, jedná s vlastníkem firmy o podmínkách. Peníze na odkup chce získat výprodejem některých svých modelů, uvedl zakladatel zlínské společnosti Václav Staněk v tiskové zprávě. Více»

Všechny články a aktuality »»