Provozuje:
Juris Real Estate

V České republice chybí zákon o sociálním bydlení.

Jde prý o neudržitelný stav.

V České republice chybí zákon o sociálním bydlení.

autor. JURIS REAL, Ústavní soud a ČTK

Jde prý o neudržitelný stav.

Nejistota spojená s bydlením může podle Ústavního soudu ohrozit důvěru lidí v demokratický právní stát. České republice chybí zákon o sociálním bydlení, uvedl soud.

Jde prý o dlouhodobě neudržitelný stav, odporující mezinárodním závazkům státu. Soud sice zamítl ústavní stížnost nájemců obecních bytů v Olomouci, avšak v nálezu zároveň zkritizoval systémové nedostatky spojené s bydlením v ČR.

Soud upozornil na obchod s chudobou, jde podle něj o nemravné zneužívání lidské tísně.

Soud apeluje na zákonodárce, aby provedl aktivní kroky k přijetí zákona o sociálním bydlení, uvedl soudce zpravodaj David Uhlíř.

"Jinak hrozí vyostření krize v oblasti sociálního bydlení. Je přitom dlouhodobě zjevné, že se tyto obtíže budou v budoucnu dotýkat nejen osob ohrožených chudobou, ale s ohledem na inflaci a narůstající ceny energií i střední třídy, seniorů, samoživitelek, studentstva a mladých osob," stojí v nálezu.

Advokát stěžovatelů Maroš Matiaško věří, že nález může přispět ke zlepšení situace. Na problémy podle něj upozorňují i mezinárodní lidskoprávní organizace.

"Soud zamítl stížnost ve věci samé, což je i pro stěžovatele negativní zpráva, nicméně zdůraznil systémový problém, který lidé ve zranitelné situací pociťují, a to je absence systému sociálního bydlení," sdělil ČTK Matiaško.

Sociální dávky nejsou podle ÚS řešením, pokud chybí faktický a efektivní přístup k důstojnému bydlení. Soud upozornil na obchod s chudobou, kdy dávky čerpají lidé, kteří ve skutečnosti žijí v naprosto nevyhovujícím a nedůstojném bydlení.

Příspěvek na bydlení pak končí v rukách pronajímatelů, jejichž skutečným záměrem není poskytovat přiměřené bydlení, ale čerpat státní příspěvek v jeho max. možné výši.

"Tento jev představuje dle ÚS nemravné zneužívání lidské tísně a překračování mezí slušnosti, lze si přitom bezpochyby představit účelnější směřování veřejného majetku do realizace práva obyvatel na bydlení," píše se v nálezu.

Bohatá společnost, jako je ta česká, nemůže podle ÚS nechat lidi žít na ulici, bez přístřeší nebo v každodenní nejistotě o střechu nad hlavou, pokud to není jejich svobodné rozhodnutí. Nelze také ponechat zranitelné lidi pouze v péči charity, dobrovolníků či neziskových organizací.

Situací se soud zabýval na základě stížnosti nájemců romského původu z Olomouce. U krajského soudu podali žalobu na určení, že se město dopustilo nezákonného zásahu, když neučinilo kroky k desegregaci vyloučené lokality a svou bytovou politikou přispívalo k udržování sociálního vyloučení. Neuspěli ani u krajského soudu, ani u Nejvyššího správního soudu. Aktéři bydleli postupně na více adresách v olomouckých obecních bytech. Poukazovali na špatný technický a hygienický stav bytů. Správní soudy se při projednávání žaloby soustředily hlavně na otázku, zda žalobcům svědčí veřejné subjektivní právo na bydlení. Podle krajského soudu nikoliv, protože zákon žádné takové právo výslovně nezakotvuje.

Podle ÚS lze z Listiny základních práv a svobod vyvodit, že každý, kdo je v hmotné nouzi, má právo na takovou pomoc, která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek. Právo bydlet či právo na přiměřené bydlení však nelze před soudy uplatnit přímo. Sociálních práv se lze totiž domáhat pouze v mezích zákonů. Absence vhodného zákona je podle ÚS závažným pochybením českého státu. "Cesta není v individuální stížnosti nebo individuálním sporu, je zapotřebí, aby ČR přistoupila ke konkrétním krokům k naplnění svého závazku," řekl Uhlíř.

Tříčlenný senát ÚS nebyl jednotný. Soudce Ludvík David navrhoval stížnosti vyhovět. Soudy podle něj chybovaly, když nevěnovaly dostatečnou pozornost možné diskriminaci romských nájemců.

"Považuji za nepřijatelné, že se obecné soudy otázkou možné diskriminace vůbec nezabývaly," uzavřel David. Právě s jeho odlišným stanoviskem se ztotožňuje také Matiaško, jenž se jménem stěžovatelů ještě nejspíš obrátí na Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Odvolací soud zamítl žaloby Kinských kvůli navrácení majetku.

Odvolací soud v Pardubicích dnes zamítl čtyři žaloby na obnovu řízení, které podali dědicové Františka Oldřicha Kinského kvůli navrácení majetku. Žalovanými stranami byly město Choceň, Rybářství Litomyšl a Státní pozemkový úřad. Více»

Zásady rozvoje s plochou pro rozšíření letiště v Ruzyni obstály před justicí.

Aktualizace středočeských zásad územního rozvoje, která vymezila plochu pro rozšíření letiště v Praze-Ruzyni, s konečnou platností obstála před správními soudy. Více»

Pražská plynárenská od 1.1.2005 zlevní plyn o 5,5 procenta.

Pražská plynárenská zlevní od nového roku všem svým zákazníkům dodávky plynu, a to v průměru o 5,5 procenta. Dodavatel to oznámil ve čtvrtek. Více»

V sousedním Polsku klesají ceny bytů.

Stojí za tím stavební boom i drahé hypotéky. Více»

Stát seškrtá podporu fotovoltaiky pro domácnosti.

Nově budou dotace určeny na fotovoltaické elektrárny s výkonem maximálně do pěti kilowattů (kW), což je polovina dosud podporovaného výkonu. Více»

Všechny články a aktuality »»