Provozuje:
Juris Real Estate

Sdílené stoly v kancelářích jsou stále populárnější.

Korporace ušetří.

Sdílené stoly v kancelářích jsou stále populárnější.

autor. JURIS REAL, ČTK

Korporace ušetří.

V souvislosti s pokračujícím trendem práce z domova je v českých kancelářích v postcovidové době stále více populární tzv. desk sharing, tedy sdílení pracovních stolů.

Společnosti tak snižují náklady na tradiční uspořádání kanceláří a raději investují do společných relaxačních či networkingových prostorů, a to až o polovinu více.

Vychází to z analýzy společnosti Colliers zabývající se provozováním služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic. Skupina Colliers poskytuje poradenské služby ohledně realit a investic. Založena byla v roce 1976 její hlavní sídlo je v kanadském Torontu. V minulém roce měla společnost podle její výroční uzávěrky tržby 4,5 miliardy dolarů (95 miliard korun) a udržuje aktiva v hodnotě 98 miliard dolarů (2 biliony korun). Působí v 65 zemích a zaměstnává 18.000 lidí. Colliers je spolu s dalšími realitními poradenskými společnostmi CBRE, Cushman & Wakefield a JLL členem Industrial Research Fora (IRF).

"Zatímco v předpandemických kancelářích bylo plných 70 procent plochy dedikováno individuálním pracovním místům a 30 procent zasedacím místnostem a dalším prostorám, dnes se poměr mění. Pro pracovní místa je určeno 30 až 40 procent a 60 až 70 procent pro týmovou spolupráci, networking, stravování či relaxaci,“ sdělila Jana Vlková, ředitelka oddělení Workplace Advisory v Colliers.

Dodala, že tím firmy chtějí pro své zaměstnance pracující převážně z domova vytvořit atraktivnější zázemí.

Podle dat Association of Business Service Leaders v České republice (ABSL) z domova pracuje 62 procent zaměstnanců v kancelářích dva až čtyři dny v týdnu a 29 procent dokonce celý týden. I přesto chce 19 procent firem rozšířit své kanceláře.

Podle analýzy se při tradičním uspořádání kanceláře na jeden pracovní stůl obvykle počítalo s deseti až dvanácti metry čtverečními, dnes se kalkuluje 14 až 16 metrů čtverečních.

Při celkovém přepočtu na jednoho zaměstnance se však jedná o snížení na šest až osm metrů čtverečních. Sdílení pracovních míst tak obvykle počítá s poměrem 0,33 až 0,7 stolu na jednoho zaměstnance.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Dvě desítky privátních hradů a zámků se otevřou veřejnosti.

Dvě desítky soukromých hradů a zámků se ode dneška do neděle otevřou veřejnosti. Některé pamětihodnosti si budou moci zájemci prohlédnout pouze v těchto dnech, po zbytek roku jsou totiž nepřístupné. Více»

PS mj. odmítla omezit inflační doložku k fin. náhradám církvím.

Sněmovna schválila novelu církevního zákona, která má přinést digitalizaci, sjednocení terminologie a snížení administrativní zátěže týkající se církví. Více»

Zákaz smlouvy na digitalizaci stavebního řízení platí.

Předseda ÚOHS Petr Mlsna potvrdil zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem pro místní rozvoj a firmou InQool na vytvoření části systémů pro digitalizaci stavebního řízení. Zákaz začne platit za čtyři měsíce. Více»

Personál justice bude ve středu stávkovat za vyšší platy.

Zaměstnanci soudů budou ve středu 29. května stávkovat za zvýšení platů. Jednodenní výstražnou stávku vyhlásily justiční odbory po jednání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) Více»

Experti hodlají urychlit ochranu lužních lesů u Dyje.

Odborné společnosti chtějí urychlit ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje, osm jich podepsalo společné prohlášení. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie, v přípravě je, že se lokalita stane chráněnou krajinnou oblastí. Více»

Všechny články a aktuality »»