Síť COOP rozvíjí automatizované prodejny a kavárny.
Družstevní síť COOP, která provozuje prodejny převážně v menších městech a ve větších vesnicích, plánuje vyjma rozvoje automatizovaných prodejen i rozvoj malých kaváren přímo v prodejnách.
Síť COOP rozvíjí automatizované prodejny a kavárny.
autor. JURIS REAL, ČTK
Družstevní síť COOP, která provozuje prodejny převážně v menších městech a ve větších vesnicích, plánuje vyjma rozvoje automatizovaných prodejen i rozvoj malých kaváren přímo v prodejnách.
Vytváří také franšízové prodejny, na jejichž provozu se podílí s danou obcí, informoval na brněnské konferenci Očekávaný vývoj v potravinářském průmyslu ředitel rozvoje a marketingu Lukáš Němčík.
Rozvoj automatizovaných prodejen je podle COOP úspěšný koncept, příští rok v létě už jich chce mít družstvo nejméně 70. Ještě na začátku podzimu mluvil Němčík o padesátce. Jde tak o více než dvojnásobný růst proti aktuálnímu stavu.
"Nečekali jsme, že boom bude tak velký," oznámil Němčík. Dodal, že lidé si bezobslužné obchody oblíbili a zároveň je jejich provoz velmi bezpečný.
"Když jste v obchodě sám a při příchodu jste identifikován, krádež si rozmyslíte. Navíc jste za zavřenými dveřmi a při odchodu musíte počkat, než se vám znovu otevřou. Odhaduji, že podíl krádeží v běžném a automatizovaném provozu je tak pět ku jedné," řekl Němčík.
V automatizovaném obchodě sleduje pohyb zákazníků umělá inteligence. Při nestandardním dění upozorní dispečera, který vyhodnotí, zda je třeba zasáhnout.
Druhým krokem k budoucnosti prodejen na malých městech a na venkově je integrace kavárny přímo do prodejny. I tento koncept se na prvních místech velmi osvědčuje.
"V těchto sídlech kavárny nejsou, hospoda otevírá až odpoledne a procházet se po návsi také není to nejlepší. Když se chtějí lidé na hodinu potkat, tak žádnou možnost nemají. Chceme tím vytvořit místo pro komunitní setkávání. V prodejně máme sladký i slaný sortiment, stačí tam umístit kávovar, ve větších prodejnách můžeme zařídit i rozpékání," sdělil Němčík.
Připomněl, že i v případě kaváren jde družstvo cestou lokálních zdrojů a kávu do nich dodávají místní pražírny.
Družstvo se podle Němčíka pustilo také do vytváření sítě franšízových obchodů, které však nenabízí právnickým osobám, ale výhradně obcím.
"Obce hradí náklady na prostor a obsluhu, my prodejnu vybavíme a zásobujeme a děláme účetnictví. Jedna z prvních na Orlickoústecku v malé obci funguje celý den v bezobslužném režimu. Jen paní z knihovny přijde ráno na dvě hodiny poklidit a připravit zboží a starosta se rozhodl pro minimální marži. Zboží je tu tak levnější než v okolí, takže místní si velmi rychle zvykli, že zde mohou za dobrou cenu nakoupit, nemusí jezdit do okolí a tržby odpovídají prodejnám ve větších obcích," uvedl Němčík.
Pod značkou COOP funguje v republice zhruba 2 500 prodejen. Letos se prodejní síť rozrostla o 60 prodejen, které družstevní síť koupila od krachující společnosti ROSA market, která provozovala prodejny Enapo.
Fórum
Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Hypotéka přes stavebko u Buřinky končí.
Zájemce o úvěr na bydlení obslouží Česká spořitelna. Více»
ŘSD podepsalo s MI Roads smlouvu na D11 Trutnov hranice.
Stavba začne 11. října. Více»
ČR používá potenciál obnovitelných zdrojů pouze v jednotkách procent.
Česká republika využívá jen zlomek dostupného potenciálu obnovitelných zdrojů. U větrných elektráren jde o pět procent, u fotovoltaik na budovách o necelých šest procent. Více»
Dopravní podnik zrekonstruuje stanici metra B Českomoravská.
Skoro rok bude zavřená. Více»
Chery montuje v Rusku auta v bývalých továrnách západních značek.
Čínská automobilka Chery začala v Rusku montovat auta určená k prodeji na místním trhu ve třech továrnách, které po ruské vojenské invazi na Ukrajinu opustily západní společnosti. Více»