Provozuje:
Juris Real Estate

Rokytnice nad Jizerou uhájila u NSS stavební uzávěru.

Město Rokytnice nad Jizerou na Semilsku uhájilo před Nejvyšším správním soudem v Brně svou stavební uzávěru z listopadu 2021.

Rokytnice nad Jizerou uhájila u NSS stavební uzávěru.

autor. JURIS REAL, Česká justice, iRozhlas.cz a ČTK

Město Rokytnice nad Jizerou na Semilsku uhájilo před Nejvyšším správním soudem v Brně svou stavební uzávěru z listopadu 2021.

Soud zamítl kasační stížnost společnosti Rocket Nice One, která se podle obchodního rejstříku zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

V Rokytnici má firma pozemky, na kterých kvůli uzávěře nemůže uskutečňovat své záměry. Rozhodnutí NSS je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

Uzávěra de facto znemožňuje stavět v Rokytnici nové domy. Je časově omezená do okamžiku přijetí změny územního plánu, nejdéle má platit do 30. října 2023.

Změna územního plánu by měla reagovat na stanoviska Správy Krkonošského národního parku, např. ve vztahu k ochraně lučních stanovišť v okolí města.

Firma se nejprve obrátila na Krajský soud v Hradci Králové, ten však stavební uzávěru ponechal v platnosti. Vyškrtnul z ní jen menší část, která upravovala udělování výjimek a zvýhodňovala stavebníky, kteří mají s městem uzavřenou smlouvu o spolupráci.

Následovala kasační stížnost, podle které uzávěra zasáhla do legitimního očekávání firmy, navíc prý už omezení v souhrnu trvá příliš dlouho – navazuje totiž na starší uzávěry.

Podle NSS zatím omezení stavební činnosti v obci nevybočilo z přípustného časového rámce. Soud připomněl, že hlavní motivací pro stavební uzávěru byla ochrana životního prostředí a že blízkost národního parku komplikuje územní plánování.

„Postup při přípravě změny územního plánu je ztížen blízkostí národního parku, v jehož ochranném pásmu se území odpůrce (město Rokytnice nad Jizerou) nachází. Na tomto místě soud připomíná, že národní parky jsou oblasti s nejvýznamnějšími přírodními fenomény a jedná se o nejpřísněji chráněná územní. Je tedy třeba klást velký důraz na jejich řádnou ochranu, která je bezpochyby ve veřejném zájmu,“ uvádí se v rozsudku.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 pct HDP.

Česká národní banka zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na podzim přitom očekávala, že schodek bude činit 3,8 procenta HDP. Více»

ECB zvýšila základní úrok o půl procentního bodu na 3 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na tři procenta. Více»

Univerzita nemá finanční prostředky na obnovu zámku v Zahrádkách.

Nejspíš ho proto zkusí odprodat. Více»

Pardubice proti vedoucí Slavii otevřely zrekonstruovaný stadion.

Fotbalové Pardubice proti vedoucí Slavii slavnostně otevřely zrekonstruovaný Stadion Arnošta Košťála, podle jednoho ze sponzorů také zvaný jako CFIG Arena. Více»

Britská centrální banka zvýšila úrok na čtyři procenta.

Je to nejvýše od roku 2008. Více»

Všechny články a aktuality »»