Provozuje:
Juris Real Estate

Švancara nevylučuje žalobu na město kvůli plánu zbourat stadion za Lužánkami.

Bývalý fotbalista Petr Švancara hodlá zachránit stadion za Lužánkami v Brně, kde plánoval vybudování tréninkového centra. Město chce ale stadion kvůli špatnému stavu zbourat.

Švancara nevylučuje žalobu na město kvůli plánu zbourat stadion za Lužánkami.

autor. JURIS REAL, ČTK

Bývalý fotbalista Petr Švancara hodlá zachránit stadion za Lužánkami v Brně, kde plánoval vybudování tréninkového centra. Město chce ale stadion kvůli špatnému stavu zbourat.

Švancara proto nevylučuje žalobu na město. Tyto informace sdělil v rozhovoru s ČTK. Nejprve si ale musí zjistit podstatné informace a poradit se s právníky.

Švancarův projekt na vznik tréninkového centra loni uspěl v participativním rozpočtu a měl příslib od města, že se na stadionu centrum vybuduje. Na stadionu před více než 40 lety vybojovala Zbrojovka jediný titul v nejvyšší fotbalové soutěži.

Město mělo v minulosti s lokalitou velké plány a chtělo tam postavit nový stadion. Dlouhá léta ale vedlo spor s podnikatelem Liborem Procházkou, jenž má v místě na pozemcích města nemovitosti, které bránily stavbě nového stadionu. "Teď, když se vyhrál soud, tak se dozvím, že tam sportoviště nebude," oznámil Švancara.

Na jednání zastupitelstva koncem února vedení města s odkazem na posudek statika uvedlo, že se časem bude muset stadion za Lužánkami zbourat kvůli dezolátnímu stavu, a proto nebude možné zrealizovat Švancarův projekt nazvaný Dejme Lužánkám Švanci. Radní pro sport Tomáš Aberl (TOP 09) konstatoval, že na stadionu je to nebezpečné a není vhodné, aby tam běhaly děti.

Švancara se s tím ale nespokojil. "Před volbami jsem byl na stadionu se zástupci města a domluvili jsme se, že v březnu začnou práce na tréninkovém centru. Měla tam být hřiště, zázemí. A teď se dozvím, že projekt nechtějí. Pokud to někdo během pár týdnů změnil, tak mi lhali do očí. Chci vidět ten posudek statika," upozornil Švancara, který měl v roce 2015 na stadionu rozlučku s kariérou, na kterou přišlo 35.000 lidí.

Připustil, že na jedné straně je tribuna v horším stavu, a proto se na ni nesmí, druhá strana je ale podle něj v pořádku. "Tribuna je na svahu, bylo tam 35.000 diváků a nespadlo to. Nejsem žádný inženýr, ale na svahu to nemůže spadnout.

Tady nejde o mě, ale aby se v Brně zachránil stadion, vlajková loď. V roce 1978 tam Zbrojovka získala titul a chodili tam naši dědové, tátové. Teď by tam mohli chodit jejich vnuci," uvedl Švancara, který má sám tři děti.

Jakmile zjistí všechny potřebné informace, chce uspořádat různé akce na záchranu stadionu. Mezi nimi např. petice nebo protesty. Jedna petice na záchranu stadionu už vznikla. Bývalý fotbalista nevylučuje ani soudní spor.

"Potkám se s právníky a budeme řešit, jaké jsou moje právní cesty. Bylo mi naznačeno, že kvůli zrušení centra by se dala zvážit žaloba," dodal Švancara.

Aberl v reakci na Švancarova vyjádření ČTK napsal, že každý má právo na názor. "My máme stavebně-technický posudek, který tvrdí, že je stadion v havarijním stavu. O jeho budoucnosti jsme jako vedení města nicméně ještě nerozhodli. Já se nebráním debatám s nikým, město bude určitě postup konzultovat," poznamenal Aberl.

Stadion Za Lužánkami dosud drží divácký rekord nejvyšší fotbalové soutěže. V říjnu 1996 přišlo na utkání Brno - Slavia 44.120 diváků. Poslední ligový zápas se tam hrál v září 2001.

Od té doby stadion chátrá. Konaly se tam ale některé akce jako např. Švancarova rozlučka. V roce 2019 stadion posloužil při natáčení filmu o legendárním běžci Emilu Zátopkovi.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj se dnes otevře pro veřejnost.

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj na rohu Národní a Spálené ulice v Praze se dnes otevře pro veřejnost. Návštěvníkům v devíti patrech nabídne obchody, restaurace, zábavní centrum a střešní vyhlídkovou terasu. Více»

Bankovní rada České národní banky dál sníží sazby.

Otázkou ale zůstává, jak výrazně. Více»

Pracovníci z Liberty by mohli dostat náhrady mzdy začátkem července.

Zaměstnanci Liberty Ostrava by mohli začít dostávat náhradu mzdy první týden v červenci, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Stát bude hledat cestu, jak vyplácet mzdy déle než tři měsíce, aby je v podniku udržel. Více»

Kladno prodá nájemcům desítky bytů.

Opozice má výhrady. Více»

Začala dostavba poldru Kutřín za více než půl mld. Kč.

Ochrání povodí Novohradky. Více»

Všechny články a aktuality »»