Provozuje:
Juris Real Estate

V Čelákovicích Jiřině se pro místní občany situace nezlepší.

Z okna osobního vlaku cestující shlíží na nízké domky, které připomínají spíše zahradní kolonii. V čelákovické osadě ale trvale žije na pět desítek lidí. Bez pitné vody, kanalizace i veřejného osvětlení. Někteří i bez elektřiny.

V Čelákovicích Jiřině se pro místní občany situace nezlepší.

autor. JURIS REAL (s využitím a více informací na: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/obyvatele-celakovickeho-ghetta-marne-cekaji-na-pitnou-vodu-a/r~aef0552eecce11e8a0680cc47ab5f122/)

Z okna osobního vlaku cestující shlíží na nízké domky, které připomínají spíše zahradní kolonii. V čelákovické osadě ale trvale žije na pět desítek lidí. Bez pitné vody, kanalizace i veřejného osvětlení. Někteří i bez elektřiny.

Místní lidé věřili, že se změny dočkají nejpozději v roce 2020. Termín stavebních úprav se však opět bohužel posunul.

Na jediný hydrant jsou odkázáni obyvatelé osady žijící v domcích, které dříve sloužily zaměstnancům bývalých Kovohutí - dnes již nefungující továrnu mají přes cestu. Budova továrny stále stojí, z vlaku je dobře vidět v pozadí domků, když vagony míjí železniční zastávku Jiřina. Zapáchající žlábky jsou nejhorší podle místních v létě, kdy jim kolem domků létá spoustu komárů. Kromě pitné vody chybí v této části Čelákovic, které leží asi dvacet kilometrů východně od Prahy, i veřejné osvětlení a kanalizace. Tu nahrazují odtokové žlaby, skoro po okraj naplněné bílou tekutinou, která výrazně zapáchá. Vlévají se do jednoho místa za domky, kde se z nich tvoří bažina. V nízkých domcích na východ od Prahy žije přes padesát lidí. Oficiální číslo obec neuvádí. Většina z nich v osadě zůstává z finančních důvodů.

Původně dělnické domky odkoupilo město od Kovohutí v roce 2010. Nejdřív se při jednání o jejich budoucnosti řešil územní plán, v němž se v roce 2016 objevil rozpor mezi grafickou a textovou částí, lokalita dělnických domků je zakreslena v grafické části jako průmyslová zóna, naopak v textové je uvedena jako obytná. Dlouho se proto řešil v souvislosti s lokalitou nový územní plán a právě zmíněný rozpor v textu a mapce, důležitá je však pro dostupnost kanalizace a vody projektová dokumentace. Studie proveditelnosti, kterou si město nechalo vypracovat, dávala obyvatelům naději, že by se kanalizace mohla začít stavět už v létě roku 2020. Ale tomu současná situace nenasvědčuje. "Dnes vidím reálně, že by se na přelomu roků 2024 nebo 2025 mohla dokončit projektová dokumentace, bude vydané pravomocné uzemní a stavební povolení. Pak zpracované údaje ke skutečnému provedení stavby může město soutěžit," odhaduje místostarosta Petr Studnička (ODS).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Reality jsou podle České národní banky nadhodnocené.

ČNB konstatovala, že ceny nemovitostí zůstávají nadhodnocené. Více»

Rokytnice nad Jizerou uhájila u NSS stavební uzávěru.

Město Rokytnice nad Jizerou na Semilsku uhájilo před Nejvyšším správním soudem v Brně svou stavební uzávěru z listopadu 2021. Více»

ČEZ obdržel na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech tři nabídky.

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Více»

Slovenským rodinám elektřina nezdraží.

Cena plynu a tepla vzroste o 15 %. Více»

Inflace v eurozóně v listopadu překvapivě klesla na deset pct.

Míra inflace v eurozóně v listopadu klesla na deset procent z říjnové hodnoty 10,6 procenta. Ve svém rychlém odhadu to včera oznámil statistický úřad Eurostat. Více»

Všechny články a aktuality »»