Provozuje:
Juris Real Estate

Projednávání územního plánu v Praze by mohlo sloužit jako návod pro další města.

Zajímavé řešení zpracování a projednávání ÚP v hlavním městě po kritice ze strany občanů Prahy.

Projednávání územního plánu v Praze by mohlo sloužit jako návod pro další města.

Zajímavé řešení zpracování a projednávání ÚP v hlavním městě po kritice ze strany občanů Prahy.

autor. JURIS REAL

Přípravy územního plánu začnou od nuly.

Velká část práce na konceptu územního plánu, který zadalo pražské zastupitelstvo už v květnu 2008 a k němuž lidé poslali 16 tisíc připomínek, spadne pod stůl. Nový náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) chce začít tvořit zásadní dokument znovu, a to jako plán metropolitní. Z rozpracovaného konceptu územního plánu se mají vzít jen "použitelné informace" a výsledek má být výrazně jednodušší než plán dosavadní, schválený v roce 1999 a platný do roku 2015. "Znovu vytvoříme zadání nového územního plánu," řekl Hudeček, který by chtěl, aby příští dokument měl kvůli přehlednosti jen čtyři barvy funkcí pozemků. Na plán metropolitní by případně navazovaly podrobnější výkresy a regulace. Plán i koncept byly nakresleny v měřítku 1 ku 10 tisícům, plán metropolitní má mít rozlišení dvaapůlkrát horší. "Bude to jeden výkres v měřítku 1 ku 25 000 a všechno na něm bude vidět," uvedl architekt Roman Koucký. Metropolitní plán má podle Hudečka omezit nekonečné rozrůstání města do šířky, být stabilní a vyloučit změny, bránit nezastavitelné plochy, využívat tzv. brownfields po průmyslové výrobě a garantovat bydlení. Zda se to povede, je ve hvězdách. Martin Skalský ze sdružení Arnika je sice rád, že problém chce někdo vzít pořádně do ruky, ale vidí možná úskalí. "Chybí vize města. Pokud není definováno, jak má město vypadat třeba za dvacet let, není možné začít kreslit," řekl Právu Skalský. Přivítal by, pokud by se vedení Prahy zeptalo obyvatel, jak si vytyčení funkcí pozemků představují. Jinak se městu mohou sejít na stolech plánovačů zase tisíce námitek. Zvláštní Skalskému připadá také hrubší měřítko. "Trochu bych měl obavy z rozvolnění regulace. A otázka je, jestli bude všechno tak rychle, jak si myslí," doplnil Skalský. Hudeček je však přesvědčen, že vykročil na schůdnou cestu. "Současný územní plán není koncepcí rozvoje města, ale rigidním popisem jednotlivých parcel, kde se celek zcela vytrácí," řekl Hudeček. Vývoj má garantovat pracovní skupina nazvaná Ozvučná deska, která se má jako nepolitický poradní orgán scházet čtyřikrát ročně na denní konferenci. "Politika se lidem stále vzdaluje a toto je první krok zpět k lidem," tvrdil Hudeček (Janiš, P. Přípravy územního plánu začnou od nuly. deník Právo - příloha Praha - Střední Čechy, dne 18. 1. 2012, s. 10.).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poslanecká sněmovna schválila možnost vzniku komisí pro stavy sucha.

O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by např. zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Více»

Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili aktualizaci zásad územního rozvoje.

Zásady (resp. územní plán kraje) jsou tak kompletní. Na aktualizaci závisí příprava silnice 43 vedoucí od dálnice D1 přes Brno a dále na sever. Až po vydání aktualizovaného územního plánu bude zakotvená trasa této komunikace. Více»

Stavebnictví v tuzemsku letos klesne o tři pct, odhadují ředitelé firem.

Stavebnictví v České republice letos v meziroční komparaci poklesne o tři procenta, příští rok o 1,5 %. Toto zjištění vyplývá z průzkumu společnosti CEEC Research. Více»

V Horní Suché byla otevřena nová továrna na baterie HE3DA.

Jedna z nejekologičtějších a nejmodernějších továren na světě na výrobu unikátních českých baterií HE3DA patřící akciové společnosti Magna Energy Storage (M.E.S.) byla otevřena ve čtvrtek 17. září 2020 v Horní Suché. Více»

Moneta Money Bank zlevnila hypoteční úvěry.

Moneta Money Bank snížila 9. září 2020 sazby hypoték. Nyní můžete získat hypotéku už se sazbu od 1,79 % p. a., při tzv. offsetové hypotéce neboli využití vlastních úspor máte šanci dosáhnout na sazbu až 1,64 % p. a. Více»

Všechny články a aktuality »»