Provozuje:
Juris Real Estate

Problém vybírání daní a poplatků v České republice.

Zamyšlení se nad systémem vybírání daní a poplatků v ČR.

Problém vybírání daní a poplatků v České republice.

Zamyšlení se nad systémem vybírání daní a poplatků v ČR.

autor. JURIS REAL

V dnešním článku si přiblížíme názory a úvahy renomovaného pražského advokáta D. Weinholda, člověka jistě povolanějšího, než jsme my, uveřejněné v Hospodářských novinách dne 4. 1. 2010 - v příloze Business class, v článku “Nahý suverén a ztracené miliardy”, které se netýkají pouze již dnes populárního a rovněž problematického vyměřovacího základu pro odvody sociálního pojištění za první pololetí roku 2007, nýbrž, které se týkají podle našeho názoru celého systému vybírání daní v České republice, resp. odvětví finančního práva, které je právě úzce spojeno s právními vztahy k nemovitostem. Úvahy a myšlenky autora pak samozřejmě kriticky směřují rovněž k tvorbě právních předpisů v oblasti finančního práva a práva sociálního zabezpečení. Pro ještě větší srozumitelnost jsme článek opatřili jednoduchým komentářem naší redakce.

Úžas a rozpaky nad neschopností státu - tohoto vrchnostenskými výsadami obdařeného suveréna - zajistit si jasnými pravidly základní příjmové zdroje přetrvává i na začátku druhého desetiletí třetího milénia. Diskuse nad rizikem vracení miliardových částek vybraných na pojistném na sociálním zabezpečení za první pololetí roku 2007 to potvrzuje. Má-li stát to privilegium, že si jako jediný může sám vytvářet své platební nároky, musí to být něčím vyrovnáno. Jedinou možností je přitom posuzování podobných případů, jakého jsme svědky, vždy ve prospěch poplatníků. Již léta proto soudci nejvyšších instancí posílají legislaturám opakovaný vzkaz. Potvrdili, že při dvojím možném (pozn. správném) výkladu daňových předpisů se má postupovat ve prospěch poplatníka, neboť státní orgány mohou činit jen to, co jim zákon umožňuje výslovně. Je věcí státu, aby formuloval své daňové zákony jednoznačně, srozumitelně, přesně a úplně, aby minimalizoval nejasnosti, jinak by se jednalo o nepřípustnou libovůli zákonodárce - i toto je názor Nejvyššího správního soudu. A i když např. jednoduchý jazykový (pozn. tzv. gramatický) výklad textu zákona je obecně považován za nedostatečný, daňovým subjektům bylo přisouzeno právo spolehnout se na prostý smysl slov, byť třeba odporují jinému způsobu výkladu (pozn. např. výkladu logickému, systematickému, příp. historickému). Že tento přístup může vést k opačnému výsledku u posuzování téže věci, a to podle toho, zda by výsledek sporu svědčil státu či daňovému poplatníkovi? Ano, v soukromém sporu (pozn. např. občanskoprávním nebo obchodněprávním) by to bylo skandální, ale ve veřejném právu (pozn. trestním, správním, finančním či ústavním právu) je to zcela na místě. S trpělivostí takřka nejvyšší je zákonodárce zavalován apely na nezbytnost jednoznačného zákonného textu všude, kde hodlá vybírat veřejné dávky. A když se najednou ukáže, že jeden takový (přitom zdaleka ne první) lapsus dokáže vyprázdnit trpící státní kasu, vyvolá to pozdvižení. Závada je evidentní - a to přitom nejde o bohužel častý případ, kdy se zákonodárci nedaří do zákona vpravit to, co tam má být, a svede to až na několikátý pokus. Zde zákon vyměřovací základ pro odvody na sociální pojištění až do roku 2006 stanovil, pak dva měsíce vůbec vyměřovací základ stanoven nebyl, následně čtyři měsíce jej stanovilo pouhé vládní nařízení namísto zákona, aby od poloviny roku 2007 bylo vše opět na svém místě. A správa sociálního zabezpečení dokonce sama podtrhla, že příslušná úprava v zákoně skutečně chyběla, když jako ústřední bod své obrany v prohraném řízení před krajským soudem zvolila hájení vládního nařízení. Jako kdyby obviněný z vraždy svou obhajobu soustředil na to, že nůž nalezený v těle zavražděného neukradl, ale poctivě koupil. Pokud by tento průšvih mohl vést konečně k důslednému používání řádné legislativní techniky, možná by to nakonec nebyly miliardy ztracené zbůhdarma.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

NET4GAS se loni propadl do ztráty 1,7 miliardy Kč.

Společnost NET4GAS, kterou v závěru loňského roku koupil státní podnik ČEPS, loni prodělal 1,7 miliardy Kč. Předloni přitom společnost zaznamenala zisk přes 6,2 miliardy Kč. Více»

Míra inflace v eurozóně zůstala na 2,4 pct.

Ekonomika EU vzrostla o 0,3 pct. Více»

Ekonomika SRN po poklesu opět roste, v 1. čtvrtletí o 0,2 procenta.

HDP Německa se po poklesu o 0,5 procenta v závěru loňského roku v prvním letošním čtvrtletí zvýšil mezičtvrtletně o 0,2 procenta. Dnes to na základě sezonně, cenově a kalendářně očištěných dat v předběžné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Více»

HDP v 1. kvartálu meziročně rostl o 0,4 pct.

Analytici vnímají oživení. Více»

Central Group začal prodávat inves. nájemní byty s gar. zhodnocením 5 pct p.a.

Největší rezidenční stavitel Central Group přichází s velmi zajímavým nemovitostním a investičním produktem, který v České republice zatím není. Více»

Všechny články a aktuality »»