Regulace nájemného v Evropě.
V dnešním článku se opět vracíme k problematice nájemného, tentokrát se za pomoci článku Ivana Přikryla (Přikryl, I. Vyspělá Evropa nájemné reguluje, Právo, 15. 2. 2011, s. 17) podíváme do Evropy.
Regulace nájemného v Evropě.
V dnešním článku se opět vracíme k problematice nájemného, tentokrát se za pomoci článku Ivana Přikryla (Přikryl, I. Vyspělá Evropa nájemné reguluje, Právo, 15. 2. 2011, s. 17) podíváme do Evropy.
autor. JURIS REAL
Vyspělá Evropa nájemné reguluje.
Vláda před nedávnem odmítla návrh ČSSD na úpravu nájemného. Podrobnější důvody odmítnutí nebyly zveřejněné, nicméně v podtextu lze vyčíst argument: nechceme další regulaci! Podíváme-li se však kolem nás do vyspělé Evropy, zjistíme, že jistá regulační úprava nájemného je obvyklá ve všech evropských zemích. Podle dostupných informací například z Německa, Rakouska, Velké Británie, Francie, Belgie, Norska, Finska i z Portugalska lze zcela jednoznačně vyvodit dominantní společné znaky právní úpravy v těchto zemích. Za ty je možné považovat zejména následující principy:
Ve všech uvedených zemích existují pravidla pro určení a zvyšování nájemného, tedy nájemné je regulováno jasnými pravidly.
Zákony rozlišují délku nájemní smlouvy na dobu určitou a neurčitou a zamezují obcházení regulace opakováním smluv na dobu určitou.
Opakování nájemní smlouvy na dobu určitou, např. rok až tři roky, se považuje za smlouvu na dobu neurčitou a nelze po jejím uplynutí žádat nový smluvní nájem.
I u nových bytů je výše nájemného limitována nájemným v místě obvyklým.
Dobrovolná dohoda je preferována, avšak i zde existují hranice. Zákony stanoví určitá omezení, výjimečně je dokonce neúměrně vysoké nájemné trestným činem (např. v Německu podle § 5 hospodářského trestního zákona, pokud majitel žádá nájemné o 20 % vyšší, než je v místě obvyklé). Zákony výslovně hovoří o “spravedlivém” nájemném.
Ve všech uvedených státech je povolena valorizace určená podle indexu spotřebitelských cen, navýšení je pak jednostranné o takto vypočtený index. Všechny země mají zákonem řešeny příspěvky na bydlení.
Existují různé orgány, např. smírčí komise, které se pokoušejí sjednat dohodu a současně soustřeďují údaje o nájemném v místě obvyklém; nedojde-li k dohodě, určí nájemné soud, který ale vždy musí respektovat srovnatelné nájemné v místě. V Norsku existuje Výbor pro vyhodnocování nájemného s obdobnou kompetencí.
Zvyšování nájemného je limitováno časem (1 x za 15 měsíců až tři roky) i co do výše (max. 20 %). Návrh zákona předloženého ČSSD jsem z podstatné části sestavoval. Nesouhlasil jsem pouze s částmi doplněnými Stanislavem Křečkem, který se dodatky v určité části zákona snaží řešit situaci starších lidí zákazem změny výše nájemného, což je jednak v rozporu s nálezy Ústavního soudu a jednak nelogické - sociální kompenzace nelze bez dalšího přenášet na soukromé subjekty. Pokud by si laická i odborná veřejnost dala práci s přečtením návrhu zákona předloženého ČSSD, zjistí, že jde především o to, aby se i u nás nájemné měnilo - kromě dohody mezi pronajímatelem a nájemcem - pouze v určitém čase a v určitém režimu srovnatelném s uvedenými zahraničními modely.
Fórum
Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Kvůli cenám energií topí doma méně asi 37 procent Čechů.
Kvůli cenám energií snižuje téměř 37 procent Čechů, Moravanů a Slezanů teplotu ve své domácnosti. Oproti minulosti většinou stáhli topení o přibližně dva stupně, 11% z nich až o čtyři stupně. Nejčastěji české domácnosti nyní topí na 20 až 22 stupňů. Více»
Vládní krize v Německu prý bezprostředně českou ekonomiku neovlivní.
Vládní krize v Německu sice bezprostředně neovlivní tuzemskou ekonomiku, obecně ale chaos u největšího českého obchodního partnera není pro ČR dobrou zprávou. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila. Více»
Průměrná sazba hypotečních úvěrů v listopadu klesla o 0,02 bodu na 5,32 pct.
Průměrná sazba hypoték na počátku listopadu opět nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,02 procentního bodu na 5,32 procenta. Více»
Společnost PSN dokončila projekt Skyline s malometrážním bydlením.
Společnost PSN úspěšně zkolaudovala projekt Skyline na pražském Chodově, který nabízí stále více poptávané malometrážní jednotky o dispozicích 1+kk a 2+kk. Ty se hodí pro bydlení (zejména studentské a startovací) i jako dobrá investice. Více»
Do unikátních prostor paláce Savarin v centru Prahy se nastěhuje Mucha muzeum.
Dohodu oznámily Nadace Mucha a developer projektu Savarin, společnost Crestyl. Autorem samotné nové expozice bude známá architektka Eva Jiřičná se svým studiem AI Design. Více»