Soudní exekutoři budou iniciovat ústavní stížnost proti snížení odměn.
Exekutorská komora ČR bude iniciovat stížnost k Ústavnímu soudu proti vyhlášce, která snižuje odměny soudních exekutorů.
Soudní exekutoři budou iniciovat ústavní stížnost proti snížení odměn.
autor. JURIS REAL
Exekutorská komora ČR bude iniciovat stížnost k Ústavnímu soudu proti vyhlášce, která snižuje odměny soudních exekutorů.
Vyhlášku kontrahoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) navzdory připomínkám komory, ostatních ministerstev, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a dalších orgánů, uvedla Exekutorská komora ČR v tiskové zprávě.
Exekutoři se obávají zhoršení své ekonomické situace, což podle nich může způsobit propad ve vymahatelnosti práva.
Vyhláška s účinností od počátku dubna příštího roku snižuje minimální odměnu soudních exekutorů o třetinu ze 3 000 na 2 000 korun.
Pokles se podle komory týká více než 60 procent pohledávek.
Vyhláška také z 3 500 na 1 750 korun snižuje paušál náhrad hotových výdajů při dobrovolné úhradě u všech pohledávek. Dosud to bylo jen u pohledávek do 10 000 korun.
Podle prezidentky Exekutorské komory Pavly Fučíkové ministr Pelikán vyhlášku podepsal navzdory kritice Pracovní komise Legislativní rady vlády pro hodnocení dopadů regulace.
"Naší stavovskou povinností je udělat vše pro to, abychom zabránili snížení vykonatelnosti práva v ČR. K tomu využijeme veškeré možnosti včetně iniciace ústavní stížnosti," dodala.
Protiústavnost vyhlášky spatřují exekutoři především v tom, že podmínky a omezení pro výkon určitých povolání včetně profese soudních exekutorů mohou být stanoveny pouze zákonem, a nikoli vyhláškou.
"Svým postupem ministr spravedlnosti tento ústavní princip, který je zaručen Listinou základních práv a svobod, obchází, protože vytváří na exekutory takový ekonomický tlak, který povede k jejich redukci," uvedla komora. Podle viceprezidenta komory Vladimíra Plášila letos skončilo nebo svůj mandát složilo 14 soudních exekutorů. Loni to bylo pět případů.
Vyhláška podle komory zhorší financování exekutorských úřadů za situace, kdy se řada z nich už nyní potýká s existenčními problémy.
Postup ministra přitom neřeší základní problém nadužívání exekucí a stoupajícího zadlužení u stále stejných lidí, od nichž už nelze nic vymoci.
"Cestu, jak napravit defekty, které exekuční řízení za dobu jeho fungování zatížily, a zejména jak reálně snížit náklady exekucí, vidíme v očekávaném zavedení principu místní příslušnosti soudních exekutorů," podotkl člen prezidia Exekutorské komory Petr Polanský. S tímto krokem podle něj počítá vládní program i vládou schválený Akční plán Strategie boje proti sociálnímu vyloučení.
Ministerstvo spravedlnosti oznámení Exekutorské komory nekomentovalo. Podle mluvčí ministerstva Terezy Schejbalové úřad chystá tiskové prohlášení, které vydá ve čtvrtek.
V ČR je 156 soudních exekutorů, kteří působí v 75 obvodech okresních soudů. Zaměstnávají 3 100 lidí. Podle údajů komory nyní vedou 4,5 milionu exekučních řízení. Soudní exekutor nesmí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost.
Fórum
Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Objem hypotečních úvěrů oproti říjnu klesl.
Meziročně však hlásí výrazný nárůst. Více»
Poslanci schválili novelu energetického zákona známého jako Lex OZE III.
Díky zavedení akumulace a agregace flexibility představuje zásadní posun v modernizaci české energetiky. Více»
Prezident republiky jmenoval Řepkovou soudkyní Ústavního soudu.
Prezident Petr Pavel jmenoval na Pražském hradě Ditu Řepkovou soudkyní Ústavního soudu. Více»
Prezident Pavel dnes jmenuje D. Řepkovou soudkyní Ústavního soudu.
Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě jmenuje soudkyní ÚS Ditu Řepkovou. Více»
Vodné v České republice příští rok zdraží.
Asi o šest procent navíc zaplatí lidé v ČR příští rok za vodné. Více»