Provozuje:
Juris Real Estate

Ve státní svátek 28. 9. budou velké supermarkety zavřené.

Na Den české státnosti ve čtvrtek 28. září budou mít obchody nad 200 metrů čtverečních, jako jsou supermarkety či nábytkářské domy, zavřeno. Stanovuje to zákon o prodejní době.

Ve státní svátek 28. 9. budou velké supermarkety zavřené.

autor. JURIS REAL, ČTK

Na Den české státnosti ve čtvrtek 28. září budou mít obchody nad 200 metrů čtverečních, jako jsou supermarkety či nábytkářské domy, zavřeno. Stanovuje to zákon o prodejní době.

Zákaz provozu v tento den neplatí pro čerpací stanice, lékárny a také obchody v místech se zvýšenou koncentrací cestujících na letištích a nádražích.

Větší nápor zákazníků očekávají potravinové řetězce především v úterý a ve středu. On-line supermarkety nabídnou rozvoz i o svátečním dnu, vyplývá z informací prodejců, které oslovila ČTK.

"Se svátkem 28.září nejsou spojena žádná tradiční jídla ani větší oslavy, proto zákazníci jeden až dva dny předem nakupují ve větším množství zejména čerstvé potraviny, jako je pečivo, maso nebo ovoce a zelenina," řekl mluvčí řetězce Penny Market Tomáš Kubík. Doplnil, že ve středu mohou prodejny proti běžným dnům přivítat o jednotky až nižší desítky procent více zákazníků.

"Na dnešek a následující dva dny jsme prodejny předzásobili. Na středu se přesune obvyklý páteční prodej, protože mnoho zákazníků pojede na prodloužený čtyřdenní víkend," uvedl mluvčí sítě Albert Jiří Mareček. Českobudějovická prodejna v ulici Nádražní podle něj 28. září zůstane otevřená, protože se nachází v místě autobusového a vlakového nádraží. Bez omezení budou moci zákazníci nakoupit také v mini marketech Billa na čerpacích stanicích Shell a OMV a v prodejnách na hlavních nádražích v Praze, Brně či na pražském Letišti Václava Havla, uvedla mluvčí Dana Bratánková.

On-line supermarket Rohlík.cz bude podle mluvčí Denisy Morgensteinové nákupy rozvážet v obvyklém čase, tedy od 06:00 hod. do 23:00 hod.

"Očekáváme, že nárůst zájmu začne už ve středu, kdy se poptávka zvýší zhruba o 20 procent oproti běžným dnům. Zhruba o třetinu pak bude poptávka vyšší přímo ve čtvrtek," doplnila.

Z toho, v jaké státní svátky musí obchody zavřít, jsou zákazníci často zmatení, sdělil ředitel centra Freeport Fashion Outlet na Znojemsku Jan Procházka.

"Pro nás to znamená odpovídat na desítky až stovky telefonů a mailů zákazníků. V našem případě je problém o to větší, že sídlíme na hranicích s Rakouskem a skoro polovinu návštěvníků tvoří Rakušané. Ti situaci nerozumí už vůbec," dodal.

V pražském obchodním centru Palladium budou mít podle informací na webu obchody pod 200 metrů čtverečních otevřeno od 09:00 hod. do 21:00 hod., restaurace pak mezi 07:00 hod. a 22:00 hod. a fitness centrum od 08:00 hod. do 20:30 hod.

Ze zákona o prodejní době v maloobchodě, který začal platit v roce 2016, musí mít prodejny nad 200 metrů čtverečních zavřeno na Štědrý den, první i druhý svátek vánoční, Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 28. října.

Dodržování zákona v tyto dny sleduje Česká obchodní inspekce. Během zbývajících státních svátků, tedy 5. a 6. července, 17. listopadu, na Velký pátek a 1. května, zákaz prodeje neplatí. Odbory si dlouhodobě přejí zákaz prodeje rozšířit na všechny státní svátky.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Dvě desítky privátních hradů a zámků se otevřou veřejnosti.

Dvě desítky soukromých hradů a zámků se ode dneška do neděle otevřou veřejnosti. Některé pamětihodnosti si budou moci zájemci prohlédnout pouze v těchto dnech, po zbytek roku jsou totiž nepřístupné. Více»

PS mj. odmítla omezit inflační doložku k fin. náhradám církvím.

Sněmovna schválila novelu církevního zákona, která má přinést digitalizaci, sjednocení terminologie a snížení administrativní zátěže týkající se církví. Více»

Zákaz smlouvy na digitalizaci stavebního řízení platí.

Předseda ÚOHS Petr Mlsna potvrdil zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem pro místní rozvoj a firmou InQool na vytvoření části systémů pro digitalizaci stavebního řízení. Zákaz začne platit za čtyři měsíce. Více»

Personál justice bude ve středu stávkovat za vyšší platy.

Zaměstnanci soudů budou ve středu 29. května stávkovat za zvýšení platů. Jednodenní výstražnou stávku vyhlásily justiční odbory po jednání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) Více»

Experti hodlají urychlit ochranu lužních lesů u Dyje.

Odborné společnosti chtějí urychlit ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje, osm jich podepsalo společné prohlášení. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie, v přípravě je, že se lokalita stane chráněnou krajinnou oblastí. Více»

Všechny články a aktuality »»